ÚvodAktualityObnovený Libušín na Pustevnách slaví rok od otevření
Památky

Obnovený Libušín na Pustevnách slaví rok od otevření

  • 29. června 2021
Přesně před rokem 30. června 2020 se po šesti letech rekonstrukce otevřela na Pustevnách chata Libušín. Rekonstrukce objektu, který v roce 2014 vyhořel, navrátila roubence architekta Dušana Jurkoviče podobu a barevnost z roku 1925. Všechny restaurátorské práce byly prováděny ručně původními technologiemi pod dohledem experta. Letos byla obnova Národní kulturní památky Libušín oceněna prvním místem v soutěži Gloria musealis.
Pustevny LibušínObnova chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech se týkala kompletně celé budovy. Požár v roce 2014 výrazně poškodil hlavně jeho pravou část, ve které se nachází umělecky nejhodnotnější jídelna. Rekonstrukce začala v dubnu 2016. Investorem a majitelem budovy je Národní muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, na pokrytí nákladů se finančně podíleli lidé veřejnou sbírkou.
 
Návrh nové podoby národní kulturní památky dostala do rukou architektonická kancelář Masák & Partner, která patří k předním českým společnostem věnující se opravám historických budov. K vypracování projektové dokumentace využila speciální metodiku zvanou Building Information Management (BIM), která umožňila koordinovat veškerá potřebná projektová data a vytvořit virtuální 3D model. Moderní technologie sloužily k tomu, aby byl výsledek co nejvíce původní.

PustevnyObnova Národní kulturní památky Libušín na Pustevnách byla v červnu 2021 oceněna prvním místem v soutěži Gloria musealis, která si klade za cíl upozornit veřejnost na přínos muzeí a galerií k zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně. V konkurenci 25 přihlášených projektů byl Libušín oceněn prvním místem jako příkladná aktivita muzea, jejímž výsledkem je záchrana lokality významné pro ochranu kulturního dědictví.   
 

Základem byla tradiční ruční práce

libušín interiérNový Libušín vznikl jako vědecká rekonstrukce, tedy za použití původních technologií. U všech oprav byly dodrženy tradiční rukodělné řemeslné postupy, používaly se původní materiály a technologie. Řemeslníci se museli naučit dělat svoji práci ručně, což mělo svůj praktický důvod. Například ručně hoblované prkno vydrží na povětrnosti řádově o desítky let více než prkno, které je opracované hoblovkou.
 
Dřevo pro stavbu se pokácelo v zimě, kdy je ve stromech nejméně vody a ve stejné nadmořské výšce, kde se nachází Pustevny, aby odolávalo místním podmínkám. Z každé jedle, kterou pro stavbu darovaly Lesy České republiky, byl vytesán jeden trám. Ty nové doplnily původní, kterých se podařilo zachovat jen minimum.

 
Rekonstrukce byla návratem k originálu

libušínReferenčním bodem obnovy i barevnosti se stal rok 1925, kdy byla památka zprovozněna po první světové válce. Jako podklady pro obnovu sloužil projekt z roku 1985 a 3D model z roku 1995. Důležitým zdrojem informací byly historické fotografie zachycující autentický vzhled chaty.
 
Původní podobu získal i interiér secesní lidové stavby. Tradiční metodou řemeslníci vytvořili například fresky a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí od Mikoláše Alše. Barvy vyrobené dle původní receptury z lněného oleje a přírodních pigmentů byly nanášeny na omítku ručně. V roubence zůstala zachována jídelna i ubytovací části.
 

Do Libušína na valašské speciality

pustevnyJídelna Libušín patří do souboru nejznámějších lidových staveb v Beskydech, které se staly symbolem Pusteven.

Od soboty 19. 6. 2021 je prodloužena provozní doba lanové dráhy na Pustevny až do 18:00 hod. Prodloužená je rovně otevírací doba restaurace, ve všední dny do 19:00 a od pátku do soboty až do 20:00 hodin.

Restaurace je proslulá vynikající lokální valašskou kuchyní - ochutnáte zde například chabaštovou polévku, jehněčí speciality anebo populární frgály.
Soutěž muzeí Gloria musaealis 2020 zná vítěze

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2020 zná vítěze

Od 1. ledna 2020 do 28. února 2021 probíhal XIX. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 56 muzeí a galerií s celkem 98 projekty. Nejpočetnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2020 (40 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2020 (33 projektů) a Muzejní počin (25 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka Gurmánská turistika

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Horské sedlo Pustevny v Beskydech Příroda

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny je jedno z nejvýznamnějších horských středisek v Beskydech. Nachází se v Radhošťské hornatině mezi vrchy Radhošť a Tanečnice. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu Dušanem Jurkovičem.

