Úvod > Aktuality > Na osvětlené Zelené hoře si prohlédnete betlém, který vyřezali místní občané
Na osvětlené Zelené hoře si prohlédnete betlém, který vyřezali místní občané
"> "> ">

Na osvětlené Zelené hoře si prohlédnete betlém, který vyřezali místní občané

Vydáno 24. prosince 2019 Památky
Farnost Nanebevzetí Panny Marie vždy o Vánocích vystavuje v kostele na Zelené hoře zvláštní vyřezávaný betlém, který před pár lety společně vytvořili lidé ze Žďáru nad Sázavou a okolí. Letos bude zdarma přístupný 25. a 26. prosince 2019, poté v rámci zimních prohlídek. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého zároveň zdobí nové osvětlení, které rozehrává v interiéru hru světel a stínů.
Žďár nad SázavouIniciátorem akce "vyřezávání žďárského betléma" pro poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, byl v roce 2013 pan farář Vladimír Vojtěch Záleský. Do vyřezávání dřevěných figurek z lipového dřeva se mohl zapojit každý - farníci, Žďárané, lidé z okolních obcí či celé rodiny a jednotlivci. Vyřezávat se začalo o prvním adventním víkendu 2013, kdy se každou sobotu ráno všichni scházeli na faře a společně vyřezávali. V adventní době se ve vyřezávání pokračovalo i v roce 2014.

K novým figurkám, mezi kterými byli například řemeslníci a děti, přibylo také pozadí betlému s dolním hřbitovem, Zelenou horou, žďárským zámkem, ale i kostelem a Starou radnicí na náměstí. V roce 2015 byla ještě vyřezávána "jubilejní brána" u příležitosti jubilejního Roku milosrdenství - 45 obrazů s výjevy ze starého a nového zákona.

Žďárský betlémŽďárský betlém si budete moci letos prohlédnout o dvou vánočních svátcích, a to 25. a 26. 12., vždy od 14 do 17 hodin, kdy bude kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře volně a zdarma přístupný k modlitbě a prohlídce betléma.

Od 27. do 31. 12. můžete také vidět žďárský betlém, ale pouze v rámci placené zimní prohlídky poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, kterou je třeba si předem rezervovat.
 

Hra světel a stínů na Zelené hoře

kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hořeSpeciální osvětlení rozehrává v interiéru hru světel a stínů, protože některé partie zůstávají osvětlené jen nepřímo. Dříve totiž v poutním kostele, který je od roku 1994 zařazen na prestižní seznam UNESCO a je využíván k církevním i kulturním akcím, svítily jako hlavní zdroj dva velké halogenové reflektory. Díky novému osvětlení se nyní lze podívat i vzhůru, aniž by byl člověk extrémně oslněn, a obdivovat krásu stropu a celého objektu navrženého Santinim.

Světelné zdroje na galeriích kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře jsou až na výjimky skryté. Takzvané chórky působí, jako by odtud vystupovalo denní světlo.
CHKO Žďárské vrchy - zelené srdce Česka

CHKO Žďárské vrchy - zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Další aktuality