Úvod > Aktuality > Moderní výstava na slavkovském zámku přiblíží Bitvu tří císařů i dějiny města
Moderní výstava na slavkovském zámku priblíží  Bitvu trí císaru i dejiny mesta
"> Moderní výstava na slavkovském zámku priblíží  Bitvu trí císaru i dejiny mesta "> Deti si zde mužou vyzkoušet jak težké byly zbrane vojáku "> Soucástí výstavy je i dioráma
Kultura

Moderní výstava na slavkovském zámku přiblíží Bitvu tří císařů i dějiny města

  • Vydáno13. června 2014
Jak to vypadalo uprostřed jedné z nejkrvavějších bitev v evropských dějinách? Jak těžká a složitá je šavle nebo puška ruského, francouzského či rakouského vojáka? Proč město, známé v Čechách, na Moravě a ve světě i pod názvem Austerlitz, tolik přitahovalo významné osobnosti a rody? Nejen to můžete zjistit a prožít ve zrekonstruovaných zámeckých konírnách ve Slavkově u Brna. Město zde totiž po roční pauze otevřelo od pátku 13. června 2014 novou expozici s názvem Austerlitz – malé město velkých dějin.

Expozice Napoleon – AusterlitzPokud nyní zamíříte do Slavkova u Brna, můžete v bývalých zámeckých konírnách na vlastní kůži prožít atmosféru slavkovského bojiště. Na něm se před 209 lety odehrála jedna z nejslavnějších bitev Napoleonova tažení.

Všem milovníkům historie se zde totiž otevřela nová expozice Austerlitz – malé město velkých dějin, která nahrazuje předchozí výstavu Napoleon – Austerlitz.

Autoři výstavy i nadále kladli velký důraz na to, aby návštěvníci měli možnost pochopit historické souvislosti hravou a poutavou formou vzbuzující emoce. V rozsáhlých prostorách jsou rozmístěny nejen unikátní historické artefakty, ale i televize s ukázkovými videi či plastickým modelem s projekcí bitvy. Poslední místnost je již čistě interaktivní – nejen děti si zde můžou vyzkoušet jak těžké byly zbraně vojáků, nebo si můžou nasadit jejich klobouky.

Zámek SlavkovSoučástí výstavy je i dioráma, které vás díky poutavému scénickému provedení a videoprojekci vtáhne přímo do děje bitvy nebo do krvavého prostředí polního lazaretu. Zaměstnanci zámku zpracovali nové libreto výstavy, které využívá depozitáře zámku. V expozici se tak kromě artefaktů ze soukromých sbírek a objevily i unikátní předměty z rozsáhlého slavkovského depozitáře.

První výstavu Napoleon – Austerlitz otevřelo v město Slavkov u Brna v létě loňského roku. Krátce po otevření napadli autoři vítězného libreta ze společnosti Saura CZ konečnou podobu expozice u soudu. Ke kauze se dvakrát vyjadřoval brněnský krajský soud, který vydal stanovisko o korektnosti výstavy a návrh žalobců zamítl. Ti se odvolali k Vrchnímu soudu v Olomouci, který loni v říjnu vydal předběžné opatření, ve kterém zakázalo do pravomocného rozhodnutí soudu vedení města používat libreto od společnosti Saura CZ. Soud se má uskutečnit letos v srpnu.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika