Úvod > Aktuality > Nové Strašecí zve i letos na oblíbený Den s Kelty
Kultura

Nové Strašecí zve i letos na oblíbený Den s Kelty

  • Vydáno18. května 2023
Program nazvaný Den s Kelty připravilo na pátek 19. a sobotu 20. května 2023 Muzeum Nové Strašecí na Rakovnicku. Pro děti budou přichystány nejen praktické ukázky řemesel v dobovém keltském táboře před muzeem, ale i soutěže, kde si vyzkouší své dovednosti a znalosti. Letošní výjimečnou událostí je Opukové sympozium, které se koná u příležitosti 80. výročí nálezu slavné opukové hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic!

hlava keltaNa rok 2023 připadá jubilejní 80. výročí nálezu keltské opukové hlavy héroa u Mšeckých Žehrovic. Muzeum Nové Strašecí tuto událost připomíná populárním Dnem s Kelty, který letos proběhne v pátek 19. a v sobotu 20. května. Opukové sympozium začalo již 17. května a pozvání na něj přijali ak. sochařka Marie Šeborová s manželem Jeanem Paulem Chablais, ak. malířka a sochařka Renáta Kaiserová, ak. sochař Zdeněk Manina, ak. sochař Jan Turský a sochař Vojtěch Bittó. Sochaři pracují před kostelem, slavnostní ukončení a vernisáž vytvořených děl proběhne v sobotu 20. května 2023 ve 13:00 hodin.

KeltovéV pátek 19. května od 9:00 do 16:00 hodin a v sobotu 20. května 2023 od 9 do 13:00 hodin budou před muzeem a v muzeu tradiční ukázky keltských řemesel - zpracování švartny a opuky, výroba kolkované keramiky, výroba textilu a ražba mincí. Pro děti bude připravena hra s úkoly a odměnou na téma keltský poklad.

V pátek 19. května 2023 v 16 hodin bude ve výstavní síni zahájena výstava „Keltové ve středu Boiohaema“ a zároveň proběhne komentovaná prohlídka s jejím autorem Doc. Jaroslavem Jiříkem, Ph.D. z Prácheňského muzea v Písku. Vystaveny budou jednak kultovní předměty a importy z významných jihočeských lokalit, dále  budou k vidění zapůjčené vzácné předměty z Národního muzea a nové nálezy z průzkumů Muzea T. G. M. Rakovník.


Nejcennější keltská plastika v Evropě

hlava keltaPravděpodobně nejznámějším uměleckým dílem z keltského období v českých zemích je světově proslulá „hlava Kelta“ – kamenná hlava nalezená roku 1943 v lomu u Mšeckých Žehrovic. Jedná se o cca 25 cm vysokou sošku hlavy z bělohradské opuky, zobrazující muže s typickým keltským nákrčníkem, jenž svého nositele řadil mezi vyšší vrstvu. Vytvořili ji Keltové ve 2. polovině 3. stol. před Kristem z bělohorské opuky, která zasahuje i na Novostrašecko. Třebaže se podle odborníků podobných plastik našlo v Evropě několik desítek, žádná z nich není esteticky zpracovaná do takových detailů jako tato. Podle archeologů může hlava představovat druida nebo uctívaného předka, tzv. héroa. To byli význační lidé, kteří se něčím proslavili a jejich rodiny a komunity je po několik generací uctívaly. Odborníci odhadují, že šlo pravděpodobně o rodinnou skupinu Keltů, která žila v Žehrovicích a svého předka uctívala v rámci domácího kultu. Unikátní originál keltské hlavy je vystavován jen málokdy. Byl i ozdobou prestižních celoevropských i světových výstav o Keltech.

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum města Nové Strašecí leží v okresu Rakovník asi 40 km západně od Prahy. Prohlédnout si zde můžete dvě stálé expozice, kterými jsou Keltové na Rakovnicku (se slavným nálezem Hlava Kelta) a Zemědělská usedlost na Novostrašecku.

Nové Strašecí

Nové Strašecí

Nové Strašecí budete míjet, když pojedete z Prahy do Karlových Varů. Leží na Rakovnicku, z jihu je chrání křivoklátské lesy, ze severu a západu přírodní park Džbán. Proslavený houbařský ráj je známý také jako oblíbená oblast chatařů a chalupářů.

Hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic – nejcennější keltská plastika v Evropě

Hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic – nejcennější keltská plastika v Evropě

Pravděpodobně nejznámějším uměleckým dílem z keltského období v českých zemích je světově proslulá „hlava Kelta“ – kamenná hlava nalezená roku 1943 v lomu u Mšeckých Žehrovic. Jedná se o cca 25 cm vysokou sošku hlavy z bělohradské opuky, zobrazující muže s typickým keltským nákrčníkem, jenž svého nositele řadil mezi vyšší vrstvu. Dnes si hlavu Kelta z 3. století př. n. l. můžete prohlédnout v Muzeu Nové Strašecí.

Další aktuality

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 12. do 14. dubna 2024 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už podevatenácté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
Středočeský kraj | Příroda

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 13. dubna 2024 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou dvě netradiční prohlídky!
Středočeský kraj | Památky