Úvod > Aktuality > Nová expozice Barevná planeta na zámku v Moravské Třebové
Příroda

Nová expozice Barevná planeta na zámku v Moravské Třebové

Od července je na zámku Moravská Třebová otevřena nová stálá expozice v podzemním prostoru bývalé černé kuchyně. Výstava je věnována geologickému vývoji země i regionu a historii těžby nerostů na Moravskotřebovsku. Expozice je součástí nového turistického projektu Hřebečské důlní stezky.
Výstava je situována do starobylého podzemního prostoru bývalé černé kuchyně, která sloužila obyvatelům zámku už před více jak 500 lety. Od požáru z roku 1842, kdy byla část zámku přestavěna, tak našel tento zajímavý prostor nové využití. Tato nová expozice je věnována především geologickému vývoji – a to jak celkovému vývoji planety Země v jednotlivých epochách, tak vývoji Moravskotřebovského regionu, tedy na oblasti jejíž pomyslnou osu tvoří pásmo Hřebečského hřbetu.

Můžete se těšit například na třetihorní žraloky, kteří tu žily před milióny let a zůstaly tu po nich zkaměnělé zuby, tak i na celou řadu dalšch zkamenělin. K vidění tu jsou i ukázky hornin z regionu, který je z geologického hlediska velmi zajímavý. Část expozice návštěvníky seznamuje s historii těžby nerostů na Moravskotřebovsku. Pro mladší jsou připraveny i skládací kostky s dannou tématikou. Nově nabyté informace a znalosti si také můžete ověřit kvízem na interaktivní dotekové obrazovce.

Expozice je součástí nového turistického projektu Hřebečské důlní stezky.

Více informací: 
Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v České Republice. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily, tehdy moderní, renesanční prvky a na začátku 17. století vznikla tři pozdně renesanční křídla podle plánů italských stavitelů. Ty patří k nejhodnotnějším manýristickým památkám nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Zámek proto nechybí v žádné české učebnici dějin umění.
Hřebečské důlní stezky

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Zámek Moravská Třebová – renesanční perla České republiky

Zámek Moravská Třebová – renesanční perla České republiky

Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v České Republice. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily, tehdy moderní, renesanční prvky a na začátku 17. století vznikla tři pozdně renesanční křídla podle plánů italských stavitelů.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky