Úvod > Aktuality > Letošní 150. výročí úmrtí Boženy Němcové připomenou zajímavé akce
Letošní 150. výročí úmrtí Boženy Němcové připomenou zajímavé akce
">
Zážitky

Letošní 150. výročí úmrtí Boženy Němcové připomenou zajímavé akce

  • Vydáno20. ledna 2012
V letošním roce si připomínáme 150. výročí od smrti slavné spisovatelky Boženy Němcové. Program byl zahájen ve Skalici na Náchodsku. Mnoho zajímavých akcí se uskuteční ve městě, na zámku v Ratibořicích i v Babiččině údolí. V sobotu 21.ledna proběhne pietní shromáždění na Vyšehradě.
Jméno Boženy Němcové je s městem Skalice neodmyslitelně spjato, prožila zde totiž své dětství a mládí. A i zámek v Ratibořicích je s jejím životem velice spojen. A právě na zámku v Ratibořicích bude k této příležitosti vystaven nejnovější exponát, busta spisovatelky od sochaře Josefa Nálepy. Poprvé si ji budou moci návštěvníci prohlédnout 31.března, kdy zde začne turistická sezona.

Součástí Roku Boženy Němcové v České Skalici a okolí budou akce pro děti, například v březnu budou děti z mateřských škol malovat pohádky a portrét spisovatelky. V květnu bude pokřtěna kniha nazvaná Babiččino údolí Boženy Němcové aneb Babička Antonína Moskalyka. V prvních červnových dnech budou moci návštěvníci na Starém Bělidle a v nedalekém mlýně potkat Barunku, babičku a další postavy z nejznámější knížky Boženy Němcové.

V září se uskuteční výstava květin, které spisovatelka milovala – jiřin. V říjnu bude vysazený strom Boženy Němcové. To jsou slavnosti, které se konaly už za Boženy Němcové. Na zámku v Ratibořicích se budou s návštěvníky po celý rok loučit vzpomínkovým razítkem s podobiznou spisovatelky.
Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.