Úvod > Aktuality > Hrad Roštejn na Vysočině letos otevře po dlouhé rekonstrukci v původní podobě
Památky

Hrad Roštejn na Vysočině letos otevře po dlouhé rekonstrukci v původní podobě

  • Vydáno20. dubna 2021
Tajuplný hrad Roštejn v hlubokých lesích Jihlavských vrchů připomíná při pohledu zdálky loď, ztracenou v zeleném rozbouřeném moři. Neméně romantický pohled se vám otevře, když vstoupíte na jeho nádvoří. Od roku 2017 probíhaly na hradě rekonstrukční práce, které byly nyní zcela dokončeny. Nové hravé a populárně-naučné interaktivní prohlídkové trasy jsou věnovány hradu jako loveckému sídlu, další seznamují s tématem les a myslivost. Další novinkou je bylinková zahrádka na hradě, původní podobu dostala i kaple sv. Eustacha.
hrad RoštejnHrad Roštejn prošel za čtyři roky důkladnou rekonstrukcí, která mu pomohla navrátit vzhled do původní podoby. Koronavirová krize, která postihla celý svět včetně ČR v prvním pololetí roku 2020, nejprve zbrzdila zahájení dokončovacích prací, nicméně následně paradoxně pomohla rychlejšímu dokončení posledních stavebních úprav.

Již roku 2018 byla otevřena první nová expozice v hradním ochozu, určená především rodinám s dětmi. Věnuje se lesu a myslivosti, je bez průvodce a dobu v ní strávenou si určí sami návštěvníci. Důmyslné projekce zavedou návštěvníky po svítících zvířecích stopách. Na zdech se díky nim pohybují zvířecí siluety. Trasu nové expozice s botanickým sálem, gigantickým mraveništěm nebo nočním lesem doplnila roku 2019 ještě velká herna.
 

Příběh hradu v lesích i nová bylinková zahrádka

RoštejnTehdy byla otevřena další stálá prohlídková trasa, která vypráví příběh hradu v lesích. Zavede vás do jednotlivých období loveckého sídla, a to od nejstarší historie až po začátek 20. století, kdy hrad zasáhl ničivý požár. Prohlídka kombinuje klasické přiblížení příběhu hradu formou výkladu průvodce a netradiční expoziční prvky. V hodovní síni usednete k prostřenému stolu a díky videoprojekci před vámi ožije hradní hostina. Podobným způsobem je přiblížena i stavební proměna sídla od původního gotického opevnění až po jeho současnou podobu. Digitální formou může návštěvník zhlédnout výmalbu erbovního sálu a doplněnou fresku koně v pracovně nadlesního.

Novinkami letošní sezóny je bylinková zahrádka odkazující na nejcennější dochovanou hradní výmalbu v botanickém sále nebo původní studna, která byla nalezena během archeologického průzkumu a navrácena do původní historické podoby.
Hrad Roštejn

Hrad Roštejn

Pozdně gotický hrad se zvedá na skalnatém vrchu ve výšce 677 m n. m v romantické krajině Javořických vrchů u vsi Doupě. Jeho název odpovídá erbu rodiny, zlaté pětilisté růži – původní označení hradu bylo německé Rosenstein (růžový kámen), později Roštýn.

Další aktuality

Den mrkve i Mrkvancová pouť – ochutnejte mrkvance, tradiční specialitu z Polné

Víte, že i mrkev má svůj svátek? Světový den mrkve (International Carrot Day) se slaví každý rok 4. dubna a po celém světě se pořádají různé mrkvové party, oslavy a happeningy. Pokud máte rádi mrkev, je to i váš den. Vyzkoušejte nejen 4. dubna salát z mrkve nebo tradiční mrkvance. A na podzim si nenechte ujít tradiční Mrkvancovou pouť v Polné! Budou se také prodávat mrkvance, užijete si skvělé zažítky na pouťových atrakcích, bude se konat ohňová show, večerní zábava a mnoho dalšího. Mrkvancová pouť na Husově náměstí v Polné přivítá návštěvníky z celé republiky 8. – 10. září. Připraveny buou také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení. Zpřístupnění věže kostela a pouťové zábavy jsou již tradicí.
Kraj Vysočina | Gurmánská turistika

Kdo zavraždil Anežku Hrůzovou? Známá kauza z Polné nebyla nikdy objasněna

Dnes uplynulo přesně 124 let od nikdy nevyřešené vraždy Anežky Hrůzové z Polné na Vysočině. Z činu byl obviněn mladík židovského původu Leopold Hilsner a celá záležitost se stala největší antisemitskou kauzou u nás, aniž by byl pravý vrah někdy vypátrán. Připomenout si tuto tragickou událost můžete výpravou na místo činu, do lesa Březina.
Kraj Vysočina | Zážitky

Užijte si kus Afriky v Jihlavě

Chcete zažít Afriku a při tom nevycestovat do zahraničí? Udělejte si výlet na Vysočinu! Jihlavská Zoo nabízí stylovou expozici, která vám ukáže africkou vesnici v poušti, což se ve svahilštině dá přeložit jako Matongo. Expozice je inspirovaná prostředím v Zimbabwe.
Kraj Vysočina | Příroda

Poznejte Vysočinu: 20 tipů na jarní procházku

Máte před sebou volný den a přemýšlíte, kam vyrazit? Líbit se vám bude určitě na Vysočině! Zdejší lesy a malebná údolí lákají k procházce přírodou a na své si přijdou i milovníci památek – objeví zde jak starobylé hrady, tak impozantní zámky nebo tiché kláštery. Tipy, kam na Vysočině vám přináší Kudy z nudy.
Kraj Vysočina | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky kraje Vysočina

Jaké proměny prožila Vysočina během posledních třiceti let? Do UNESCO byla zapsána židovská čtvrť v Třebíči se zámkem a bazilikou sv. Prokopa, historické centrum Telče a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. V kraji vyrostla řada rozhleden a zajímavých atrakcí pro rodiny s dětmi. Poprvé jsme se také mohli vypravit na ferratu ve Víru, do Muzea Jaroslava Foglara v Ledči nad Sázavou nebo do pivovaru Dalešice. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít krajem Vysočina rok za rokem!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne první březnovou sobotu v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

Velikonoční zážitky všeho druhu vás čekají ve Žďáru nad Sázavou

Velikonoce pomalu klepou na dveře a pokud ještě nemáte žádné plány, zveme vás na pěkný výlet do Žďáru nad Sázavou, kde se budou slavit svátky jara nejen v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, ale také na zdejším zámku.
Kraj Vysočina | Životní styl

V Novém Městě na Moravě se chystá Světový pohár v biatlonu

Nové Město na Moravě bude od 2. do 5. března 2023 již posedmé dějištěm Světového poháru v biatlonu. Ve Vysočina Aréně proběhne VII. díl Světového poháru. Ve čtvrtek a v pátek jsou na pořadu sprinty, v sobotu stíhací závody a program ukončí v neděli smíšená štafeta dvojic.
Kraj Vysočina | Zimní sporty