Úvod > Aktuality > Nové pražské muzeum láká milovníky současného umění
Nové pražské muzeum láká milovníky současného umění
"> ">
Kultura

Nové pražské muzeum láká milovníky současného umění

  • Vydáno1. července 2011
Myslíte si, že otevřít muzeum za pouhé čtyři týdny není možné? Zni to neuvěřitelně, ale muzeu mladého umění Artbance se to podařilo. Najdete ho v nejcentrovanějším centru Prahy – na Karlově ulici v barokním paláci Colloredo-Mansfeld, hned u Karlova mostu. Z desítek let zanedbaného paláce v centru Prahy stalo centrum současného mladého umění, které pomáhá mladým umělcům nastartovat jejich kariéru.
Šance pro mladé umělce
Není to poprvé, kdy barokní palác kontrastuje s mladým uměním – už v 19. století zde vystavoval mladý umělecký spolek s názvem Krasoumná jednota, který byl založen roku 1835 Společností vlasteneckých přátel umění – předchůdkyní dnešní Národní galerie, která sloužila ke koordinaci uměleckého trhu a pro  pořádání každoročních výstav. Ty byly vítanou příležitostí pro umělce, kteří se pomocí nich mohli prosadit.

Na tuto tradici muzeum přímo navazuje – jeho hlavním posláním je především pomáhat mladým umělcům na počátku kariéry. Každý rok opouští výtvarné školy mnoho nadaných absolventů a většina po čase skončí mimo obor, protože si nemohou dovolit v tvorbě pokračovat. Artbanka chce poskytnout mladým výtvarníkům prostředky na to, aby mohli ukázat, co umí. Muzeum tedy nakupuje za přiměřenou cenu od mladých českých a slovenských umělců díla, která následně nabízí k pronájmu do prestižních veřejných i soukromých institucí. Poskytuje tak výtvarníkům finanční podporu a pozornost veřejnosti. Veškeré finance z pronájmu potom putují na nákup dalších děl, a tedy na podporu mladého umění.

Jizvy komunismu jako součást expozice
Muzeum v sobě kombinujestálé a zároveň proměnlivé expozice, složené ze stěžejních a kultovních děl posledních 20 let českého výtvarného umění a programu Young visual art, prostoru věnovaného jednotlivým vysokým uměleckým školám z České a Slovenské republiky, které zde prezentují díla svých studentů, absolventů i pedagogů. 
 
Prostory barokního paláce navíc nabízejí šokující svědectví o necitlivých stavebních úpravách provedených za komunistického režimu na historických památkách – v paláci Colloredo-Mansfeld byly sice provedeny základní úpravy nutné pro využití galerijních prostor, ale objekt ještě čeká rozsáhlá rekonstrukce. Palác si přesto část svých „šrámů“ ponechá – některé neřízené intervence se totiž staly nedílnou součástí expozic. Do muzea se můžete vypravit od úterý do neděle, otevřeno je po celý rok.
Artbanka Museum of Young Art

Artbanka Museum of Young Art

Nově otevřené muzeum v centru Prahy představující to nejlepší a nejprovokativnější ze současného mladého umění v prostoru velkolepého barokního prostoru paláce Colloredo-Mansfeld.