Úvod > Aktuality > Botanická zahrada Liberec otevřela nový pavilon leknínů
Botanická zahrada Liberec otevrela nový pavilon leknínu
"> Botanická zahrada Liberec otevrela nový pavilon leknínu "> Steny nádrží jsou ze silného skla a vodní hladina tak je v úrovni pasu "> Nejlepší cas pro návštevu pavilonu nastane až na prelomu cervence a srpna
Příroda

Botanická zahrada Liberec otevřela nový pavilon leknínů

  • Vydáno16. května 2015
Botanická zahrada v Liberci se pyšní v Evropě ojedinělým pavilonem, který se stal domovem tří největších druhů leknínů – viktorie Cruzovy, euryalé vzdorné a velmi vzácné viktorie královské. Novinkou letošní sezony je modrý leknín se strakatými listy zvaný Leopardess.

Viktorie královská Botanická zahrada Liberec po loňském zkušebním provozu zpřístupnila všem botanickým nadšencům ojedinělý skleníkový pavilon ve střední Evropě, specializovaný na pěstování tří druhů největších leknínových rostlin světa.

Svým uspořádáním komplex připomíná seskupení rostlinných buněk a představuje 13 botanických témat. Zajímavé jsou také použité materiály - procházet se budete po dlažbě z bulharského porfyru, ochozy jsou udělány z tropických dřev. O zajištění potřebného mikroklima se částečně stará betonová stěna (krytá liánami), která působí jako izolace před chladem severu. Když na ni naopak svítí slunce z jihu, působí jako tepelný kondenzátor.

Stěny nádrží jsou ze silného skla a vodní hladina se tak nachází v úrovni pasu. Získáte tak pocit, že stojíte ve vodě mezi lekníny. Ve skleníku naleznete také malé schodiště pro fotografy, takže budou možné fotografovat z větší výšky. Skleník umožní i večerní prohlídky, protože gigantická viktorie královská, jejíž list může v přírodě dorůstat až třímetrového průměru, kvete pouze v noci. Letos se na tyto prohlídky budete moc vypravit od července do září.

Viktoria královskáVe skleníku se seznámíte s mimořádnými rostlinnými druhy. Pavilonu dominuje obří viktorie královská, viktorie Cruzova a také málo známá euryalé vzdorná, která vyniká zcela plochými fialově žilkovanými listy. Právě tato ristlina je v Česku naprostou raritou, žádná jiná botanická zahrada ji nepěstuje. Nejznámější viktorie královská je největší leknín světa. Má velké listy o průměru až tři metry. Listy jsou tak pevné, že unesou dokonce i dvacetikilogramové dítě. Viktorii královskou jako první objevil Tadeáš Haenke, český botanik.

Obdivovat zde můžete také nejkrásnější z modrých leknínů zvaný Zanzibar nebo nymphaeu giganteu - endemit z Nové Guineje. Naleznete tu také lotos indický, posvátnou rostlinu leknínům příbuznou. Aktuálně je pro návštěvníky zřejmě nejzajímavější pavilon kaktusů a velké alpinum, kde je nyní bezpočet kvetoucích rostlin. Ve výstavním sále je expozice zaměřená na masožravé rostliny.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.