Úvod > Aktuality > Obyčej "vodění jidáše" zapsán na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO

Obyčej "vodění jidáše" zapsán na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO

Vydáno 26. prosince 2012 Kultura
Do Seznamu nemateriálních kulturních statků České republiky přibyl další obyčej z Pardubického kraje. Jedná se o obchůzky s maskovanou postavou jidáše, které se konají na Bílou sobotu.
Nominovaný kulturní statek se jako přirozená součást obyčejové tradice vyskytuje na území Pardubického kraje ve vesnicích v prostoru mezi Holicemi v Čechách, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem. Jedná se například o Chroustovice, Jenišovice, Stradouň či Vraclav. Vodění jidáše lze kontinuálně doložit od konce 19. století. Obchůzky organizují děti, především chlapci, ve věku kolem 13-15 let. Nominační návrh pro zápis připravil Soubor lidových staveb Vysočina s pomocí dalších odborníků z Východočeského muzea v Pardubicích.

Tento obyčej se na území České republiky vyskytuje pouze v několika málo izolovaných oblastech, přičemž nejvíce lokalit se nachází právě na území Pardubického kraje. Z tohoto hlediska se zvyšuje jedinečnost obyčeje. V současné době má Pardubický kraj na národním seznamu významných nemateriálních kulturních statků již tři jevy: Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku (ty jsou zároveň zapsané i ve světovém Seznamu organizace UNESCO), Vodění jidáše a tradici Východočeského loutkářství.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Další aktuality