Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít Den otevřených dveří v České národní bance
Zážitky

Nenechte si ujít Den otevřených dveří v České národní bance

  • Vydáno3. června 2013
Česká národní banka po třech letech opět otevře své dveře veřejnosti. V sobotu 8. června 2013 od 9 do 16 hodin budou moci zájemci navštívit budovu centrální banky v Praze, kde na ně budou čekat tři prohlídkové okruhy, přednášky členů bankovní rady nebo zábavná interaktivní výstava o ČNB.
Den otevřených dveří v ČNBPři Dni otevřených dveří s názvem „Tady už 20 let chráníme českou korunu“ se lidé podívají do obvykle nedostupných prostor České národní banky.

První okruh zavede návštěvníky do kanceláře guvernéra, po cestě si potěžkají zlatou cihlu a zjistí, s čím v centrální bance obchodují dealeři. Experti ČNB jim přiblíží inflační cílování, péči o finanční stabilitu, peněžní oběh a platební styk. V garážích pro ně bude připravená prohlídka speciálních vozidel, kterými ČNB za doprovodu policie rozváží hotovost po republice.

Druhý okruh bude věnovaný stálé Expozici ČNB, která je umístěná v původním trezoru a představuje historii vývoje peněz od pazourků k digitálním penězům. V předsálí Expozice si návštěvníci prohlédnou výstavu o uplynulém dvacetiletí centrální banky „20 let ČNB v číslech, aneb počítejte s námi“.

Třetí okruh povede do Kongresového centra ČNB v budově bývalé Plodinové burzy. Návštěvníci se budou moci zúčastnit přednášek členů bankovní rady ČNB, připravená bude také ukázka výroby bankovek a mincí, workshopy na téma ochrany spotřebitele na finančním trhu a interaktivní výstava „20 let chráníme českou korunu“, na které si každý doslova vlastním tělem vyzkouší práci centrálního bankéře.

Veřejnost bude moci centrální banku navštívit v sobotu 8. června 2013 od 9 do 16 hodin. ČNB zpřístupní vybrané prostory budovy svého ústředí v ulici Na Příkopě a přilehlé budovy bývalé Plodinové burzy na Senovážném náměstí v Praze. Termín akce se záměrně shoduje s termínem Pražské muzejní noci. Vstup je zdarma.

Den otevřených dveří se koná teprve popáté od roku 1993. Naposledy se zájemci mohli do centrální banky podívat v roce 2010, tehdy této příležitosti využilo více než 4 tisíce lidí.
ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Další aktuality

Česká národní banka vydává pamětní minci ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Bedřicha Smetanu nově připomíná pamětní stříbrná mince. Ke 200. výročí narozenin světově proslulého českého hudebního skladatele ji vydala Česká národní banka (ČNB). Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě.
Praha | Kultura

Setmělým skleníkem Fata Morgana se projdete i v březnu

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Poznejte unikátní skleník Fata Morgana za tmy, kdy vykvétají druhy rostlin, které jsou opylovány nočními motýly. Během března si tento jedinečný zážitek můžete vychutnat v pátek i v sobotu vždy od 18:50 hodin. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Noční procházka je možná do 23. 3. 2024!
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda