Úvod > Aktuality > O víkendu můžete v rožnovském skanzenu navštívit živý betlém
O víkendu můžete v rožnovském skanzenu navštívit živý betlém
">

O víkendu můžete v rožnovském skanzenu navštívit živý betlém

Vydáno 18. prosince 2019 Kultura
Tu pravou vánoční atmosféru určitě navodí o víkendu „Živý betlém“ ve Valašském muzeu. Na lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše, která se odehraje ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se můžete těšit v sobotu a v neděli 21. a 22. prosince 2019 od 17:00 hodin.
PastýřValašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm adventní hrou doslova ožije – kromě lidských herců se na pódiu objeví také živí koně, oslík a ovečky. Oblíbená hra vychází z tradice tzv. vánočních pastýřských her, které se hrály a hrají po obou stranách státní hranice. V programu se představí tanečníci, zpěváci a muzikanti ze souborů Javořina, Radhošť, Soláň, Žesťový kvintet Josefa Blinky a členové jezdeckého oddílu Valašsko. Slovem bude provázet Zuzana Vašková.
 
PastýřiV prosinci letošního roku uplyne dvacet šest let od prvního uvedení tohoto programu ve Valašském muzeu v přírodě. Při psaní scénáře vycházel autor PhDr. Jaroslav Štika z Evangelia sv. Matouše a z tradice tzv. vánočních pastýřských her, nazývaných též pastuši, betlemáři. V roce 2011 doznal původní scénář změn. Přibyly autentické záznamy pastýřské hry z moravsko - slovenského příhraničí a koledy místního učitele Josefa Tvarůžka.
 
Po oba dny bude areál Dřevěného městečka otevřen od 10:00 do 18:00 hodin. Současně budou přístupné exteriéry Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Vstupné pro dospělé stojí 100 Kč, senioři zaplatí 80 Kč a rodinné vstupné vyjde na 200 Kč.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Další aktuality