Úvod > Aktuality > Známé i neznámé skvosty: hlava Kelta, nejstarší studna světa a vzácná kniha
Památky

Známé i neznámé skvosty: hlava Kelta, nejstarší studna světa a vzácná kniha

  • Vydáno17. února 2020
Opuková hlava Kelta patří k nejvzácnějším kouskům archeologické sbírky Národního muzea. Vystavená bývá jen výjimečně, a tak využijte příležitost a prohlédněte si ji ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Na nové přírůstky se ale těší i jiné historické expozice, třeba v Holešově nebo v Pardubicích.
Keltská kamenná hlava je ve světě považovaná za nejproslulejší archeologický nález z České republiky. O její originál pečuje Národní muzeum v Praze a k vidění bývá jen zřídka. Jedinečnou možnost podívat se jedné z nejkrásnějších keltských bust v Evropě z očí do očí máte právě teď ve Vlastivědném muzeuOlomouci. Hlava sem dorazila s doprovodem ozbrojené policejní jednotky před pár dny a zdrží se jen krátce: výstava končí už v neděli 23. února.
 

Od Kelta k Ďáblově bibli

Asi 25 centimetrů vysokou kulatou hlavu našli roku 1943 otec a syn Šlajchrtovi v malé pískovně v Mšeckých Žehrovicích u Nového Strašecí. Původně sem přišli honit zloděje písku, místo něj ale narazili na hlavu tajemného Kelta. Byla rozbitá na několik dílů, které ležely pod nánosy písku a hlíny společně se zbytky po ohništi, úlomky keramických nádob, kostmi, zuby a švartnovými náramky.

Hlava s vypouklýma očima, výrazným vrkočem, kučeravými vousy a obočím a typickým keltským nákrčníkem pod bradou podle odborníků pochází z mladší doby železné, kdy na našem území pobývali Keltové. Je vyrobená z místní bělohradské opuky a je tak vzácná, že Národní muzeum ve svých expozicích vystavuje jen její dokonalou kopii. Originál byl naposled k vidění v roce 2018 na výstavě Keltové v Nové budově Národního muzea, teď se na dva týdny přestěhoval na výstavu do Vlastivědného muzea v Olomouci. Tam jej doplňují keltské zbraně, keramika, mince, šperky a jiné předměty denní potřeby mladší doby železné, o které muzeum pečuje.

Společně se slavnou keltskou hlavou si můžete samozřejmě prohlédnout i další výstavy, třeba tu, která se věnuje největším záhadám a tajemstvím světa. Podíváte se například na repliku slavné Michell-Hedgesovy křišťálové lebky, repliku sochy moai z Velikonočního ostova, faksimilii Voynichova rukopisu, kopii repliku slavného Turínského plátna, starověký počítač, tajemný disk z Faistu nebo maketu největší rukopisné knihy světa, Codexu Gigas zvaného Ďáblova bible.
 

Nejstarší studna na světě je z východních Čech

Hmyz, drobní obratlovci, len i setý mák, který byl v té době ještě velmi vzácný: to všechno našli archeologové ve zbytcích dřevěné studny, objevené při záchranném výzkumu pod budoucí dálnicí D35 u Ostrova ve východních Čechách. Neolitičtí řemeslníci ji postavili z dubových kmenů, které do požadovaných rozměrů opracovali nástroji z kamene, kostí, rohoviny nebo dřeva, prkna pak zasouvali do drážek v rohových kůlech. Pro archeology to bylo překvapení: dosud se mělo za to, že taková technologie se využívala až v době bronzové a za starých Římanů. Na objevitele ale čekala ještě jedna úžasná zpráva: průzkum potvrdil, že jde o dosud nejstarší známou pravěkou dřevěnou strukturu na světě.

Jaké budou další osudy studny pocházející z let 5256 až 5255 před Kristem? Studenti z fakulty restaurování v Litomyšli jednotlivé díly naložili do cukerného konzervačního roztoku. Cukr by ve dřevě měl postupně vyplnit všechny dutiny a póry, po roce pak studnu čeká přibližně půlrok vysychání. Po dokončení výzkumu bude vystavena ve Východočeském muzeu v Pardubicích.
 

Vzácná kniha židovského práva v Holešově

Třetí pozvánka láká do Holešova na prohlídku Šachovy synagogy. Jde o ojedinělou synagogu takzvaného polského typu, která se navíc dochovala v původní podobě, takže se o ní často mluví jako o světovém unikátu. Nyní k tomu bude o důvod víc: podařilo se totiž získat nejstarší výtisk komentáře židovského práva Šulchan aruchu od rabína Šacha alias Sabbatai ben Meir ha Kohena, po němž je synagoga pojmenována. Jde o komentář k židovskému právu, které na přelomu 15. a 16. století napsal Josef Karo pro sefardské Židy. Kniha s rabínovými komentáři vyšla v roce 1663, tedy v roce, kdy věhlasný učenec zemřel. Kniha bude k vidění ve studovně synagogy, navštívit můžete i rabínův hrob na nedalekém židovském hřbitově.
 

Víte, že…?

  • Nálezce keltské hlavy Josef Šlajchrt se o osud svého nálezu zajímal až do konce života. Od Národního muzea obdržel děkovný dopis a celoživotní volný vstup do expozic. Naposled si svůj nález prohlédl v roce 2004 při svých 90. narozeninách; zemřel o čtyři roky později.
  • Hlava Kelta občas putuje za hranice, kde bývá ozdobou prestižních výstav. V roce 1991 ji například mohli vidět návštěvníci výstavy v Benátkách, v roce 1998 cestovala do Tokia, v roce 2009 do Bernu a v roce 2012 do Stuttgartu.
České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum města Nové Strašecí leží v okresu Rakovník asi 40 km západně od Prahy. Prohlédnout si zde můžete dvě stálé expozice, kterými jsou Keltové na Rakovnicku (se slavným nálezem Hlava Kelta) a Zemědělská usedlost na Novostrašecku.

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Venuše, hlava Kelta, kel z Pavlova, náušnice z Velké Moravy, mumie egyptské princezny anebo meteorit z Opavy: muzea v České republice pečují o řady archeologických skvostů. Podívejte se na Kudy z nudy na prastaré skvosty archeologie, které si můžete prohlédnout v muzeích, archeoparcích či v místech, kde byly poklady nalezeny. Některé z nich jsou starší více než 10 000 let!

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Jihomoravské muzeum ve Znojmě v minoritském klášteru

Jihomoravské muzeum ve Znojmě v minoritském klášteru

V bývalém minoritském klášteru naleznete moderní expozice pravěcí zemědělci, živá a neživá příroda Znojemska, zbraně Orientu a černé řemeslo. Expozice plné interaktivních prvků zaujmou jak děti, tak dospělé.

Jarní prázdniny 2022: tipy kam s dětmi během jarních prázdnin pro týden 7. – 13. března

Jarní prázdniny 2022: tipy kam s dětmi během jarních prázdnin pro týden 7. – 13. března

Portál Kudy z nudy každý den nabízí řadu tipů na zábavu pro celou rodinu. Najdete tu také nápady pro právě probíhající jarní prázdniny, ať už je trávíte na sněhu nebo na blátě. Od příštího týdne (7. – 13. března) budou mít volno děti z Prahy 1 až 5, Blanska, Brna-města, Brna-venkova, Břeclavi, Hodonína, Vyškova, Znojma, Domažlic, Tachova, Loun a Karviné. Nechte se inspirovat zajímavými akcemi a užijte si s dětmi príma prázdniny!

Zřícenina hradu Tetín

Zřícenina hradu Tetín

Zřícenina gotického hradu z poloviny 13. století stojí nedaleko bývalého tzv. tetínského hradiště. Kamenný hrad byl vybudován na skalnatém ostrohu, část zdiva však byla stržena v průběhu těžby kamene ve zdejším lomu.

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Archeologická naučná stezce u Pasohlávek se věnuje historii Římanů na tamním území. Stezka je dlouhá 1,5 km a najdete na ní 10 zastavení. Zavede vás na místa unikátních archeologických nálezů v jedné z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v ČR, Hradiska u Mušova.

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Najdete ji v severní části Moravského krasu nedaleko obce Sloup.

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...

Polabské muzeum Lysá nad Labem – expozice věnovaná Bedřichu Hroznému

Polabské muzeum Lysá nad Labem – expozice věnovaná Bedřichu Hroznému

Polabské muzeum v Lysé nad Labem věnovalo část svých prostor tamějšímu rodáku a rozluštiteli chetitštiny Bedřichu Hroznému a jeho dílu. Expozice obsahuje řadu unikátních předmětů a osobních věcí ze života tohoto předního orientalisty.

Další aktuality

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky

Moravský hrad Šternberk připravil velikonoční prohlídky, dobovou hudbu i pečení jidášů

Na velikonoční prázdniny připravil hrad Šternberk na Moravě speciální velikonoční prohlídky. Od 28. března do 1. dubna 2024 zve děti i dospělé na prohlídku interiérů. Ve čtvrtek, pátek a sobotu bude výklad průvodců bude rozšířen o historii Velikonoc. Dozvíte se tak zajímavosti týkající se nejvýznamnějších jarních svátků. V neděli a pondělí budou probíhat klasické prohlídky o historii hradu, doplněné hudbou nebo pečením v hradní kuchyni.
Olomoucký kraj | Zážitky

Lázně na střední Moravě nabízejí lék na jarní únavu

Jedinečné procedury, relaxaci i řadu možností pro trávení volného času nabízejí mimo hlavní sezonu lázně na střední Moravě. Můžete zde využít velmi pestrou nabídku programů a spojit pobyt v lázních s návštěvou dalších atraktivních míst, hradů, zámků či muzeí.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Místo pro splnění dětských snů: modelářská výstava For Model 2024 v Olomouci začíná

Výstaviště Flora Olomouc zve na 22. ročník prodejní výstavy For Model 2024. K vidění zde bude více než pět metrů dlouhá plachetnice, ultralight v měřítku 1:1, unikátní modely letadel, lodí, automobilů, stavebních strojů, vlaků, ponorek či bojových plavidel. Na velkou podívanou se mohou těšit milovníci vlaků. Bude jim patřit celý pavilon E, jemuž bude dominovat modulová a zahradní železnice. Interaktivní veletrh For Model 2024 se koná o víkendu 22. až 24. března na Výstavišti Flora Olomouc.
Olomoucký kraj | Zážitky