Úvod > Aktuality > Nové Strašecí zve i letos na oblíbený Den s Kelty
Nové Strašecí zve i letos na oblíbený Den s Kelty
">
Kultura

Nové Strašecí zve i letos na oblíbený Den s Kelty

  • Vydáno19. května 2021
Program nazvaný Den s Kelty připravilo na pátek 21. května 2021 Muzeum Nové Strašecí na Rakovnicku. Pro děti budou přichystány nejen praktické ukázky řemesel v dobovém keltském táboře před muzeem, ale i soutěže, kde si vyzkouší své dovednosti a znalosti.

Hlava KeltaNa rok 2021 připadá již 78. výročí nálezu keltské opukové hlavy héroa u Mšeckých Žehrovic. Muzeum Nové Strašecí tuto událost připomíná populárním Dnem s Kelty, který letos proběhne v pátek 21. května.

Nově muzeum představí model ohrazeného areálu u Mšeckých Žehrovic, v jehož blízkosti byla nalezena slavná opuková hlava Keltského druida. Model je vypracován do nejmenších detailů a je vytvořený na základě poznatků z výzkumů obdobných opevnění u nás i v zahraničí.

V rámci oslav bude za dodržení bezpečnostních pravidel probíhat předvádění řemesel a činností spojených s Kelty, která si budete moci sami vyzkoušet. V muzeu se budou konat komentované prohlídky nad modelem. Připraveny budou samozřejmě i odborné knihy a nejrůznější suvenýry k zakoupení.

KeltovéV tento den v improvizovaném keltském táboře budete moci zhlédnout a vyzkoušet keltské zbraně, zbroj, nástroje a výrobu šperků. V rámci oslav 78. výročí nálezu slavné opukové hlavy v Mšeckých Žehrovicích je připravena až do 31. května  venkovní soutěž s tajenkou.

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum města Nové Strašecí leží v okresu Rakovník asi 40 km západně od Prahy. Prohlédnout si zde můžete dvě stálé expozice, kterými jsou Keltové na Rakovnicku (se slavným nálezem Hlava Kelta) a Zemědělská usedlost na Novostrašecku.

Nové Strašecí

Nové Strašecí

Nové Strašecí budete míjet, když pojedete z Prahy do Karlových Varů. Leží na Rakovnicku, z jihu je chrání křivoklátské lesy, ze severu a západu přírodní park Džbán. Proslavený houbařský ráj je známý také jako oblíbená oblast chatařů a chalupářů.

Hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic – nejcennější keltská plastika v Evropě

Hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic – nejcennější keltská plastika v Evropě

Pravděpodobně nejznámějším uměleckým dílem z keltského období v českých zemích je světově proslulá „hlava Kelta“ – kamenná hlava nalezená roku 1943 v lomu u Mšeckých Žehrovic. Jedná se o cca 25 cm vysokou sošku hlavy z bělohradské opuky, zobrazující muže s typickým keltským nákrčníkem, jenž svého nositele řadil mezi vyšší vrstvu. Dnes si hlavu Kelta z 3. století př. n. l. můžete prohlédnout v Muzeu Nové Strašecí.