!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Sýpka v Rokytnici v Orlických horách nabízí expozici přírody i historických staveb
Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách vzniklo v objektu bývalé sýpky
"> Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách vzniklo v objektu bývalé sýpky "> Cílem muzea je zprostredkovat návštevníkum co nejsilnejší zážitek "> Stále živým remeslem v Rokytnici je brašnárství
Kultura

Sýpka v Rokytnici v Orlických horách nabízí expozici přírody i historických staveb

Vydáno 14. února 2019
Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách vzniklo v objektu bývalé sýpky z první poloviny 19. století. Moderní a interaktivní expozice přibližuje přírodu a zaniklá i živá řemesla Orlických hor. V muzeu se můžete zaposlouchat do dvou desítek zvuků přírody, brodit se potokem, vidět zblízka čápa černého nebo si prohlédnout si historické stavby Orlických hor.
SýpkaJiž při samotném vstupu do Muzea přírody a řemesel Sýpka v Rokytnici v Orlických horách vás osloví vzdušný prostor a prosklená 11metrová voliéra s třípatrovým modelem biotopu s více než 50 druhy živočichů, které se v Orlických horách vyskytují. V podkroví s původními trámy je herna, kde si děti mohou vyzkoušet jednotlivá řemesla a rodiče zase odpočinout v relaxačním koutku.

Cílem muzea je zprostředkovat návštěvníkům co nejsilnější zážitek v příjemném prostředí, umocněný i možností vlastního výrobku. Součástí muzea jsou proto kreativní dílny, které návštěvníky příjemně seznamují s řemesly našich předků. Vyzkoušet si můžete například výrobu perličkových vánočních ozdob, tkalcovství nebo výrobu lubových krabiček, kterou návštěvníci hodnotí jako nejnáročnější. Každá dílnička má svůj stůl a vitrínu se znázorněným postupem, včetně monitoru s instruktážním filmem, který názorně komentuje rozfázovaný postup řemeslné práce.
 

Expozice modelů staveb z Orlických hor

galerie sýpka modelyOd loňského roku má muzeum kompletní expozici modely historických staveb z Orlických hor, které jsou součástí stálé výstavy o historii a přírodě regionu. Mezi modely naleznete roubené chalupy, město Rokytnice z druhé poloviny 19. století, papírny s dřevěným mostem, pily spojené s hamrem, mlýn, sklárny a těžební štoly.

Některé z modelů jsou ztvárněny i s okolní krajinou. Modely mají svou vlastní konkrétní předlohu a velmi podrobně zpracovanou plánovou dokumentaci. Návštěvník si je tak může snadno spojit s konkrétními místy v orlickohorském regionu a s jeho historií. Modely mlýna a pily s hamrem jsou zase vybaveny elektronikou. U mlýna se točí mlýnské kolo a je k tomu přehráván i jeho klapot. U hamru je to podobné. A například model štoly, vyrobený v měřítku 1:2, je zároveň prolézačkou, do které mohou vstoupit děti.
 

Hrad Vízmburk - „české Pompeje“

V současné době čeká návštěvníky Sýpky také velmi zajímavá putovní výstava spolku nadšenců, kteří se rozhodli zachránit unikátní středověký hrad Vízmburk v kopcovitých lesích u Náchoda. Přijďte se podívat, jak tento hrad vstává z popela jako bájný pták Fénix. Výstava bude k vidění už jen pár týdnů, do 27. února 2019. Otevřeno je v Sýpce denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin
Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – řemesla a příroda Orlických hor

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – řemesla a příroda Orlických hor

Interaktivní muzeum přírody a řemesel Sýpka v Rokytnici v Orlických horách, které vzniklo v objektu bývalé sýpky, je zaměřeno především na děti. Ty se mohou v muzeu brodit potokem, vidět zblízka čápa černého nebo třeba vyrábět lubové krabičky a perličkové vánoční ozdoby.

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Další aktuality