Úvod > Aktuality > Letošní zimu už koně turisty na Šumavě vozit nebudou
Kone už turisty na Šumave vozit nebudou
"> Kone už turisty na Šumave vozit nebudou "> Projekt mel však vysoké náklady a Správa Národního parku se jej rozhodla ukoncit "> O kone meli turisté zájem hlavne na Modrave a v jižní cásti Šumavy
Zážitky

Letošní zimu už koně turisty na Šumavě vozit nebudou

  • Vydáno14. listopadu 2014
Správa Národního parku Šumava pořádala od minulého roku tématické výlety ve voze či saních tažené koňmi. Koně přes týden sváželi dřevo v šumavských lesích a přes víkend vozili turisty. Projekt měl navíc přispět k popularizaci a záchraně genofondu chladnokrevných koní. Vedení parku však zjistilo, že jsou pro ně koně proděleční a aktivity s nimi ukončilo.
Šumava koně povozZhruba v polovině roku 2013 spustila Správa NP a CHKO Šumava projekt, který měl na Šumavu vracet koně. Během pár měsíců se do práce zapojily čtyři páry chladnokrevných koní a práci na Šumavě našli také čtyři zkušení koňáci. Nejenom, že koně tahali z lesa dřevo, ale také vozili turisty v létě na povozu i v zimě v kočáře. Projekt měl navíc přispět k popularizaci a záchraně genofondu chladnokrevných koní.

Projekt měl však vysoké náklady a Správa Národního parku se jej rozhodla ukončit, i když se původně jednalo o neziskovou záležitost. Šlo o standardní prvek společenské a výchovné funkce, což dělají národní parky i jinde ve světě. Proto nyní NP prodává slezské noriky, které za minulého vedení nakoupila.

O koně měli turisté zájem hlavně na Modravě a v jižní části Šumavy. Kromě klasických vyjížděk pro ně kočí chystali i ukázky stahování dřeva. Posledních šest noriků nabídne správa parku organizačním složkám státu. Pokud o ně stát neprojeví zájem, skončí ve veřejné dražbě.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).