Další aktuality

Podzim láká k barevným výhledům z Lysé hory

Lysá hora přezdívána královna Moravskoslezských Beskyd představuje s 1323 m n.m. jejich nejvyšší horou. Přístup na vrchol je možný z mnoha směrů, nejčastěji se na něj turisté vydávají z Ostravice, v Malenovic, Krásné a z Visalají. Udělejte si podzimní výlet za nádhernými rozhledy do kraje. Ke snažší orinetaci v terénu vám pomůže speciální mapa, která popisuje hned 19 tras.
14. říjen 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Výlety pro samotáře na severní Moravě a ve Slezsku: objevte Moravské Kravařsko

Vzdálené hory na horizontu, rybníky, klidná Odra s houštinami vrb, dubů a olší na březích, šťavnaté louky, na nichž se pasou krávy. Takový je obrázek Moravského Kravařska, kraje s bohatou historií, kde se návalu turistů bát nemusíte – Kravařsko na své objevení zatím teprve čeká. Prozkoumejte města Fulnek a Bílovec, navštivte rodný dům zakladatele genetiky J. G. Mendela ve Vražném-Hynčicích a Vagonářské muzeum ve Studénce.
13. říjen 2024 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo i na pandy červené

Byli jste už v zoologické zahradě v Ostravě? Máte k tomu jedinečnou příležitost! Mláďata pandy červené se v ostravské zoo narodila už na začátku července, ale teprve nyní se odvažují vylézat z budek a objevovat okolní svět. I v přírodě tráví mláďata této ohrožené šelmy první tři měsíce života v bezpečí rodné dutiny. Lezení po větvích se musejí učit, jako se děti učí chodit. Trpěliví návštěvníci mají možnost pozorovat, že to není nic jednoduchého. Někdy dojde i na pády, ale ani ty malé pandy od dalšího průzkumu neodradí.
11. říjen 2024 16:05
Příroda, Moravskoslezský kraj

V Zoo Ostrava uvidíte žraloky v různých velikostech – od několika centimetrů až po více než metr!

Žralůčci okatí se v ostravské zoo pravidelně rozmnožují. Odchov mláďat však probíhá veskrze v zázemí mimo zraky návštěvníků. Nyní ale mají návštěvníci zoo jedinečnou možnost mláďata vidět v nádrži společně s dospělými žralůčky – od čerstvě vylíhnutých měřících okolo 14 cm až po cca půlmetrového. Kde? V pavilonu Papua.
11. říjen 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Věnujte své dýně do zoo Ostrava

Po roce se Zoo Ostrava opět obrací na pěstitele a zahrádkáře, kterým se urodilo na zahrádce velké množství dýní a nevědí, co s nimi. Ostravská zoologická zahrada ráda přijme vaše přebytky, jež poslouží k výzdobě areálu při listopadovém lampionovém průvodu a následně jako krmivo pro zvířata.
8. říjen 2024 8:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

V Zoo Ostrava se otevřela zrekonstruovaná Voliéra Papua – průchozí expozice s pestrými papuánskými ptáky

Voliéra Papua prošla výraznou rekonstrukcí a byla také rozšířena téměř o polovinu. Uvnitř je nově ztvárněn papuánský deštný les. Voliéra je pro návštěvníky průchozí, takže si mohou užít bezprostřední atmosféru deštného lesa a blízkost jejích obyvatel – pestrých papuánských ptáků.
5. říjen 2024 12:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Slezskoostravský hrad ožije opět Hradním hodokvasem

Víte, že Slezskoostravský hrad je jediným alespoň částečně dochovaným hradem na území města Ostravy? V sobotu 5. října 2024 vyrazte na Hradní hodokvas na Slezskoostravský hrad. Tato akce je určená pro všechny milovníky dobrého jídla a pití, ale i historie a řemesel. Již tradičně je doprovodnou akcí festival a výstava vína. Hlavní hvězdou ročníku 2024 je písničkář Michal Horák s kapelou, který na hrad zavítá v rámci svého podzimního turné.
29. září 2024 10:02
Kultura, Moravskoslezský kraj

Ostravská zoo zpřístupňuje každý víkend tropické skleníky

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady mají i na podzim 2024 možnost každý víkend nahlédnout do pěstebních skleníků s exotickými druhy rostlin z celého světa. Pro milovníky exotické flory jsou otevřeny jinak nepřístupné pěstební skleníky, v nichž se nachází bohatá kolekce tropických a subtropických rostlin. Prohlídky s průvodcem probíhají vždy v sobotu a neděli v 11 a ve 14 hodin, a potrvají až do konce října.
29. září 2024 8:42
Zážitky, Moravskoslezský kraj