!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Plzeňské Slavnosti svobody budou letos online
Plzeňské Slavnosti svobody budou letos online
"> "> "> "> ">
Zážitky

Plzeňské Slavnosti svobody budou letos online

Vydáno 3. května 2021
Letošní Slavnosti svobody uspořádá Plzeň v termínu od 6. do 9. května 2021. Přestože vedení města doufalo, že bude možné přesunout připravený program k 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou do roku 2021, bohužel ani letos pokračující nepříznivá koronavirová situace nedovolí uspořádat tradiční program ve veřejném prostoru. Základem se tak stane on-line studio, které bude vysílat z Měšťanské besedy, a to od čtvrtka 6. května. Přinese kromě jiného přímý přenos ze vzpomínkového aktu u památníku Díky, Ameriko! a živé rozhovory s veterány z USA a Belgie, kteří zasílají srdečné pozdravy a moc se těší, že se prostřednictvím on-line studia budou moci s Plzeňany opět setkat.
Slavnosti svobodyTradiční program, který nabízely oslavy osvobození Plzně americkou armádou ve veřejném prostoru dlouhých 30 let, se letos ve dnech 6. až 9. května 2021 přesouvá kvůli epidemické situaci do on-line prostředí. Ve čtvrtek 6. května budou moci lidé zhlédnout přímý přenos ze vzpomínkového aktu u památníku Díky, Ameriko! a živé rozhovory s americkými a belgickými veterány. V pátek 7. a v sobotu 8. května bude studio vysílat od 17 do 20 hodin. V přenosech se zaměří na zprostředkování činnosti klubů vojenské historie, připomene historické události a nabídne vysílání zajímavých dokumentů a rozhovorů.  Program doplní atraktivní hudební vstupy.

Ondřej HavelkaPozvání přijaly kapely The Dixie Hot Licks, která spojuje původní „vintage sound“ akustického jazzu a moderní výraz dixielandu, CBC Big band s hosty Evou Kleinovou a Daliborem Gondíkem, Pilsner Jazz Band nabízející repertoár od starých dixielandů neworleánských ulic přes hity newyorkských tančíren Glenna Millera nebo Duke Ellingtona po skladby desetiletí neprávem opomíjené. Autentickou interpretací představí populární swing od počátku třicátých let až k raným čtyřicátým rokům Ondřej Havelka and His Melody Makers a v podání Plzeňská filharmonie zazní například koncertní Pochod generála G. S. Pattona od Otakara Pihrta. Folkovou scénu zastoupí Samson a jeho parta.
 

Ve vzduchu anebo přelety letadel nad Plzní

Spitfire Mk.XVIneděli 9. května, kdy by za normálních okolností projížděl městem Convoy of Liberty, začne studio vysílat v tradičním čase startu konvoje, tedy v 11 hodin dopoledne. Úvod vysílání bude věnován historii pořádání oslav osvobození a záběrům z konvojů, které v minulých letech projely městem za několikatisícové účasti zájemců. Studio odvysílá streamy hudebních vystoupení, zajímavé tematické reportáže (a v brzkých odpoledních hodinách venkovní program "ve vzduchu", který představí vojenská historická letadla. Série video reportáží se bude věnovat činnosti klubů vojenské historie a památným místům spojeným s osvobozením americkou armádou nejen v Plzni, ale i v celém kraji.

Nedělní přelety vojenských historických letounů brázdících nebe nad celou Plzní bude možné sledovat z domova nebo jeho blízkého okolí. Piloti tak ve zhruba hodinové show předvedou nejslavnější stíhací letoun britského Královského letectva z druhé světové války Spitfire Mk.XVI a také Harvard Mk.IIA, protože právě na tomto typu letadla byly vycvičeny tisíce spojeneckých letců a mezi nimi stovky Čechoslováků.
 

Venkovní soutěžní stezka Cesta ke svobodě

slavnosti svobodyNově připravená stezka Cesta ke svobodě odkazuje na události a místa spojená s koncem 2. světové války a osvobozením města americkou armádou. Trasa je dlouhá zhruba 10 kilometrů a je možné si ji projít i po částech. Vybraná stanoviště doprovodí informační panely, které budou sice 10. května odstraněny, ale mapa stezky se všemi vyznačenými 22 body a doprovodným textem zůstane nadále zveřejněna na webu Slavností svobody. Start a cíl je na nádvoří Plzeňského Prazdroje. Tradiční výstava ve Smetanových sadech tentokrát vychází ze stejnojmenné knihy Svoboda nebyla zadarmo a mapuje bojové i nebojové ztráty amerických pozemních sil v jihozápadních Čechách. V sadovém okruhu budou rozmístěny jednotlivé kusy vojenské historické techniky. Ti, kdo se nechají k jejich obhlídce nalákat, musejí počítat s dodržováním aktuálně platných protiepidemických opatření.

Současnou situací vynucenou novinkou v programu je autokino v DEPO2015. Nabídne britsko-česko-francouzský film Anthropoid a česko-slovenský film režiséra Václava Marhoula Tobruk.
Cesta ke svobodě - stezka v Plzni

6.5.
9.5.
Cesta ke svobodě - stezka v Plzni

Program Slavností svobody je navzdory tomu, že se nemůže uskutečnit v plné šíři, připraven i pro rodiny s dětmi nebo jen pro ty, které zajímá historie.

Slavnosti svobody v Plzni - program autokina

7.5.
8.5.
Slavnosti svobody v Plzni - program autokina

Slavnosti svobody jsou tu už od roku 1990 – a letos to nebude jinak!

Slavnosti svobody 2021 v Plzni - velkolepé oslavy osvobození online

6.5.
9.5.
Slavnosti svobody 2021 v Plzni - velkolepé oslavy osvobození online

Letošní Slavnosti svobody uspořádá Plzeň v termínu od 6. do 9. května. Základem se stane on-line studio, které bude vysílat z Měšťanské besedy, a to od čtvrtka 6. května.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Další aktuality

6.5.
2021
České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

Plzeňsko a Český les | Gurmánská turistika
2.5.
2021
Zámek Kozel představí zajímavou výstavu

Zámek Kozel představí zajímavou výstavu

Plzeňsko a Český les | Památky
1.5.
2021
Nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje: zoo a dinopark

Nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje: zoo a dinopark

Plzeňsko a Český les | Zážitky
29.4.
2021
Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na Plzeňsku

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na Plzeňsku

Plzeňsko a Český les | Ubytování