Úvod > Aktuality > Měsíc bude dnes nejblíže Zemi za posledních 20 let
Mesíc bude dnes nejblíže Zemi za posledních 20 let
"> Mesíc bude dnes nejblíže Zemi za posledních 20 let "> Jasná obloha sice nebude, ale k veceru se ocekává polojasno "> Zpoza východního obzoru se Mesíc vyhoupne v 18:20 hodin
Příroda

Měsíc bude dnes nejblíže Zemi za posledních 20 let

  • Vydáno19. října 2013
V sobotu 19. října, krátce po 19. hodině, se Měsíc ocitne v bodě, kdy bude nejblíže Zemi. Na nebi se tak ukáže jako nejjasnější a největší za posledních 20 let – naposledy bylo možné tento úkaz pozorovat v březnu roku 1993.
V sobotu bude největší úplněkNevšední podívanou na noční obloze dnes 19. října slibuje úplněk, který se přiblíží k Zemi na vzdálenost 360 tisíc kilometrů do tzv. perigea, což je bod na oběžné dráze, kdy je Měsíc naší planetě nejblíže, což se děje zhruba jednou za osmnáct let. Kolem Země totiž Měsíc neobíhá v přesné kružnici, ale po elipse.

Zpoza východního obzoru se Měsíc vyhoupne v 18:20 hodin. O padesát minut později se již ocitne v úplňku. Pokud výhled neohrozí mraky a špatný stav ovzduší, naskytne se pohled na Lunu jasnější a větší než obvykle. Odborníci udávají, že úplněk uvidíme mohutnější zhruba o třetinu a zářivější o 14%. Nejlepší čas pro pozorování je podle astronomů tehdy, když Měsíc stojí těsně nad obzorem. Pokud před ním jsou vidět například stromy či budovy, bude se zdát neobyčejně velký.

Na sobotní večer sice meteorologové jasnou oblohu neslibují, ale pozorování Měsíce není úplně ztracené – oblačnost by měla během dne ubývat a k večeru se očekává polojasno. Na pozorování se můžete vypravit například na Petřín do Štefánikovy hvězdárny v PrazeHvězdárny a planetária Brno na Kraví hoře, do hvězdárny v Hradci Králové a na další místa.
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.