!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Známé i neznámé skvosty: hlava Kelta, nejstarší studna světa a vzácná kniha
Známé i neznámé skvosty: hlava Kelta, nejstarší studna světa a vzácná kniha
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Známé i neznámé skvosty: hlava Kelta, nejstarší studna světa a vzácná kniha

Vydáno 17. února 2020
Opuková hlava Kelta patří k nejvzácnějším kouskům archeologické sbírky Národního muzea. Vystavená bývá jen výjimečně, a tak využijte příležitost a prohlédněte si ji ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Na nové přírůstky se ale těší i jiné historické expozice, třeba v Holešově nebo v Pardubicích.
Keltská kamenná hlava je ve světě považovaná za nejproslulejší archeologický nález z České republiky. O její originál pečuje Národní muzeum v Praze a k vidění bývá jen zřídka. Jedinečnou možnost podívat se jedné z nejkrásnějších keltských bust v Evropě z očí do očí máte právě teď ve Vlastivědném muzeuOlomouci. Hlava sem dorazila s doprovodem ozbrojené policejní jednotky před pár dny a zdrží se jen krátce: výstava končí už v neděli 23. února.
 

Od Kelta k Ďáblově bibli

Asi 25 centimetrů vysokou kulatou hlavu našli roku 1943 otec a syn Šlajchrtovi v malé pískovně v Mšeckých Žehrovicích u Nového Strašecí. Původně sem přišli honit zloděje písku, místo něj ale narazili na hlavu tajemného Kelta. Byla rozbitá na několik dílů, které ležely pod nánosy písku a hlíny společně se zbytky po ohništi, úlomky keramických nádob, kostmi, zuby a švartnovými náramky.

Hlava s vypouklýma očima, výrazným vrkočem, kučeravými vousy a obočím a typickým keltským nákrčníkem pod bradou podle odborníků pochází z mladší doby železné, kdy na našem území pobývali Keltové. Je vyrobená z místní bělohradské opuky a je tak vzácná, že Národní muzeum ve svých expozicích vystavuje jen její dokonalou kopii. Originál byl naposled k vidění v roce 2018 na výstavě Keltové v Nové budově Národního muzea, teď se na dva týdny přestěhoval na výstavu do Vlastivědného muzea v Olomouci. Tam jej doplňují keltské zbraně, keramika, mince, šperky a jiné předměty denní potřeby mladší doby železné, o které muzeum pečuje.

Společně se slavnou keltskou hlavou si můžete samozřejmě prohlédnout i další výstavy, třeba tu, která se věnuje největším záhadám a tajemstvím světa. Podíváte se například na repliku slavné Michell-Hedgesovy křišťálové lebky, repliku sochy moai z Velikonočního ostova, faksimilii Voynichova rukopisu, kopii repliku slavného Turínského plátna, starověký počítač, tajemný disk z Faistu nebo maketu největší rukopisné knihy světa, Codexu Gigas zvaného Ďáblova bible.
 

Nejstarší studna na světě je z východních Čech

Hmyz, drobní obratlovci, len i setý mák, který byl v té době ještě velmi vzácný: to všechno našli archeologové ve zbytcích dřevěné studny, objevené při záchranném výzkumu pod budoucí dálnicí D35 u Ostrova ve východních Čechách. Neolitičtí řemeslníci ji postavili z dubových kmenů, které do požadovaných rozměrů opracovali nástroji z kamene, kostí, rohoviny nebo dřeva, prkna pak zasouvali do drážek v rohových kůlech. Pro archeology to bylo překvapení: dosud se mělo za to, že taková technologie se využívala až v době bronzové a za starých Římanů. Na objevitele ale čekala ještě jedna úžasná zpráva: průzkum potvrdil, že jde o dosud nejstarší známou pravěkou dřevěnou strukturu na světě.

Jaké budou další osudy studny pocházející z let 5256 až 5255 před Kristem? Studenti z fakulty restaurování v Litomyšli jednotlivé díly naložili do cukerného konzervačního roztoku. Cukr by ve dřevě měl postupně vyplnit všechny dutiny a póry, po roce pak studnu čeká přibližně půlrok vysychání. Po dokončení výzkumu bude vystavena ve Východočeském muzeu v Pardubicích.
 

Vzácná kniha židovského práva v Holešově

Třetí pozvánka láká do Holešova na prohlídku Šachovy synagogy. Jde o ojedinělou synagogu takzvaného polského typu, která se navíc dochovala v původní podobě, takže se o ní často mluví jako o světovém unikátu. Nyní k tomu bude o důvod víc: podařilo se totiž získat nejstarší výtisk komentáře židovského práva Šulchan aruchu od rabína Šacha alias Sabbatai ben Meir ha Kohena, po němž je synagoga pojmenována. Jde o komentář k židovskému právu, které na přelomu 15. a 16. století napsal Josef Karo pro sefardské Židy. Kniha s rabínovými komentáři vyšla v roce 1663, tedy v roce, kdy věhlasný učenec zemřel. Kniha bude k vidění ve studovně synagogy, navštívit můžete i rabínův hrob na nedalekém židovském hřbitově.
 

Víte, že…?

  • Nálezce keltské hlavy Josef Šlajchrt se o osud svého nálezu zajímal až do konce života. Od Národního muzea obdržel děkovný dopis a celoživotní volný vstup do expozic. Naposled si svůj nález prohlédl v roce 2004 při svých 90. narozeninách; zemřel o čtyři roky později.
  • Hlava Kelta občas putuje za hranice, kde bývá ozdobou prestižních výstav. V roce 1991 ji například mohli vidět návštěvníci výstavy v Benátkách, v roce 1998 cestovala do Tokia, v roce 2009 do Bernu a v roce 2012 do Stuttgartu.
Jarní prázdniny 2020: tipy kam s dětmi během jarních prázdnin pro týden 17. – 23. února

Jarní prázdniny 2020: tipy kam s dětmi během jarních prázdnin pro týden 17. – 23. února

Portál Kudy z nudy každý den nabízí řadu tipů na zábavu pro celou rodinu. Najdete tu také nápady pro právě probíhající jarní prázdniny, ať už je trávíte na sněhu nebo na blátě. Od příštího týdne (17. - 23. února) budou mít volno děti z Prahy 1 až 5, Blanska, Brna-města, Brna-venkova, Břeclavi, Hodonína, Vyškova, Znojma, Domažlic, Tachova, Loun a Karviné. Nechte se inspirovat zajímavými akcemi a užijte si s dětmi príma prázdniny!

Stálá archeologická, přírodovědná a národopisná expozice v Jihočeském muzeu

16.1.
31.12.
Stálá archeologická, přírodovědná a národopisná expozice v Jihočeském muzeu

Jihočeské muzeum otevírá v roce 2020 novou stálou archeologickou, přírodovědnou a národopisnou expozici.

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Najdete ji v severní části Moravského krasu nedaleko obce Sloup.

Zřícenina hradu Tetín

Zřícenina hradu Tetín

Zřícenina gotického hradu z poloviny 13. století stojí nedaleko bývalého tzv. tetínského hradiště. Kamenný hrad byl vybudován na skalnatém ostrohu, část zdiva však byla stržena v průběhu těžby kamene ve zdejším lomu.

Vlastivědné muzeum v Olomouci - interaktivní a zábavné

Vlastivědné muzeum v Olomouci - interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Zámek Pardubice - perla města perníku

Zámek Pardubice - perla města perníku

V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.

Kostnice Kutná Hora - Sedlec

Kostnice Kutná Hora - Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi - ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Archeostezka Pavlov - Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Archeostezka Pavlov - Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách kultury lovců mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Polabské muzeum Lysá nad Labem – expozice věnovaná Bedřichu Hroznému

Polabské muzeum Lysá nad Labem – expozice věnovaná Bedřichu Hroznému

Polabské muzeum v Lysé nad Labem věnovalo část svých prostor tamějšímu rodáku a rozluštiteli chetitštiny Bedřichu Hroznému a jeho dílu. Expozice obsahuje řadu unikátních předmětů a osobních věcí ze života tohoto předního orientalisty.

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum města Nové Strašecí leží v okresu Rakovník asi 40 km západně od Prahy. Prohlédnout si zde můžete dvě stálé expozice, kterými jsou Keltové na Rakovnicku (se slavným nálezem Hlava Kelta) a Zemědělská usedlost na Novostrašecku.

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Archeologická naučná stezce u Pasohlávek se věnuje historii Římanů na tamním území. Stezka je dlouhá 1,5 km a najdete na ní 10 zastavení. Zavede vás na místa unikátních archeologických nálezů v jedné z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v ČR, Hradiska u Mušova.

Venuše a ti druzí... aneb 10 tipů na nejstarší archeologické nálezy

Venuše a ti druzí... aneb 10 tipů na nejstarší archeologické nálezy

Vlastivědné muzeum v Olomouci vystavuje v těchto dnech originál nejznámějšího archeologického skvostu České republiky, Věstonické Venuše. Prehistorických památek však naše země vydala mnohem víc, například kel z Pavlova, kostry pravěkých zvířat, zkameněliny trilobitů a z mladších období pak hlavu Kelta či velkomoravské gombíky. Objevte v našich 10 tipech prastaré skvosty archeologie, které si můžete prohlédnout v muzeích, archeoparcích či místa, kde byly tyto poklady nalezeny. Některé z nich jsou starší více než 10 000 let!

České muzeum stříbra v Kutné Hoře - jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře - jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Jihomoravské muzeum ve Znojmě v minoritském klášteru

Jihomoravské muzeum ve Znojmě v minoritském klášteru

V bývalém minoritském klášteru naleznete moderní expozice pravěcí zemědělci, živá a neživá příroda Znojemska, zbraně Orientu a černé řemeslo. Expozice plné interaktivních prvků zaujmou jak děti, tak dospělé.

Další aktuality

31.10.
2020
Pivo roku je z Hanušovic

Pivo roku je z Hanušovic

Střední Morava a Jeseníky | Gurmánská turistika
17.10.
2020
Na Šternberku bylo dokončeno restaurování unikátních kachlových kamen

Na Šternberku bylo dokončeno restaurování unikátních kachlových kamen

Střední Morava a Jeseníky | Památky
30.9.
2020
Dopřejte si nevšední zážitek v Javoříčských jeskyních

Dopřejte si nevšední zážitek v Javoříčských jeskyních

Střední Morava a Jeseníky | Příroda