Úvod > Aktuality > Kulturní fabrika Světovar v Plzni prochází rekonstrukcí
Vizualizace kavárny Svetovar
"> Vizualizace kavárny Svetovar "> Svetovar námestí Helíka "> Instalace ve Svetovaru "> I v dobe rekonstrukce obcas Svetovar ožije "> Svetovar se otevre na jare 2015
Kultura

Kulturní fabrika Světovar v Plzni prochází rekonstrukcí

  • Vydáno17. března 2014
Kulturní fabrika Světovar, která vzniká v rámci projektu Evropské hlavní město kultury v objektu bývalého pivovaru a kasáren u konečné tramvaje č. 2, se otevře na jaře 2015. Měla by sloužit nejen jako umělecké zázemí plzeňským a zahraničním tvůrcům, chce být také otevřeným centrem pro místní obyvatele, rodiny s dětmi a seniory.
Světovar i v době rekonstrukce občas ožijeDruhý plzeňský obvod patří z pohledu realitních kanceláří k nejlepším adresám ve městě. A to je příležitost také pro Kulturní fabriku Světovar, která vzniká v rámci projektu Evropské hlavní město kultury v objektu bývalého pivovaru a kasáren u konečné tramvaje č. 2. Rekonstrukce začala v prosinci loňského roku a měla by být dokončena na jaře 2015. Měla by sloužit nejen jako umělecké zázemí plzeňským a zahraničním tvůrcům, chce být také otevřeným centrem pro místní obyvatele, rodiny s dětmi a seniory. Své zázemí tu najdou muzikanti, divadelníci a tanečníci, prostor bude sloužit také komunitnímu setkávání občanů a občanských sdružení ze Slovan, volnočasovým a vzdělávacím aktivitám a kurzům.

Chcete-li se dozvědět víc, přijďte na informační schůzku na Úřad městského obvodu Plzeň 2 – Slovany v úterý 18. 3. od 17 hodin, kde zástupci společnosti Plzeň 2015 představí koncepci fungování kulturního centra po jeho rekonstrukci. Bude prostor pro dotazy k provozu i možnému zapojení do programu budoucí Kulturní fabriky Světovar.

Světovar je jednou ze zásadních investic města Plzně do projektu Evropské hlavní město kultury a základem pro jeho udržitelnost po roce 2015. Měl by se stát Evropským domem kultury, který reflektuje středoevropský prostor živého umění a přináší do něj nové impulzy. Světovar je zároveň jedním z industriálních areálů, které plzeňská veřejnost a návštěvníci dostanou díky projektu Plzeň 2015 zpět k dispozici jako živou součást města.

Bude stát na čtyřech programových pilířích, možná proto se pro kulturní fabriku v areálu Světovaru vžil název 4x4. Pilíři jsou umělecké rezidence, komunitní angažovanost, program živého umění a fungování jako kreativního inkubátoru. Čtyři variabilní sály budou v roce 2015 hostit divadelní koprodukce s Théâtre le Manège z Monsu a dalšími partnery, evropské festivaly a otvírat cestu k seznámení se s rozmanitými kulturami. Poskytne zázemí pro umělecké rezidence v oblasti živého a výtvarného umění i pro spolkové aktivity obyvatel Slovan.
Muzeum strašidel v Plzni

Muzeum strašidel v Plzni

Jedinečnou expozici strašidel a pohádkových bytostí z Plzně a Plzeňského kraje najdete v Muzeu strašidel na náměstí Republiky. S úsměvem a nadsázkou nahlédnete do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí.

Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga v Plzni

První novodobá plzeňská synagoga je ukrytá ve vnitrobloku mezi dnešní Americkou třídou a Smetanovými sady. V letech 2010 – 2014 prošla důkladnou rekonstrukcí. Největším lákadlem je nově pozlacený svatostánek Aron HaKodeš.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.