Úvod > Aktuality > Na trať v Zoo Praha opět vyjede legendární dětská tramvaj
Příroda

Na trať v Zoo Praha opět vyjede legendární dětská tramvaj

  • Vydáno2. června 2021
V sobotu 5. června dopoledne se v Zoo Praha znovu rozjede oblíbená dětská tramvajka. Po celkové rekonstrukci bude nejen sloužit dalším generacím dětských návštěvníků zoologické zahrady, ale jistě také vzbudí nostalgické vzpomínky u mnohých rodičů, nebo dokonce prarodičů, kteří se v ní vozili před desítkami let.
tramvajVšechny tři tramvajové vozy i koleje od jejich majitelů, rodiny Paldusových, Zoo Praha odkoupilo a po důkladné rekonstrukci začne od této soboty legendární dětskou tramvajku znovu provozovat. Na první jízdu obnovenou tramvajku vypraví paní Jaroslava Paldusová, která ji obsluhovala plných 43 let a byla svými dětskými zákazníky nesmírně oblíbená.

Tramvajku v roce 1976 vyrobil pan Vratislav Paldus. Už tehdy měla číslo 11 a vyznačení trasy Liboc – Divoká Šárka, nejezdila ale na elektřinu. Elektromotor a baterie dostala tramvajka až později. V roce 2001 se pak přestěhovala na nové místo poblíž restaurace Gaston. Po známé trati bez výhybky jezdila populární dětská tramvaj na okruhu dlouhém 97 metrů až do předloňského listopadu. S její rekonstrukcí pomohli i experti z Výzkumného ústavu kolejových vozidel a Dopravní podnik hl. m. Prahy.
 

Nenechte si ujít sobotní program

Tramvaj PrahaSobotní program začíná od 10:30 hudebním vystoupením. Krátce před 11. hodinou pak ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek společně s paní Jaroslavou Paldusovou a technickým ředitelem Dopravního podniku hl. m. Prahy Janem Šurovským slavnostně obnoví provoz tramvajky na trati v areálu zoo. Až do 16:00 čeká na návštěvníky také doprovodný program v podobě kreativních dílen, soutěžní stezky i nabídky suvenýrů se symbolikou dětské tramvajky.
 
Dopravní podnik hl. m. Prahy nasadí na linku 41 v rámci této akce historickou tramvaj, která byla předlohou právě dětské tramvajky v Zoo Praha. Po celý den pak budou v obou tramvajích vzájemně akceptovány dětské jízdenky.


Doprovodný program pro malé i velké

zoo prahaV sobotu 5. června si bude v zoo možné vyrobit v kreativní dílně historickou čepici. Mezi 10:00 a 16:00 mohou návštěvníci zavítat do výtvarné dílny, kde si vyrobí papírovou čepici po vzoru té historické z doby uvedení tramvajky na trať.

Probíhat bude také kvízová a herní stezka a soutěž o model dětské tramvajky – od 10:00 do 16:00 budou moci návštěvníci vyrazit od hlavního vchodu směrem k dětské tramvajce po soutěžní stezce s historickými fotografiemi dopravních prostředků. Na závěr budou vyhlášeni dva vítězové kvízu. Oba získají model tramvajky, první bude vyhlášen ve 12:00 a druhý v 16:00 hodin.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 25. a 26. března 2023.
Praha | Zážitky

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě.
Praha | Památky

Praha pohodově i dobrodružně: Den Vltavy, orchideje a Světový den vody

Zdá se, že zima dává letos Praze definitivní sbohem, a tak nastává čas, užívat si první paprsky jarního sluníčka. Když se k tomu přidají i neobvyklé zážitky, je zaručen prima den, na který budete dlouho vzpomínat. Vybrat si můžete z návštěvy tropických orchidejí, plaveb po Vltavě anebo návštěvu Staré čistírny odpadních vod v Bubenči.
Praha | Příroda

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Jdete kolem sochy, která má některé místo podezřele oblýskané? Sláva, právě jste objevili recept na štěstí. Soch, které za dotek či pohlazení slibují splnění tajných přání je celá řada a najdete je i v Česku – a my na portálu Kudy z nudy víme, kde. Takže hurá za štěstím, ať vám neufrnkne před nosem!
Praha | Životní styl

Kalendář 2023: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!
Praha | Životní styl

Desátý ročník Festivalu Spectaculare probíhá v Praze

Desátý ročník audiovizuálního festivalu Spectaculare se v roce 2023 koná mezi 10. březnem a 14. dubnem 2023 na mnoha místech Prahy – v Paláci Akropolis, divadle Ponec, Biu Oko, Klementinu, pražském Planetáriu, Meet Factory, Campu, The Chemistry Gallery i v kostele sv. Salvátora.
Praha | Kultura

Národní muzeum letos otevře pět velkých výstav!

Národní muzeum připravuje pro své návštěvníky řadu zajímavých projektů. Kromě stálých expozic, které jsou velmi oblíbené, se letos chystá otevřít také několik unikátních výstav. Návštěvníci se mohou těšit na pět velkých a několik menších tematických výstavních expozic, ale také na otevření Dětského muzea.
Praha | Kultura

Na veletrhu Holiday World budete mít svět jako na dlani – letos opět v Letňanech

Na již 31. ročník tradičních veletrhů Holiday World & Region World se mohou milovníci cestování těšit 17. až 19. března 2023, oblíbená akce se uskuteční v areálu výstaviště v Letňanech. Na PVA EXPO Praha se budou prezentovat atraktivní destinace napříč kontinenty a nejrůznější turistická lákadla v Česku. Letošní ročník připomene i 30. výročí vzniku samostatné České republiky a Slovenska a s ním i přetrvávající úzké partnerství obou zemí. Program akce přinese zajímavosti pro odborníky i širokou veřejnost.
Praha | Zážitky