Úvod > Aktuality > Letecké muzeum ve Kbelích představuje nový stíhací letoun
Letecké muzeum ve Kbelích představuje nový stíhací letoun
"> ">
Památky

Letecké muzeum ve Kbelích představuje nový stíhací letoun

  • Vydáno28. dubna 2012
Brány Leteckého muzea ve Kbelích se opět otevírají. Novinkou letošní sezóny je stíhací letoun F-84 v největším muzejním hangáru č. 40, kde návštěvníky také čeká zrekonstruovaná expozice první generace proudových letounů.
Expozice první generace proudových letounů patří v areálu Leteckého muzea Kbely k těm, které v posledních letech prošly významnou proměnou. Právě ke kolekci těchto strojů patří i žhavá novinka ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha. Je jím letoun F-84 Thunderjet, který tvořil nedílnou součást americké armády především v padesátých a šedesátých letech 20. století. Exemplář F-84 se Vojenskému historickému ústavu podařilo získat loni na podzim ze Slovinska a během zimním měsíců stroj prošel renovací.

Společně s F-84 si budete moci prohlédnout  i další průkopníky proudového letectví - k vidění bude slavná Avia s-92, ruský Jak-17, britský De Havilland Vampire či Gloster Meteor. Zájemci budou mít možnost nahlédnout i do některých strojů. Jde například o letadlo AN-24, což je dvoumotorový turbovrtulový transportní letoun, který poprvé vzlétl v roce 1960 a ve svém parku ho mělo i československé letectvo. Zpřístupněn bude také vrtulník Mi-8, který patří k nejrozšířenějším strojům své kategorie na světě.

Letecké muzeum Vojenského historického ústavu má ve svých sbírkách téměř tři stovky letadel. Téměř polovina z nich je vystavena v areálu muzea. Jde nejen o největší leteckou sbírku na území České republiky, ale také o jednu z největších v celé Evropě. Expozice muzea zachycuje historii vojenských letadel, zejména však širší dějiny československého a českého letectví. Vstup do muzea je zdarma, otevřeno je každý den kromě pondělí od 10 hodin do 18 hodin.

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.