Úvod > Aktuality > Nejlépe opravenou památkou Vysočiny je Rabínský dům v Polné
Rabínský dum v Polné
"> Rabínský dum v Polné "> Polná "> Rabínský dum v Polné
Památky

Nejlépe opravenou památkou Vysočiny je Rabínský dům v Polné

  • Vydáno28. července 2014
Rabínský dům v Polné byl za Kraj Vysočina vybrán jako nejlepší příklad obnovy kulturních památek za rok 2013 a byl nominován do celostátního kola Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro Futuro.

Do patra Rabínského domu v Polné je situována zimní modlitebna. Dům se nachází v pozoruhodném ghettu založeném po roce 1680. Během rekonstrukce byla osazena nová okna a nově provedeny vstupní i vnitřní dveře. Restaurována byla malířská výzdoba a obnoven vstup do rituální lázně mikve. Šlo tak o komplexní zdařilou památkovou obnovu, jejíž součástí je vytvoření nové expozice s nosným tématem hilsneriáda a antisemitismus. Cílem expozice je přiblížit průběh Hilsnerovy aféry a roli obvinění v moderním antisemitismu. Obnova Rabínského domu probíhala v letech 2011–2013.

Cílem ceny je vyzdvihnout zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví. Synagoga v Nové Cerekvi i Rabínský dům v Polné byly revitalizovány v rámci projektu 10 hvězd, jehož cílem je – za finanční podpory EU a Evropského fondu pro regionální rozvoj – vytvořit centrálně koordinovanou a metodicky řízenou síť deseti oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury.

Rabínský dům v Polné

Rabínský dům v Polné

Rabínský dům vznikl dostavbou objektu, stojícího vedle budovy synagogy a zahrnoval v sobě nejenom byt rabína, ale i obecní dům.

Židovská a historická Polná

Židovská a historická Polná

Město Polná na rozhraní Čech a Moravy láká svým bohatým kulturním životem a především místními památkami. Prohlédnout si tak můžete např. zachovalý soubor židovských památek či místní zámek, ve kterém sídlí muzeum.

Synagoga v Polné

Synagoga v Polné

Pozoruhodné ghetto založené po roce 1680 se skládá ze 32 domů kolem dvou náměstí, mezi nimiž se nachází synagoga z roku 1683. Na ženské galerii se dochovala nejstarší květinová výmalba. V mužské části je expozice historie Židů v Polné, na ženské galerii expozice Příběh Leopolda Hilsnera.