Úvod > Aktuality > Plzeňské Slavnosti svobody budou letos online
Zážitky

Plzeňské Slavnosti svobody budou letos online

  • Vydáno3. května 2021
Letošní Slavnosti svobody uspořádá Plzeň v termínu od 6. do 9. května 2021. Přestože vedení města doufalo, že bude možné přesunout připravený program k 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou do roku 2021, bohužel ani letos pokračující nepříznivá koronavirová situace nedovolí uspořádat tradiční program ve veřejném prostoru. Základem se tak stane on-line studio, které bude vysílat z Měšťanské besedy, a to od čtvrtka 6. května. Přinese kromě jiného přímý přenos ze vzpomínkového aktu u památníku Díky, Ameriko! a živé rozhovory s veterány z USA a Belgie, kteří zasílají srdečné pozdravy a moc se těší, že se prostřednictvím on-line studia budou moci s Plzeňany opět setkat.
Slavnosti svobodyTradiční program, který nabízely oslavy osvobození Plzně americkou armádou ve veřejném prostoru dlouhých 30 let, se letos ve dnech 6. až 9. května 2021 přesouvá kvůli epidemické situaci do on-line prostředí. Ve čtvrtek 6. května budou moci lidé zhlédnout přímý přenos ze vzpomínkového aktu u památníku Díky, Ameriko! a živé rozhovory s americkými a belgickými veterány. V pátek 7. a v sobotu 8. května bude studio vysílat od 17 do 20 hodin. V přenosech se zaměří na zprostředkování činnosti klubů vojenské historie, připomene historické události a nabídne vysílání zajímavých dokumentů a rozhovorů.  Program doplní atraktivní hudební vstupy.

Ondřej HavelkaPozvání přijaly kapely The Dixie Hot Licks, která spojuje původní „vintage sound“ akustického jazzu a moderní výraz dixielandu, CBC Big band s hosty Evou Kleinovou a Daliborem Gondíkem, Pilsner Jazz Band nabízející repertoár od starých dixielandů neworleánských ulic přes hity newyorkských tančíren Glenna Millera nebo Duke Ellingtona po skladby desetiletí neprávem opomíjené. Autentickou interpretací představí populární swing od počátku třicátých let až k raným čtyřicátým rokům Ondřej Havelka and His Melody Makers a v podání Plzeňská filharmonie zazní například koncertní Pochod generála G. S. Pattona od Otakara Pihrta. Folkovou scénu zastoupí Samson a jeho parta.
 

Ve vzduchu anebo přelety letadel nad Plzní

Spitfire Mk.XVIneděli 9. května, kdy by za normálních okolností projížděl městem Convoy of Liberty, začne studio vysílat v tradičním čase startu konvoje, tedy v 11 hodin dopoledne. Úvod vysílání bude věnován historii pořádání oslav osvobození a záběrům z konvojů, které v minulých letech projely městem za několikatisícové účasti zájemců. Studio odvysílá streamy hudebních vystoupení, zajímavé tematické reportáže (a v brzkých odpoledních hodinách venkovní program "ve vzduchu", který představí vojenská historická letadla. Série video reportáží se bude věnovat činnosti klubů vojenské historie a památným místům spojeným s osvobozením americkou armádou nejen v Plzni, ale i v celém kraji.

Nedělní přelety vojenských historických letounů brázdících nebe nad celou Plzní bude možné sledovat z domova nebo jeho blízkého okolí. Piloti tak ve zhruba hodinové show předvedou nejslavnější stíhací letoun britského Královského letectva z druhé světové války Spitfire Mk.XVI a také Harvard Mk.IIA, protože právě na tomto typu letadla byly vycvičeny tisíce spojeneckých letců a mezi nimi stovky Čechoslováků.
 

Venkovní soutěžní stezka Cesta ke svobodě

slavnosti svobodyNově připravená stezka Cesta ke svobodě odkazuje na události a místa spojená s koncem 2. světové války a osvobozením města americkou armádou. Trasa je dlouhá zhruba 10 kilometrů a je možné si ji projít i po částech. Vybraná stanoviště doprovodí informační panely, které budou sice 10. května odstraněny, ale mapa stezky se všemi vyznačenými 22 body a doprovodným textem zůstane nadále zveřejněna na webu Slavností svobody. Start a cíl je na nádvoří Plzeňského Prazdroje. Tradiční výstava ve Smetanových sadech tentokrát vychází ze stejnojmenné knihy Svoboda nebyla zadarmo a mapuje bojové i nebojové ztráty amerických pozemních sil v jihozápadních Čechách. V sadovém okruhu budou rozmístěny jednotlivé kusy vojenské historické techniky. Ti, kdo se nechají k jejich obhlídce nalákat, musejí počítat s dodržováním aktuálně platných protiepidemických opatření.

Současnou situací vynucenou novinkou v programu je autokino v DEPO2015. Nabídne britsko-česko-francouzský film Anthropoid a česko-slovenský film režiséra Václava Marhoula Tobruk.
Slavnosti svobody 2023 v Plzni – velkolepé oslavy osvobození

5.5.
8.5.
Slavnosti svobody 2023 v Plzni – velkolepé oslavy osvobození

Letošní Slavnosti svobody uspořádá Plzeň v termínu od 5. do 8. května.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Další aktuality

Tip na originální svatební den? Pivovar Plzeňský Prazdroj nabízí tematickou zábavu i kompletní gastroservis!

Jsou v životě okamžiky či události, které si zaslouží být ve všech ohledech dokonalé. Bezesporu k nim patří svatba a také předcházející rozlučka se svobodou ženicha i nevěsty. Neriskujte zklamání z nevhodného místa, špatné obsluhy nebo nepovedeného jídla a prožijte svůj velký den v srdci pivovaru Plzeňský Prazdroj.
Plzeňský kraj | Zážitky

Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Chcete přátele pozvat na návštěvu do Plzně? Dlouho plánujete cestu do západočeské metropole a zatím nebyla příležitost? V pátek a o víkendu 27. až 29. ledna 2023 se opět po roce konají Plzeňské hotelové noci a vy se můžete v osmnácti plzeňských hotelech a penzionech ubytovat za zvýhodněné ceny. Jako bonus se zdarma podíváte do Loosových interiérů, Západočeské galerie v Plzni, Pivovarského muzea, muzea Patton Memorial Pilsen a se slevou na prohlídku plzeňského pivovaru.
Plzeňský kraj | Životní styl

O Americkou zahradu v Chudenicích se společně starají lesníci, ochránci přírody i občané

Americkou zahradu založil v roce 1842 hrabě Evžen Černín jako školku okrasných dřevin pro park u nedalekého zámku Lázeň. S nejucelenější sbírkou severoamerických dřevin na našem území patří k nejvýznamnějším tuzemským památkám svého druhu. Je považovaná za arboristický skvost. Kromě dendrologické výjimečnosti má ale i estetický a krajinotvorný význam. Celoročně přístupnou památkou vede naučná stezka Chudenice a lesní komplex Žďár. Zájem na zachování a rozvoji zahrady má tedy kromě správce pozemku – Lesů ČR a AOPK pečující o ochranu přírody také Městys Chudenice, v jehož katastru se nachází. Americká zahrada s rozhlednou Bolfánek patří ke zdejším nejatraktivnějším turistickým cílům.
Plzeňský kraj | Příroda

Jarní prázdniny 2023 – Plzeňský kraj

Jarní prázdniny v Plzeňském kraji budou rozmanité. Můžete vyrazit do přírody, na lyže, ale také zabavit děti ve městě. Přinášíme vám spousty tipů, díky kterým můžete zpestřit menším i větším školákům volný čas.
Plzeňský kraj | Zážitky