Úvod > Aktuality > Olomouc má vlastní měnu „držgrešle“
Olomouc má vlastní měnu „držgrešle“
">

Olomouc má vlastní měnu „držgrešle“

  • Vydáno30. listopadu 2011
Olomouc má jako první město na Moravě vlastní peníze vyrobené ze stejného materiálu jako mince měny euro. Takzvané „Olomócky držgrešle“ můžete nyní sehnat v 25 restauracích, kavárnách či knihkupectvích. Dokonce se jimi v těchto podnicích a obchodech dá až do konce roku 2012 platit.
Razidlo, zpod něhož 'Olomócky držgrešle' vzešly, je již v této chvíli zničené. Nepřibude tak ani o minci navíc. Všech 20 tisíc kusů vyrobila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, z níž vychází i oficiální česká měna či investiční zlato. Jako materiál posloužilo nordické zlato, slitina, ze které jsou vyrobené i některé z mincí eura.

Olomouckou měnu nyní seženete ve 25 podnicích, všechny jsou označené speciální nálepkou. Patří mezi ně například Café 87, Galerie Caesar, Informační centrum Olomouc, Knihkupectví Tycho či klub S-cube. Seznam je stejně jako počet mincí konečný, platit zde s nimi můžete do konce roku 2012. Hodnota jedné mince je nyní 40 korun. Od ledna 2013 se z nich stane sběratelský předmět a památka pro turisty.

Za názvem "Olomócká držgrešla" stojí lidé z vedení města. Došli tu k názoru, že zde není nutné brát se smrtelně vážně. Ne že by Olomoučané byli lakomí, ale o Hanácích se všeobecně ví, že jsou tak trochu spořiví.