Úvod > Aktuality > Krkonošské muzeum v Jilemnici vystavuje krásu modrotisku
Krkonošské muzeum v Jilemnici vystavuje krásu modrotisku
"> "> ">
Kultura

Krkonošské muzeum v Jilemnici vystavuje krásu modrotisku

  • Vydáno18. dubna 2015
Jilemnice patřila od středověku k významným textilním střediskům. Není proto divu, že zde modrotisk již v 18. století našel své pevné pozice a patřil k nejvyhledávanějším místním výrobkům. Ve sbírkách jilemnického Krkonošského muzea se zachovaly vzácné a krásné vzorky z 18. století. Ty nyní návštěvníci mohou vidět na výstavě Za krásou modrotisku, která je otevřená až do 6. září.
modrotiskNa výstavě Za krásou modrotisku se seznámíte nejenom s historií a výrobou těchto oblíbených textilií, ale ručně vyráběný modrotisk je v Krkonošském muzeu v Jilemnici také v prodeji.

Výstava chce především ukázat postup výroby modrotisku a zdůraznit krásu minulé i současné produkce. Její rozmanitost je bez nadsázky nepřeberná a dodnes zůstává školou vkusu a půvabu.

Prohlédnout si tak můžete výrobní nástroje, historické tiskařské formy, vzorníky i množství finálních výrobků. Řadu exponátů zapůjčilo Muzeum textilu v České Skalici. Výstava je otevřena do 6. září denně mimo pondělí od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Zvědavá uličkaV Jilemnici k návštěvě doporučujeme také blízkou Zvědavou uličku, ojedinělý a velmi půvabný soubor roubené architektury z konce 18. století. Ulička se nachází asi 3 až 4 minuty pěší chůze do zámku.

Za dalšími výlety se pak můžete vydat na nejbližší tisícovku Žalý, k prameni Labe, Mumlavskému vodopádu a na spoustu dalších krásných míst našich nejvyšších hor.
Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Ulička reprezentuje vynikající soubor lidové architektury, postavený většinou po velikém požáru města r. 1788. Název uličky vychází z faktu, že domy na západní straně jsou za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice.

Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Další aktuality