Úvod > Aktuality > Na zámku Valtice si prohlédnete unikátní soubor tapiserií
Soucástí výstavy je i poprvé v Ceské republice realizovaná interaktivní 3D prezentace Zlatého kocáru
"> Soucástí výstavy je i poprvé v Ceské republice realizovaná interaktivní 3D prezentace Zlatého kocáru "> Výstava Valtice – Víden – Vaduz a zpet
Památky

Na zámku Valtice si prohlédnete unikátní soubor tapiserií

  • Vydáno26. června 2013
Od 5. července do 31. srpna 2013 můžete na státním zámku Valtice v nově zrekonstruovaných prostorách II. patra zámku obdivovat výstavu nástěnných tapisérií Valtice – Vídeň – Vaduz a zpět "příběh daru pruského krále". Jde o jedinečnou možnost seznámit se s osobností knížete Josefa Václava z Liechtensteina, vynikajícího vojáka, diplomata a mecenáše.
TapiserieKníže Josef Václav z Liechtensteina byl šlechticem, který bez nadsázky zachránil císařský trůn pro Marii Terezii a dostalo se mu za to mimořádných poct, a to nejen ze strany vídeňského císařského dvora, ale také z tábora jeho nepřátel. Důkazem tohoto tvrzení je unikátní soubor tapiserií nazvaný "Čínský císař", který knížeti věnoval pruský král Fridrich II.

Tento soubor tapiserií až do konce II. světové války tvořil dekoraci tzv. gobelinzimmer v I. reprezentačním patře valtického zámku. Odtud však byl po válce odcizen a po mnoha peripetiích v roce 2006 znovu zakoupen knížecí rodinou. V červenci a srpnu letošního roku se tak téměř po sedmdesáti letech tento unikátní soubor tapiserií vrací na své původní místo, a to díky zápůjčce z liechtensteinských knížecích sbírek. Součástí výstavy je i poprvé v České republice realizovaná interaktivní 3D prezentace dalšího jedinečného artefaktu spojeného s osobností knížete Josefa Václava z Liechtensteina, a to tzv. Zlatého kočáru.

Výstava Valtice – Vídeň – Vaduz a zpět "příběh daru pruského krále" představuje první případ, kdy je majetek knížat z Liechtensteina zapůjčen na objekt, který byl původně v jejich vlastnictví.
Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika