Úvod > Aktuality > Nová rozhledna na Fajtově kopci láká k zimním návštěvám
Nová rozhledna na Fajtově kopci láká k zimním návštěvám
">
Příroda

Nová rozhledna na Fajtově kopci láká k zimním návštěvám

  • Vydáno21. listopadu 2015
Letošní rok je pro Fajtův kopec významný, neboť kromě otevření nové rozhledny slaví také 50 let spuštění lyžařského vleku. Ten byl vystavěn v roce 1965 a tehdy byl na Vysočině jediný. Rozhlednu stojí za to navštívit, neboť je zajímavě řešená co do technického zpracování, tak i polohou. Za dobrého počasí bude rozhledna otevřena i v zimě.
Z ochozu může každý shlédnout např. na nejvyšší dálniční most, krásně jsou vidět železniční mosty vedoucí směrem do Křižanova, Žďárské vrchy, komíny u elektrárny v Dukovanech atd. A pokud jste nadšenci lyžování nebo snowboardu, můžete spojit příjemné s užitečným a kromě výhledu do krajiny si můžete i zasportovat.
 

Nová rozhledna na Fajtově kopci

Unikátní stavbu připomínající šroubovici DNA, ze které je krásný výhled do kraje. Návštěvník musí zdolat 175 schodů, které jsou výjimečné, neboť každý schod má totiž svého majitele, který daný schod zakoupil a má na něm štítek se svým jménem. Dalším unikátem je to, že v noci tato stavba svítí. Rozhledna je, na rozdíl od ostatních většinou dřevěných rozhleden na Vysočině, celokovová a v patách stavby je umístěna LED technologie, která umožňuje dokonce barevné nasvícení. Návrh vytvořil inženýr architekt Václav Hlaváček z Prahy. Konstrukce váží necelých 50 tun a sahá do výše 36 metrů. V její podsadě je veřejné WC, úschovna/půjčovna sportovních a turistických potřeb, doplňkový prodej map a suvenýrů.

V zimě zde lyžaři zakoupí lístky-permanentky na vlek, neboť je zde i pokladna a zázemí lyžařského vleku. Přístup na rozhlednu je umožněn přes samoobslužný automat, který přijímá bankovky a mince až do hodnoty 200 Kč. Automat mince vrací a vstupné činí pouhých 20 Kč. Rozhledna na Fajtově kopci je otevřena denně od 8:00 do 21:00 hodin.
 

Více než 100 let lyžování

První lyže si ze Švédska si nechal zaslat do Velkého Meziříčí dr. Bruno Kučera. Byl jedním ze zakladatelů Českého klubu velocipedistů ve Velkém Meziříčí v roce 1889. A byli to právě cyklisté, kteří zavedli „ski“ jako doplňkový sport v roce 1892. V roce 1906 měl již ČKV Velké Meziříčí tří odbory, kromě tradičního footbalu a hokeje také lyžování.

Na severním svahu Fajtova kopce, kde se nachází dnešní lyžařský areál, byl dle dochované písemné zprávy z roku 1929 hojně využíván místními lyžaři k organizované výuce. Přes bouřlivá válečná a poválečná léta se lyžování znovu vrací v 60. letech minulého století, kdy skupina mladých nadšenců staví na Fajtově kopci v roce 1965 první lyžařský vlek na Vysočině. V roce 1972 pak velkomeziříčští lyžaři ustavují lyžařský oddíl TJ Spartak a v roce 1991 vzniká občanské sdružení Ski klub, který spravuje celý areál na Fajtově kopci dodnes.
 
Rozhledna Fajtův kopec

Rozhledna Fajtův kopec

Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí má tvar šroubovice DNA, je vysoká 36 metrů a na její vrchol vede 175 schodů.