Úvod > Aktuality > Od prosince budou vlaky z Liberce jezdit do Szklarske Poręby bez přestupu
Od prosince budou vlaky z Liberce jezdit do Szklarske Poreby bez prestupu
"> Od prosince budou vlaky z Liberce jezdit do Szklarske Poreby bez prestupu "> Atraktivní trasa tak otevre nové možnosti turistiky v této oblasti "> Na úseku železnicní trati Harrachov – Szklarska Poreba nejely osobní vlaky déle než 60 let
Zážitky

Od prosince budou vlaky z Liberce jezdit do Szklarske Poręby bez přestupu

  • Vydáno11. listopadu 2014
Už od 15. prosince se svezete z Liberce až do polské Szklarské Poręby přímo a bez přestupu. Na znovuoživení trati se shodl Liberecký kraj a Dolnoslezské vojvodství. Atraktivní trasa v zimě pro lyžaře a v létě pro cylisty tak otevře nové možnosti turistiky v této oblasti.
VlakUž vloni v prosinci podepsal Liberecký kraj a Dolnoslezské vojvodství smlouvu, která železniční dopravu v úseku Kořenov – Harrachov –  Szklarska Poręba zajišťuje. Zatím ale musejí cestující přestoupit na závěrečných 14 kilometrů jízdy v české stanici Kořenov a do Polska dojet jinou soupravou, kterou provozuje společnost GW Train Regio a.s. V roce 2015 by měla být dokončena rekonstrukce trati z Tanvaldu do Liberce, a tak by provozu přímého spojení z Liberce do Polska ve dvouhodinových intervalech nemělo nic bránit.

V letní sezóně je právě tato trať atraktivní pro cyklisty, v zimě zase pro lyžaře. Navíc ve Szklarské Porębě na tyto spoje budou navazovat vlaky od Vratislavi, které pojedou v obdobném taktu. Spojení Vratislav–Liberec by tak mělo být výrazně jednodušší než dnes, jen s jedním přestupem.

Na úseku železniční trati Harrachov – Szklarska Poręba nejely osobní vlaky déle než 60 let, nákladní pak v omezeném rozsahu do roku 1995.
Kořenov – největší horská obec

Kořenov – největší horská obec

Kořenov leží v nejvýchodnější části Jizerských hor v těsném sousedství Krkonoš a hranic s Polskem. Rozkládá po obou březích Kořenovského potoka, který přitéká zpod Štěpánky a částečně i v údolí Martinského potoka a Jizery.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z "Nostalgických jízd" – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Další aktuality