Úvod > Aktuality > Ještěd se navrací do své původní podoby z roku 1973
Ubytování

Ještěd se navrací do své původní podoby z roku 1973

  • Vydáno2. ledna 2022
Hotel Ještěd postupně získává původní podobu ze sedmdesátých let. Hotel a restaurace se tak pozvolna vracejí do své původní podoby. Stavba Ještědu vzbudila obrovský ohlas u nás i ve světě, a to nejen kvůli svému jedinečnému tvaru, ale také pro svá unikátní technická řešení. Při stavbě v 70. letech autoři použili několik úplně nových technologií a materiálů. Interiéry stavby včetně veškerého mobiliáře navrhnul architekt Otakar Binar. Restauraci vybavil autorským nádobím výtvarník Karel Wünsch. Rekonstrukce Ještědu má vyjít na 500 milionů korun.
Ještěd V roce 2012 vzniklo občanské sdružení Ještěd 73. Číslovka odkazuje na rok 1973, kdy byl Ještěd dokončen a otevřen. Cílem sdružení je vrátit Ještědu jeho dřívější lesk a přitom zachovat jeho původní tvář.

Pokoje hotelu jsou zajímavé tím, že jsou vybavené původními detaily a drobnostmi, které se podařilo zachovat. To jsou třeba Binarovy lampičky, jsou tam původní madla podél zdí. Binar navrhl pro pokoje nábytkový systém ve tvaru písmene H, ze kterého se jako ze stavebnice skládaly jednotlivé kusy noční a konferenční stolky, police i konstrukce pro křesla.  Ubytování na Ještědu je neopakovatelný zážitek. Z každého pokoje se nabízí fascinující výhled, který nikde jinde neuvidíte.

Ještěd byl odedávna považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města Liberce, rozprostírajícího se pod ním. Na jeho vrcholu najdete unikátní stavební dílo, které bylo vybudováno jako hotel s restauračním zařízením. Stavba byla vytvořena v letech 1966-1973 podle projektu architekta Karla Hubáčka, který za ni obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.
Příběh odvážného architekta Karla Hubáčka a jedné neobvyklé hory

Příběh odvážného architekta Karla Hubáčka a jedné neobvyklé hory

Majestátní hora Ješted (1 012 m) odedávna přitahovala strašidla, dobrodruhy a turisty. Víme, kdy byl na vrcholku vztyčen první kamenný kříž, kdy na vrcholek vystoupal kníže Rohan, kdy vznikla první chata s občerstvením a kdy byla postavena první rozhledna. Jenže v roce 1963 Ještěd o svou dominantu přišel.

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

Karel Hubáček, rodák z pražských Nuslí (23. 2. 1924 – 23. 11. 2011), se proslavil zejména stavbou vysílače na Ještědu, za kterou obdržel jako jediný český architekt Perretovu cenu. Dal však osobitou podobu mnoha dalším stavbám, například pražské meteorologické stanici v Libuši nebo kulturnímu domu v Teplicích. Nezapomeňme také dodat, že patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Obliba tohoto architekta světového významu, který byl navíc velmi laskavým člověkem, se odráží v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury, kde Karel Hubáček skončil na čtvrtém místě.

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

Zatímco svět s pobavením, touhou i nedočkavostí sleduje kosmické dostihy Elona Muska a plány na osídlení Marsu, Češi – a zejména ti ze severu – zůstávají v klidu. Muskova raketa Starship se teprve chystá, na Liberecku už svou kosmickou loď mají: je zaparkovaná na Ještědu. A proč ostatně letět na Mars, když tu Marťani už přistáli. Nevěříte? Pojďte se přesvědčit.

