Úvod > Aktuality > Plzeň má nové muzeum v bývalém klášteře
Plzeň má nové muzeum v bývalém klášteře
">
Kultura

Plzeň má nové muzeum v bývalém klášteře

  • Vydáno19. června 2012
V Plzni bylo otevřeno nové muzeum, které seznamuje návštěvníka se světem křesťanů. Muzeum najdete v bývalém františkánském klášteře. Naprostý vrchol prohlídky muzea představuje „klenotnice“ (v prostoru bývalé nemocnice s renesanční kaplí) s cennými liturgickými předměty a rouchy.
Muzeum církevního umění plzeňské diecéze je koncipováno jako soubor křesťanských reálií, který seznamuje návštěvníka se světem křesťanů. K tomuto cíli používá výtvarných děl historických epoch, bohoslužebných náčiní, rouch a textů, které uvádějí tyto předměty do souvislostí s křesťanským životem a vysvětlují jejich významy.

Expozice je rozdělena na dvě části. V přízemních ambitech a kapitulní síni jsou instalována výtvarná díla, představující historické a svaté osoby a některé děje ze života svatých a dějin spásy člověka. V patře jsou vystaveny předměty sloužící kultu s vysvětlením jejich významu pro křesťanský život. Představeny jsou i reálie každodenního křesťanského života a liturgický rok. Muzeum nabízí i mobiliář původní historické klášterní knihovny.

Propojením klasické a vzdělávací expozice se muzeum stává jedinečným na území České republiky.
Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

V Plzni v rekonstruovaných prostorách bývalého františkánského kláštera vzniklo nové muzeum, které vystaveným souborem křesťanských reálií seznamuje návštěvníka se světem křesťanů. Prezentovaná díla a předměty patří k tomu nejlepšímu, co se v západních Čechách zachovalo.