Úvod > Aktuality > Na hrad Cimburk se můžete vydat i v zimním období

Na hrad Cimburk se můžete vydat i v zimním období

Vydáno 7. února 2019 Památky
Zřícenina rozsáhlého gotického hradu nedaleko Koryčan láká romanticky založené turisty po celý rok. I v zimě je hrad otevřen každý den od 10 do 17 hodin, kdy si jej můžete projít sami bez průvodce. Prohlídku si můžete spestřit lahodným hradním svařeným vínem.
Na cimburk se můžete vydat také v zimním obdobíJako šlechtické sídlo přestal Cimburk sloužit v 16. století a zájem majitelů o něj upadal. Od roku 1709 se uvádí jako pustý. Postupně začal chátrat a o jeho záchranu se lidé pokoušeli ve třicátých a v padesátých letech dvacátého století. Před jistou zkázou jej zachránili až nadšenci z občanského sdružení Polypeje, kteří hrad nejen opravují, ale pořádají tu také nejrůznější kulturní akce.

Většinu stavebních prací na Cimburku dělají rukama, bez větší mechanizace. Jejich počínání kontrolují odborníci a společně se tak podařilo nejen zříceninu staticky zajistit, ale například i sanovat šíjovou hradbu a opravit pod ní sklepení, zastřešit baštu, postavit schodiště do hradního paláce či zakonzervovat jeho zeď i s hradní kaplí.
 

Výhled na Chřiby i příšera s žabí hlavou

Zpřístupněna je také další část prohlídkové trasy, a to vyhlídka na šíjové hradbě pod stážnou věží. Je z ní krásná podívaná na panorama Chřibů. Za 19. let, co Cimburk zachraňuje občanského sdružení Polypeje, se zde našlo asi čtyřicet tisíc archeologických nálezů. Za nejcennější z jich je považován objev sedmadvaceti švýcarských mincí na jižním parkánu. Jedná se v podstatě o padělky - ve Švýcarsku se platilo většími a těžšími mincemi, místní podnikavci je neváhali obstříhat tak, aby jejich gramáž odpovídala tehdejším českým platidlům.

S Cimburkem je spojena také řada tajuplných legend. Jednou z nich je pověst o příšeře s žabí hlavou, která má v nejspodnějším patře hradu sedět na hrnci zlaťáků. V době, kdy byl hrad již zříceninou jej zase využívali nejrůznější lapkové a loupežníci jako důmyslnou skrýš. Nejznámějším zloduchem, který zde působil byl jistý Pečínka z Koryčan, který zde prý ukryl poklad.

Vstupné do hradu činí 50 korun, důchodci a děti zaplatí 30 Kč. Na vodítku sem můžete přijít i se svým čtyřnohým miláčkem, který má vstup zdarma.
Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Horské pásmo Chřiby zabírá plošně nevelkou oblast střední Moravy a odděluje severní rovinatou Hanou od jižních rovin Moravského Slovácka. Rozloha Chřibů je asi 335 km čtverečních. Nejvyšším vrcholem je Brdo s výškou 587 m.

Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 - 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.