Obchodní středisko Ještěd v Liberci – zaniklá stavba od architekta Karla Hubáčka

Obchodní středisko Ještěd v Liberci – zaniklá stavba od architekta Karla Hubáčka

Pravděpodobně nejosobitější stavba svého druhu v České republice stála až do roku 2009, kdy byla barbarsky zbořena přes protesty laické i odborné veřejnosti, aby uvolnila místo fádnímu velkokapacitnímu obchodnímu centru Forum.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Socha Malý Marťan na Ještědu

Socha Malý Marťan na Ještědu

Chcete být vyfoceni s Marťanem? V Liberci není nic nemožné, stačí se vydat k horskému hotelu Ještěd, kde mezi skalami nedaleko od této stavby, jež tak trochu připomíná kosmickou loď, jeden sedí a čeká na své přátele. Bronzovou sochu zhotovil sochař Jaroslav Róna.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle Libereckého kraje: zoo, iQlandia a DinoPark

Zoologická zahrada, mezi jejíž největší lákadla patří bílí tygři a lachtani, moderní science centrum s planetáriem a stovkami originálních interaktivních exponátů iQlandia, a DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly patří tradičně k nejnavštěvovanějším turistickým cílům Libereckého kraje. Všechna tři místa najdete v krajském městě Liberci. Tradičně velmi oblíbené jsou i hrady a zámky, zejména zámek Sychrov a hrady Trosky a Frýdlant.
Liberecký kraj | Zážitky

Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Ve stínu Májové noci aneb Noc hradních kaplí nabídne v sobotu 27. května 2023 noční prohlídku hradu Bezděz s nasvícením gotické kaple svíčkami a také noční rozhledy z Velké věže hradu. Připraven je i bohatý kulturní program.
Liberecký kraj | Památky

Pohádkový park na zámku Sychrov o víkendu zaplní děti

Tento víkend zaplní zámecký park na Sychrově dětský smích. Pro děti bude připravena cesta parkem s několika zastaveními, kde budou plnit úkoly od pohádkových postav. Chybět nebudou princezny, víly nebo loupežníci. Za splnění všech úkolů dostane každý dětský účastník malý dárek. Akce trvá po oba dny (27. a 28. května) od 9 do 17 hodin.
Liberecký kraj | Zážitky

Lázně Libverda zahajují lázeňskou sezónu

V sobotu 27. května 2023 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Liberecký kraj | Lázně a wellness

Česko mezi řádky: Winterbergova poslední cesta, vlaky a Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš (*1972) žije střídavě v Česku a Německu, přesto je Winterbergova poslední cesta prvním románem, který napsal v němčině. Do češtiny román přeložila Michaela Škultéty. Kniha se stala záhy po vydání literární událostí, byla nominována na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu a získala nominaci na cenu Magnesia Litera za překladovou knihu 2022.
Liberecký kraj | Životní styl

Nejoceňovanějším minipivovarem roku je Volt z Jablonecka

Mezinárodní pivní festival 2023 zná své vítěze. Hned v několika kategoriích zabodovala mezi početnou konkurencí piva z jabloneckého pivovaru Volt. Jejich síla je totiž elektrizující podobně jako vynález muže, po němž je pivovar pojmenován. Z širokého portfolia nejlepšího minipivovaru loňského roku si tak odneslo ocenění šest druhů piv.
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Frýdlant zve na Valdštejnské slavnosti: dobové městečko, bitvy i koncerty

Ve dnech 19. až 21. května 2023 si udělejte výlet do Frýdlantu – po dlouhých čtyřech letech se ve městečku pod Jizerskými horami uskuteční tradičně třetí květnový víkend oblíbené a skvělé Valdštejnské slavnosti. Akce, která je pořádána vždy každý lichý rok, musela být v roce 2021 kvůli opatřením proti koronaviru zrušena. O to větší důvod tuhle tradiční třídenní akci plnou historie, dobrého jídla a pití, divadla, tance, vojsk, bitev nebo třeba koncertů letos zařadit do svého programu! Těšte se na tradiční třídenní akci plnou historie, dobrého jídla a pití, divadla, tance i historických vojsk a bitev.
Liberecký kraj | Památky

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Lužické hory, co nejdřív

Lužické hory jsou neprávem opomíjenou oblastí který nabízí široké spektrum vyžití pro celou rodinu. Území mezi Jizerskými horami, Českým středohořím a Českosaským Švýcarskem vás překvapí bohatstvím přírodních krás i množstvím kulturních památek a malebnou lužickou architekturou. Lužické hory objevíte ideálně ze sedla kola – kopce a kopečky se pravidelně střídají s příjemnými sjezdy i rovinkami. Horské hřebeny pak nabízí tichou jízdu v lesním prostředí zpestřenou mnoha výhledy. Pěšky naopak můžete projít početná skalní města a prozkoumat tajuplné skalní reliéfy.
Liberecký kraj | Příroda