Úvod > Aktuality > Plzeňské loutky se představí ve Valdštejnské zahradě
Plzeňské loutky se představí ve Valdštejnské zahradě
">
Kultura

Plzeňské loutky se představí ve Valdštejnské zahradě

  • Vydáno17. srpna 2017
Město Plzeň se ve Valdštejnské zahradě představí jako jedna z nejvýraznějších kolébek českého loutkářství a zároveň atraktivní cíl rodinného výletu. Na sobotu 19. srpna láká návštěvníky na celodenní program. Mohou se těšit na divadelní představení pro děti, tvůrčí dílny, animační ateliér, fotokoutek s černým divadlem i loutkářskou peepshow. K vidění zde bude také výstava Paměť loutky, která představuje turisticky zajímavá místa Plzně i okolního kraje.
Celodenní program zahájí v deset hodin dopoledne vernisáž výstavy Paměť loutky, která mapuje výrazné momenty z plzeňské historie i turisticky atraktivní místa Plzeňského kraje, jako jsou například Rabštejn and Střelou, Velhartice nebo Mariánská Týnice. Na stylizovaných fotografiích vystupují v hlavních rolích loutky z fundusu Divadla Alfa a depozitáře Muzea loutek. Výstava bude ve Valdštejnské zahradě k vidění až do 11. září.
 

Sobotní pohádky a workshopy ve Valdštejnské zahradě

Loutky PlzeňSoučasným nejvýraznějším pokračovatelem plzeňského tradičního loutkářství je Divadlo Alfa, které se zaměřuje především na dětská loutková představení. Do Valdštejnské zahrady v sobotu přiveze výběr ze svého bohatého loutkového archivu, který včetně technických detailů zájemcům představí dvorní výtvarník divadla Ivan Neveda. S inscenací Kašpárkovo varieté vystoupí Divadlo v Boudě, neprofesionální loutkářský soubor, který v Plzni působí od roku 1928. Diváky čeká půlhodinové představení s tradičními postavami a hrdiny loutkového divadla, u kterého se pobaví celá rodina.

LoutkyJedinečnou příležitost vyzkoušet si práci animátora světoznámého Studia Jiří Trnka nabídne animační loutkový ateliér. Organizátoři festivalu Animánie připravili repliku filmových dekorací a loutek z Trnkova kultovního filmu Špalíček. Zájemci si zde pod vedením zkušených filmařů budou moci vyzkoušet natočit krátkou sekvenci z filmu. Děti určitě potěší loutkářský workshop, kde si budou moci vyrobit papírové prstové loutky. Netradiční záběry bude možné pořídit ve speciálním fotokoutku s černým divadlem. Na místě bude také infostánek Visit Plzeň, u kterého turisté získají veškeré potřebné informace pro plánování výletu do Plzně.
Divadlo Alfa v Plzni

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.