Úvod > Aktuality > Letní slavnosti staré hudby zvou na hudbu šlechtických dvorů
Letní slavnosti staré hudby zvou na hudbu šlechtických dvorů
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Letní slavnosti staré hudby zvou na hudbu šlechtických dvorů

Vydáno 19. července 2021
Prázdninovou Prahu opět zpestří festival Letní slavnosti staré hudby. Od 20. července do 5. srpna 2021 zve během sedmi večerů především na hudbu šlechtických dvorů – od středověku přes renesanci a baroko až po období rokoka. Láká tak do inspirativního světa, jež je neodmyslitelně spjat se vznikem mnoha mimořádných děl i specifických hudebních forem. Právě při aristokratických dvorech působila celá řada špičkových skladatelů.
letní slavnosti staré hudbyV podání předních zahraničních ansámblů a tuzemského souboru Collegium Marianum, jejichž specializací je stará hudba, tak zazní na festivalu Letní slavnosti staré hudby například díla zkomponovaná pro španělské krále, dvory jeho francouzských kolegů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV. nebo britskou princeznu Annu Hannoverskou. Vedle nejstaršího hudebního nástroje, tedy lidského hlasu, mohou posluchači obdivovat i netradiční a mnohdy pozapomenuté hudební nástroje, jako jsou středověká loutna, fidula, irská harfa či vihuela da arco.

loutnaFestival otevře přední německý vokální soubor Calmus Ensemble, který s příslovečnou přesností, lehkostí a bohatou škálou barevných odstínů přednese díla mistrů renesanční vokální polyfonie. Fidulu a středověkou loutnu rozezní italský ansámbl La fonte musica, belgičtí A nocte temporis zavedou posluchače do irských zahrad a hudbu zpoza Pyrenejí představí proslulé španělské soubory La Ritirata a Capella de Ministrers.

V programu nechybí ani rezidenční ansámbl festivalu Collegium Marianum. Ten spolu se septetem francouzských pěvců uzavře 22. ročník Letních slavností staré hudby novodobou světovou premiérou divertissement Le Retour des dieux sur la terre Françoise Colina de Blamont, složeného pro francouzský královský dvůr. Stane se tak prostřednictvím dvou kratších oper, které byly určeny ke koncertnímu provedení v královských komnatách.
 

Les Plaisirs de Versailles a Chaconne pro princeznu

letní slavnosti staré hudbyVedle novodobé premiéry Blamontova díla zazní také Les Plaisirs de Versailles Marca-Antoina Charpentiera. Dodejme, že k dalším úspěchům hybatelky Letních slavností staré hudby Jany Semerádové patří i nominace na letošní nejznámější českou hudební cenu Anděl v kategorii vážné hudby za album Chaconne pro princeznu, na níž spolu s Erichem Traxlerem hrají díla Georga Friedricha Händela a Jeana-Marii Leclaira, složená pro talentovanou britskou princeznu Annu Hannoverskou. Živé provedení tohoto počinu bude patřit k mimořádným momentům letošního festivalu.

Program festivalu doprovodí také mezinárodní mistrovské interpretační kurzy Akademie Versailles a interpretační semináře se členy souborů Calmus Ensemble a La Ritirata.
22. Letní škola starého tance 2021

24.7.
1.8.
22. Letní škola starého tance 2021

Zveme vás na 22. ročník letního semináře historického tance na státním zámku v Ratajích nad Sázavou. Taneční výuka probíhá v nově zrestaurovaném velkém sále barokního zámku a je přizpůsobena začátečníkům i pokročilým. Týdenní program letos poprvé vyvrcholí Hradozámeckou nocí.

Letní slavnosti staré hudby 2021

20.7.
5.8.
Letní slavnosti staré hudby 2021

Nenechte si ujít 22. ročník letních slavností staré hudby od 20. července do 5. srpna.