Úvod > Aktuality > Informační střediska v České republice a jejich certifikace
Informacní strediska v Ceské republice a jejich certifikace

Informační střediska v České republice a jejich certifikace

  • Vydáno1. dubna 2010
Nechcete se při svých cestách ztratit? Potřebujete poradit a ani internet už mnohdy neví to, co je „regionálním tajemstvím“? Pak navštivte místní informační střediska, která Vám podají aktuální informace a tipy pro zpestření pobytu, nabídnou prospekty, mapu města a okolí.

V České republice působí několik stovek informačních center, jejich značení a rozsah poskytovaných služeb jsou rozdílné. Kvalitu služeb informačních středisek podporují aktivity agentury CzechTourism ve spolupráci s Asociací turistických informačních center. Více než  300 oficiálních informačních středisek, která splňují podmínky určené agenturou CzechTourism má zavedené jednotné označení – bílé „i“ v zeleném poli.

Standard služeb informačních středisek spolu se systémem jejich certifikace stanovila Asociace turistických informačních center. Standard řadí informační střediska do čtyř kategorií značených písmeny A, B. C a D. Kategorie A poskytuje největší rozsah služeb, kategorie D nejmenší. Certifikace je dobrovolná, celkově certifikaci dosud získalo cca 200 informačních středisek. Všechna střediska musí splňovat minimální standard, a to:

  • Informační centrum musí být umístěno na veřejně přístupném místě.
  • Informační centrum musí být označeno logem A. T. I. C. ČR a piktogramem „i“.
  • Informační centrum musí poskytovat objektivní základní turistické informace o svém městě, popř. regionu.

Velká část turistických informačních center se plně věnuje problematice cestovního ruchu, nabízí mnoho služeb a programů pro návštěvníky, poskytuje široký rozsah služeb, má připojení na celorepublikové databáze a je vybavena dostatečným množstvím prospektů a map. Některá informační střediska pracují při veřejných knihovnách, při městských úřadech, v rámci služeb cestovních agentur, v areálech turistických atraktivit apod., rozsah jejich služeb bývá často menší. Malá soukromá informační střediska mají často i specifické označení, což nebývá na úkor kvality služeb.

Další aktuality

Kalendář 2024: Traktory – muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se

Nestačí vám se na starobylé i moderní traktory jen dívat v muzeích? Rádi byste si na ně nebo do nich sedli a vyzkoušeli si, jak fungují? Pak vás potěší malý přehled muzeí, kde si traktory můžete prolézt ze všech stran, a také tipy, kam se letos vypravit na traktoriády, závody zručnosti a spanilé jízdy.
Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Probuzení Ježibaby ze zimního spánku a oslava jejích narozenin, Roztáhněte křídla a leťte – ukázka papoušků v botance, Bitva u Jankova 1645, Šťastný den v Zooparku Zelčín. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.3. – 3.3.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Brūstok: Pivně-kulturní festival v Plzni 2024, Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Kam s malými dětmi: tipy ma místa, kde si užijí zábavu i batolata

Máte doma malého caparta a chtěli byste mu udělat radost výletem na místo, kde ho to bude bavit? Anebo jste dostali na hlídání rodinného příslušníka v batolecím věku a nevíte, co si s ním počít? Pro tyto případy je tu Kudy z nudy, které vám poradí, kam vzít malé děti do 4 let, aby si pěkně vyhrály a pobavily se. Stačí si jen vybrat a pak už hurá za zážitky!
Zážitky

Poznejte unikáty našich přehrad: 10 tipů na naše nejzajímavější vodní díla

Plánujete výlet, ale chybí vám inspirace, kam se vydat? Co třeba za technickými památkami v podobě našich nejzajímavějších vodních děl? Kudy z nudy vám nabídne třeba pohled na hřebeny Jeseníků, chůzi nad vodní hladinou anebo jízdu po pohádkové hrázi.
Památky

100 tipů na výlety do tajemných míst, kde se budete trochu bát

Navštivte zříceniny hradů a klášterů, katovny, hřbitovy, podzemí či kostnice a užijte si trochu tajemna! Patříte k těm, kteří se rádi bojí, anebo jste spíš zvědaví na strašidelné historky, pověsti a dávnou historii? Vypravte se třeba po stopách děsivých čarodějnických procesů, k menhirům a kamenným kruhům, do pohádkového pekla anebo do míst spojených s čerty a ďábly.
Památky

Výpravy na místa, kde se budete cítit jako ve světě trpaslíků i obrů

Život slavného Gullivera na ostrovu Liliput či u brobdingnackých obrů si můžete vyzkoušet i v České republice. Cesty do světa miniatur anebo naopak k obřím sochám vás zavedou do rozličných koutů naší země, kde se budete cítit jako neporazitelní obři či malí trpaslíci. Vydejte se s portálem Portál Kudy z nudy poznávat minimalistický i velikášský svět kolem nás.
Letní sporty

Tradice: řeznictví a uzenářství, řeznická muzea a slavnosti masa

Salámy, párky, bůčkový závin, cibulový nebo šunkový aspik, debrecínská a cikánská pečeně, játrový sýr, paštiky, klobásy, uzené maso... sbíhají se vám sliny? Aby ne, maso a uzenářské výrobky máme rádi ve všech podobách a chutích. Vypravte se s námi na portálu Kudy z nudy za tradicemi řeznického a uzenářského řemesla!
Gurmánská turistika