Úvod > Aktuality > Lanovka na Ještěd až do června nepojede, důvodem je dlouhá jarní odstávka
Lanovka na Ještěd až do června nepojede, důvodem je dlouhá jarní odstávka
"> "> Lanovka na Ješted dva týdny nepojede "> ">
Památky

Lanovka na Ještěd až do června nepojede, důvodem je dlouhá jarní odstávka

  • Vydáno3. dubna 2019
Nezvykle dlouhou dobu bude mimo provoz kabinová lanovka na Ještěd, kde právě probíhá pravidelná jarní odstávka. Ta však potrvá až do 20. června 2019. Pravidelná revize a údržba lanové dráhy, která se provádí dvakrát ročně, vždy před letní a zimní sezonou. Oblíbená lanová dráha z Liberce na Ještěd je jedinou lanovkou Českých drah.
Lanovka JeštědLanovka na Ještěd bude delší čas mimo provoz. Jarní odstávka obvykle trvá dva týdny, tentokrát však nebude v provozu téměř dvanáct týdnů. Důvodem je rekonstrukce elektrického zařízení spojeného s výměnou pohonu a zabezpečovacího zařízení.

Výluka začala 1. dubna a skončí 20. června. České dráhy se rozhodly obnovit spolehlivost zařízení, které je v současné době v provozu více než 43 let a v poslední době se objevilo několik poruch souvisejících přímo s jeho stářím.

Dvoukabinová lanovka z libereckého Horního Hanychova na Ještěd byla vybudována na náklady tehdejších Československých státních drah známou chrudimskou firmou František Wiesner. Stavba byla zahájena 15. června 1932 a dokončená lanovka byla uvedena do provozu 27. června 1933. V letech 1971 – 1975 prošla lanovka zásadní rekonstrukcí, čímž se zařadila k lanovkám světové úrovně. Rekonstrukci provedla firma Transporta Chrudim a provoz rekonstruované lanovky byl zahájen 31. prosince 1975.


Na Ještěd lanovkou Skalka a přes Černý vrch

JeštědPokud máte na Ještěd naplánovaný výlet, doporučujeme využít jízdy lanovkou Skalka. Skiareál Ještěd se právě připravuje na zahájení letní sezóny a lanová dráha Skalka nahradí v době tříměsíční odstávky kabinovou lanovku na Ještěd. Pro cyklisty se otevírá tradičně Bikepark a pěší turisté mají možnost projít dvě naučné stezky s odměnami, na Mlynářské dostane návštěvník palačinku a na Pivovarské příznačně pivo. Lanovka skalka se rozjede na Velikonoce, tedy v pátek 19. dubna.

JeštědLanovku Skalka naleznete u výstupu z tramvaje na zastávce "Liberec – Horní Hanychov" a centrálního parkoviště P1. Bude jezdit o víkendech, během května a června pokračuje provoz ve dnech středa až neděle. Od července po dobu školních prázdnin pojede lanovka denně a poté v září se vrátí do režimu víkendů a svátků. Jízdní řád zůstal stejný, lanovka jezdí v půlhodinových intervalech vždy od 9:05 až do 17:05 hod., s polední pauzou. Jízdné pro cestu nahoru stojí 90 korun.

Lanovka vás doveze na Černý kopec (887 m) odkud budete muset po hřebenu vystoupat k Ještědu (1012 m) už pouze pěšky. Trasa měří ani ne 2 km, převýšení je 120 m.
Lanovka na Ještěd – z důvodu rekonstrukce do odvolání mimo provoz

Lanovka na Ještěd – z důvodu rekonstrukce do odvolání mimo provoz

Lanová dráha z Liberce na Ještěd je jedinou lanovkou Český drah. Z Horního Hanychova vás vyveze až k hotelu Ještěd, známé dominantě širokého i vzdáleného okolí. Za dobré viditelnosti se z vrcholu otevírá krásný pohled na Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Český ráj a České středohoří.

Lanovka Skalka ve Ski areálu Ještěd – letní zábava v Jizerkách

Lanovka Skalka ve Ski areálu Ještěd – letní zábava v Jizerkách

Ski areál Ješted to nejsou jen lyže a sníh. Již několik sezón je k dispozici také v letních měsících nejmodernější čtyřsedačková lanovka v České republice.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.

Bikepark Ještěd

Bikepark Ještěd

Bikepark Ještěd nabízí bikerům čtyři tratě různých obtížností. Všechny najdete v těsné blízkosti sedačkové lanovky Skalka, která vás nahoru pohodlně vyveze i s koly v průběhu celé letní sezóny. Přeprava kol je zdarma.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl