Úvod > Aktuality > Od pátku můžete obdivovat Poklady staré Číny
Prostory Císarské konírny od 8. srpna na tri mesíce zaplní Poklady staré Cíny
"> Prostory Císarské konírny od 8. srpna na tri mesíce zaplní Poklady staré Cíny "> Poklady staré Cíny na výstave v Praze
Kultura

Od pátku můžete obdivovat Poklady staré Číny

  • Vydáno4. srpna 2014
Od 8. srpna na tři měsíce zaplní Poklady staré Číny prostory Císařské konírny na Pražském hradě. Uvidíte zde více než 90 exponátů ze tří význačných čínských muzeí.

Poklady staré Číny na výstavě v PrazeVýstava Poklady staré Číny představuje na devadesát předmětů zachycujích období pěti tisíce let čínských dějin od neolitu až po poslední vládnoucí dynastii.

Výstava je rozdělena do tří skupin. První představuje počátky čínské civilizace a vznik prvních států. Uvidíte zde archeologické nálezy z hrobek aristokracie z doby prvního tisíciletí př.n.l. Druhá část je věnována kulturnímu rozmachu v době mezi přelomem letopočtu a desátým stoletím n.l. Zde vás okouzlí i dvě figury vojáků ze slavné „hliněné armády“ Prvního císaře dynastie Čchin. Poslední část předkládá vrcholné umělecké a řemeslné výrobky z období přibližně pěti set let vlády posledních dvou dynastií. Spatříte zde například buddhistické umění, oděvy a zejména nádherný porcelán.

Výstava v Císařské konírně po dlouhé době představuje českému divákovi souhrnný pohled na čínské umění a řemeslo od počátků čínské civilizace až po vládu poslední dynastie.

Císařská konírna na Pražském hradě

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.