Úvod > Aktuality > Pít nebo nepít, to je oč tu běží!
Pít nebo nepít, to je oc tu beží!

Pít nebo nepít, to je oč tu běží!

  • Vydáno1. dubna 2010
Než se vydáte do přírody za zdravím, měli byste se dozvědět také něco o správném pitném režimu. Při fyzické aktivitě vydává naše tělo v dechu a s pocením mnohem více tekutin, než při běžném pohybu. Pokud vyrazíte na túru, jedete na kolo, nebo si jdete zaběhat, je proto pro vaše zdraví správný pitný režim nezbytností.
Jak pít při sportu?
Začít sportovat byste měli odvodnění. To znamená, že poslední tekutiny byste měli vypít asi hodinu před fyzickou aktivitou. Je důležité uvědomit si, že během sportování může tělo ztratit klidně až jeden litr tekutin! Pokud chcete svému tělu od ztráty co nejvíce odlehčit, měli byste pít asi každou čtvrthodinu. Ale pozor! S množstvím to nepřehánějte! Nejvíce byste měli najednou přijmout asi dva decilitry tekutin. Nejlepší je tedy pít po malých doušcích, ale průběžně.
 
Co pít při aktivitě?
Výběr z množství nápojů je neomezený, ale k fyzické aktivitě se nehodí úplně všechny. Při nadměrném pocení, které je přirozenou součástí sportování, přichází tělo nejen o vodu, ale i o minerály. A ty je třeba tělu navrátit. Nejlépe se k tomuto účelu hodí neperlivé minerálky nebo iontové nápoje.
 
Co nepít?
Přímo nevhodným nápojem jsou jakékoli sycené vody, protože vaše tělo spotřebovává při sportu spoustu kyslíku. V minerálkách s bublinkami je oxid uhličitý, a ten by vašemu krevnímu oběhu více ublížil než pomohl.
 
A co pít, když nesportujete?
Ani dlouhodobé pití minerálních vod ale vašemu tělu neprospívá. Nic se totiž nesmí přehánět. Pokud nebudete pít nic jiného, vaše tělo se začne minerály zanášet. Pít slazené nápoje zase znamená přijímat s tekutinami nezdravé chemické látky a spoustu cukru. Další možností jsou džusy. Ty stoprocentní jsou nejlepší volba, ale i ty byste měli kvůli koncentraci vitamínů ředit. Pokud se rozhodnete pro jiné, měli byste je ředit pro změnu kvůli vysokému obsahu cukru a přidávaných látek. Chemicky ošetřena je ale dokonce i voda z kohoutku…
 
Co si tedy vybrat?
Všechno, co je napsáno v předchozím odstavci je sice pravda, ale ve skutečnosti můžete pít prakticky cokoli. Důležité je jen to, abyste měli tyto informace na paměti a nápoje rozumě střídali. Podobně jako má být pestrá strava, měl by být pestrý i pitný režim.

Další aktuality

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
Příroda

30 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
Památky

Kam se vypravit na nejkrásnější zimní procházky?

Hledáte tipy na krásný zimní výlet do přírody? Pak pro vás máme místa, která nejsou nějak zvlášť daleko od lidských sídel, a kam se dostanete nejlépe pěšky. Navíc zimní mrazy vykouzlí na těchto místech každoročně zajímavé útvary v podobě ledových krápníků a ledopádů na skalách i v jejich nitru. Stačí si vybrat a pak hurá na výlet!
Životní styl

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
Příroda

Ocení Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

Centrum současného umění EPO1, lávky v Litomyšli a Praze, návštěvnické centrum pivovaru Bernard, rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, ale třeba i sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu jsou mezi oceněnými Stavba roku 2023. Letos se do prestižní soutěže přihlásilo 110 projektů, odborná porota poté vybírala z 38 nominovaných. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1992. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na přehled všech vítězů.
Památky

Setkejte se s Mikulášem aneb tipy pro rodiny s dětmi

Šestého prosince slaví svátek Mikuláš. V předvečer svých jmenin, 5. prosince, přichází svatý Mikuláš se svým doprovodem, aby navštívil všechny děti. Vezměte svoje ratolesti na večerní procházku – v ulicích budete potkávat Mikuláše v doprovodu anděla a čerta. Mikuláš rozdává hodným dětem sladkosti a drobné dárky, čert dává těm zlobivým brambory nebo uhlí. Aby se děti tolik nebály, přimlouvá se u Mikuláše anděl.
Zážitky

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Ledová krása jako z pohádky, příjemné procházky a romantické vyhlídky: to všechno nabízejí výlety k zimním vodopádům. Vychutnejte si ledovou krásu Vaňovského vodopádu, zimu v Adršpachu anebo zamrzlé Mumlavské vodopády. Buďte však opatrní, okolí vodopádů může být namrzlé.
Příroda

Synagogy, muzea i hřbitovy: Poznávejte židovské památky po celý rok

Zajímáte se o židovskou kulturu a architektonické památky? Pak vás potěšíme výběrem synagog, muzeí, ghett, domů, míst posledního odpočinku a dalších památek, které lze navštívit po celý rok. Židovští obyvatelé na území Česka neměli nikdy na růžích ustláno. Řada židovských obcí zanikla kvůli holocaustu a i po válce za komunistického režimu židovským památkám osud nepřál. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo zničeno na sedmdesát synagog, dalších 105 jich bylo zbořeno během komunistického režimu. Se záchranou těchto památek se začalo až po listopadu 1989. Objevte unikátní židovské památky a poznejte jejich historii.
Památky