Úvod > Aktuality > Informační střediska v České republice a jejich certifikace
Informacní strediska v Ceské republice a jejich certifikace

Informační střediska v České republice a jejich certifikace

  • Vydáno1. dubna 2010
Nechcete se při svých cestách ztratit? Potřebujete poradit a ani internet už mnohdy neví to, co je „regionálním tajemstvím“? Pak navštivte místní informační střediska, která Vám podají aktuální informace a tipy pro zpestření pobytu, nabídnou prospekty, mapu města a okolí.

V České republice působí několik stovek informačních center, jejich značení a rozsah poskytovaných služeb jsou rozdílné. Kvalitu služeb informačních středisek podporují aktivity agentury CzechTourism ve spolupráci s Asociací turistických informačních center. Více než  300 oficiálních informačních středisek, která splňují podmínky určené agenturou CzechTourism má zavedené jednotné označení – bílé „i“ v zeleném poli.

Standard služeb informačních středisek spolu se systémem jejich certifikace stanovila Asociace turistických informačních center. Standard řadí informační střediska do čtyř kategorií značených písmeny A, B. C a D. Kategorie A poskytuje největší rozsah služeb, kategorie D nejmenší. Certifikace je dobrovolná, celkově certifikaci dosud získalo cca 200 informačních středisek. Všechna střediska musí splňovat minimální standard, a to:

  • Informační centrum musí být umístěno na veřejně přístupném místě.
  • Informační centrum musí být označeno logem A. T. I. C. ČR a piktogramem „i“.
  • Informační centrum musí poskytovat objektivní základní turistické informace o svém městě, popř. regionu.

Velká část turistických informačních center se plně věnuje problematice cestovního ruchu, nabízí mnoho služeb a programů pro návštěvníky, poskytuje široký rozsah služeb, má připojení na celorepublikové databáze a je vybavena dostatečným množstvím prospektů a map. Některá informační střediska pracují při veřejných knihovnách, při městských úřadech, v rámci služeb cestovních agentur, v areálech turistických atraktivit apod., rozsah jejich služeb bývá často menší. Malá soukromá informační střediska mají často i specifické označení, což nebývá na úkor kvality služeb.

Další aktuality

Podzim láká k výletům na rozhledny

Příroda České republiky je neobyčejně pestrá a různorodá. Krásy naší země si uvědomíte tehdy, když se na ně podíváte z výšky. Ať už z vrcholů hor, skalních vyhlídek, ale hlavně a zejména z rozhleden. Česká republika je co se týče počtu, historie a obliby rozhleden světovou velmocí. Vyberte si některý z našich tipů k podzimnímu výletu!
Příroda

Koupání pod širou oblohou po celý rok: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

S koncem letní sezóny se většina koupališť a venkovních bazénů uzavírá. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat pod širým nebem i během chladné části roku. I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Kde se vykoupat pod širou oblohou i na podzim, v zimě a na jaře vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Mistrovství Evropy v baseballu Eurobaseball 2023 je tu! Užijte si zápasy, fanzóny i nadační den

Mistrovství Evropy v baseballu mužů – Eurobaseball 2023 se bude konat mimo jiné také na pěti stadionech v České republice. Na soutěžní část se můžete přijít podívat už od neděle 24. září, hrát se bude do 1. října. Mimo napínavé zápasy se fanoušci mohou těšit na opravdu nabitý doprovodný program. Velké fanzóny čekají na příznivce baseballu v Ostravě a zejména v Brně.
Zážitky

10 tipů na nejhezčí větrné mlýny aneb ve stínu i na výsluní

Za krásnými větrnými mlýny nemusíte jezdit do Holandska, stačí se s Kudy z nudy toulat po Čechách, Moravě a Slezsku. Vypravte se s námi do mlýnů, které pamatují dávné časy a proměnily se v zajímavá muzea, i do mlýnů, které vznikly docela nedávno. Dokonce vám nabídneme místa, kde se můžete ubytovat anebo najíst!
Památky

Strom roku: hlasujte pro svého favorita – nově se chystá superfinále pouze pro pět stromů

Všelidové hlasování o nejzajímavější strom České republiky je na svém konci. Ve 22. ročníku ankety Strom roku letos soupeří deset finalistů, od 2. do 8. října 2023 se chystá novinka – tzv. superfinále, ve kterém bude na výběr už jen pět nejúspěšnějších stromů! Své favority můžete vybírat na webu stromroku.cz. Populární anketu pořádá Nadace Partnerství, generálním partnerem je minerální voda Ondrášovka.
Příroda

25 tipů, kde najít starobylá oppida a hradiště

Podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území.
Památky

Novinky turistické sezony 2023 – přehled zajímavých novinek a rekonstrukcí

Jaké jsou turistické novinky sezony 2023? Cestovatelský portál Kudy z nudy, připravil přehled novinek a zajímavostí pro letošní rok, které by vám rozhodně neměly uniknout. Poradíme vám, kam zajít do nových expozic, kde navštívit nová muzea, kam na nové naučné stezky anebo která rekonstrukce hradu či zámku se opravdu povedla. Na některé si ještě musíte počkat, jinde už slavnostní otevření proběhlo a rádi vás přivítají s otevřenou náručí. Užijte si skvělé výlety v Česku!
Zážitky

Výlety v barvách podzimu: zážitky pro celou rodinu 2023

Když se léto začne pomalu měnit v podzim, nastává nejlepší doba pro podnikání rodinných výletů. Proč? Počasí je mírnější, chod domácnosti se opět dostává do zaběhnutých kolejí, a tak lze volné soboty a neděle či případně prodloužené víkendy věnovat právě výletům po naší vlasti. A volno navíc slibují i tradiční podzimní státní svátky. Hledáte-li inspiraci, co s rodinou podniknout, jsou tipy portálu Kudy z nudy pro vás to pravé ořechové. Najdete v nich přehled těch nejzajímavějších novinek letošní sezóny pro nejmenší turisty, školou povinná dítka i odrostlé mládežníky. Užijte si barevný podzim pestrou paletou výletů pro všechny!
Zážitky