Úvod > Aktuality > Na pražském Výstavišti vstoupíte výstavou Oživené vidění do světa Hieronyma Bosche
Kultura

Na pražském Výstavišti vstoupíte výstavou Oživené vidění do světa Hieronyma Bosche

  • Vydáno18. ledna 2018
V pátek 19. ledna začíná v Praze na Výstavišti velká výstava děl Hieronyma Bosche s názvem „Hieronymus Bosch. Oživené vidění“. Výstava přinese veškeré existující informace o životě a dílech věhlasného nizozemského malíře, včetně jeho fantasmagorického světa plného apokalyptických vizí. Nebude chybět ani nejslavnější dílo Zahrada pozemských rozkoší. Výstava bude všem zájemcům přístupná až do 5. května 2018.
Zahrada pozemských rozkošíVýstaviště Praha Holešovice otevře v pátek 19. ledna multimediální výstavu věnovanou nizozemskému malíři Hieronymovi Boschovi. Pořadatelé se snažili shromáždit veškeré existující informace o životě a dílech Bosche, včetně nejfantastičtějších verzí. Multimediální část je opravdovým karnevalem příšerných a zároveň atraktivních postav malíře. Můžete si zde zblízka prohlédnout ten fantasmagorický svět slizkých plazů, břichatých příšer, ryb s lidskýma nohama, lidí se sudy místo břicha a stvoření ve tvaru pavouků. Svět na jeho dílech je plný podivných deformovaných bytostí, děsivých pekelníků a jiných, takřka hororových postav. Proslulý triptych Zahrada pozemských rozkoší, jenž zobrazuje lidstvo jako nenapravitelné hříšníky, se stal symbolem středověku. Zvláštní autorův svět si lze na výstavě prohlédnout do nejmenších detailů.
 
Bosch Zaharada rajských rozkošíBoschovy obrazy od věků fascinovaly diváky, jeho díla sbíral pro duchovní rozptýlení také španělský král Filip II. Je nesnadné určit, co vlastně znamenají motivy a symboly, které Bosch maloval. Jeho obrazy jsou plné ezoterní symboliky, ve které pozorný divák nalezne  odkazy na historii okultní tradice od Starého Egypta, přes antický svět až vrcholný středověk. Boschovo dílo zároveň zrcadlí i naděje a obavy středověku – odraz lidského bláznovství a falešný ráj, jehož zdánlivá krása vede lidstvo do zkázy a prokletí. Vypráví o hříchu a bláznovství, což přímo popisuje univerzální stav lidstva, jehož společným osudem jsou ohně pekelné. Maloval krajiny zamořené ďáblem, sny a noční můry. Ve svých vrcholných dílech Bosch však představuje daleko hrůznější typy postav. Mnohé z nich vykazují výstřední sloučení lidských a zvířecích prvků – středověké koncepce, kde se božsky nařízené zákony přírody zhroutily do chaosu, představují agonii prokletých duší.
 

Bosch: vážený občan a člen bratrstva

Bosch výstavaO životě svérázného umělce se toho ví jen velmi málo. Nenechal po sobě žádné deníky ani jiné písemnosti, o datum jeho narození se dodnes vedou spory. Pocházel z malířské rodiny a za svého života byl velice váženým občanem svého města. Z jeho sociálních poměrů a z obsahu díla můžeme usuzovat na vzdělaného, scestovalého a dobře všeobecně informovaného člověka. V letech 1486 až 1487 se Bosch stal členem bratrstva Panny Marie při katedrále sv. Jana. Bratrstvo bylo založeno již v roce 1318 a v 1. století svého trvání byla jeho činnost zaměřena na oslavu kultu Panny Marie. Boschovo významné postavení v bratrstvu mu umožnilo získat povolení k uspořádání slavnostní hostiny zvané Labutí slavnost ve svém domě (jako hlavní chod se podávala labuť). Podobnou hostinu mohli uspořádat jen velmi vážení členové bratrstva, neboť pojídání labutí patřilo ke zvláštním výsadám šlechty, udělené bratrstvu v 15. století. Bratrstvo prokázalo značnou životaschopnost a existuje dodnes. Hyeronimus Bosch byl ženatý, avšak děti neměl. Zemřel v srpnu 1516 ve věku přibližně 66 let. 

BoschRok 2016, na který připadlo 500. výročí jeho úmrtí, byl v Evropě vyhlášen rokem Bosche. Jednou z hlavních akcí připomínající toto výročí je právě velká výstava Oživené vidění, která putuje po evropských městech a od 19. ledna do 5. května 2018 bude k vidění v Praze. Vstupné na výstavu je rozdílné ve všední den a o víkendu. Od pondělí do pátku stojí dospělé 250 korun; studenti, žáci a důchodci zaplatí 200 Kč a rodinná vstupenka přijde na 650 Kč. O víkendu stojí vstupné dospělého 300 Kč, snížené je ve výši 250 Kč a rodinné za 750 Kč. Otevřeno je denně od 10 do 20 hodin.
Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Další aktuality

Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde

Kdepak Petřín a socha krále všech romantiků Karla Hynka Máchy s jeho velmi neromantickými osudy, v Praze jsou lepší místa pro zamilované! Nebudeme vás štvát do kopců ani do věží, a přesto vám naservírujeme překrásná místa plná lásky a tajemných příslibů.
Praha | Životní styl

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura