Úvod > Aktuality > Hrady a zámky Moravskoslezského kraje se těší na první turisty
Památky

Hrady a zámky Moravskoslezského kraje se těší na první turisty

  • Vydáno30. března 2023
Památky ve správě Národního památkového ústavu zahájí návštěvnickou sezónu již v sobotu 1. dubna 2023. Na zámcích v Hradci nad Moravicí, Raduni a Dole Michal si můžete potom užít také blížící se velikonoční svátky. Oblíbený projekt Po stopách šlechtických rodů se letos zaměřuje na rod Harrachů. Hlavním opěrným bodem tohoto projektu na severní Moravě jsou Janovice u Rýmařova, drobnou výstavou se k projektu připojí i zámek Hradec nad Moravicí.

Velikonoce a Hans Albert Harrach v Hradci nad Moravicí

Knížecí Velikonoce začínají na zámku Hradec nad Moravicí již od 1. dubna 2023. Čekají vás svátečně vyzdobené interiéry s velikonočními aranžmá. Netradiční prohlídka bude k dispozici až do 30. dubna. Od května bude na Hradci k vidění malá expozice nazvaná „Po stopách Hanse Albrechta Graf von Harracha“, kde kromě jiného návštěvníci uvidí bustu Viléma Lichnovského a jeho portrét rovněž z dětských let. Na sezónu jsou připraveny i pořady pro děti. Těšit se můžete i na Hradozámeckou noc. V zámeckých sbírkách se mimo jiné nacházejí dva velmi ceněné, a v zahraničí k zapůjčení žádané, obrazy (Portrét zlého muže – vězeň a portrét Mechtildy Lichnovské) jejichž autorem je Oskar Kokoschka. V loňském roce byly na zámku obrazy vystaveny ve speciální místnosti mimo historické interiéry a v polovině září 2022 putovaly na výstavu do Paříže. Nyní se nacházejí ve španělském městě Bilbao, kde budou vystaveny od 17. 3. do 3. 9. 2023. Po skončení výstavy se vrátí zpět na zámek Hradec nad Moravicí.
 

Britské a německé velikonoční tradice na Raduni

RaduňI na zámku Raduň je první kulturní akcí oslava Velikonoc s jarně a velikonočně vyzdobenými interiéry. Představeny budou nejen místní, ale také britské a německé velikonoční tradice, které si na své sídlo přenesli poslední majitelé – Blücherové z Wahlstattu. Na zámek můžete zavítat o dubnových víkendech a svátcích v době od 10 do 17 hodin. Ve všední dny jsou nabízeny prohlídky pro objednané skupiny, dále pro předškolní děti a žáky.
 

Svět Janovických Harrachů

Zámek Janovice u Rýmařova otevírá v sobotu 1. dubna 2023 a návštěvníkům nabízí prohlídkovou trasu Svět „janovických“ Harrachů, která prezentuje rod Harrachů formou série dobových fotografií. Na duben je připraven i koncert sboru Vox Montana z Rýmařova a polského sboru Chor na obcasach z Ozimka. Dne 20. května 2023 proběhne požehnání nově vysázené aleje a koncert k poctě rodu Harrachů. Ani letos nepřijdete o letní kino, Hradozámeckou noc nebo kastelánské prohlídky.
 

Velikonoce na Dole Michal

důl michalPrvní jarní akcí na Dole Michal jsou Velikonoce, nevšední prohlídky budou probíhat celý duben, vždy o víkendu. V květnu se v areálu dolu odehraje jarní sraz Klubu přátel US Cars. Připravují se i výtvarné výstavy např. 26. 5. vernisáž výstavy Marcin Ryczek – Harmony a nejrůznější hudební pořady. Připomeneme si i třicáté výročí ukončení těžby na Dole Michal. Kromě základního prohlídkového okruhu se návštěvníci mohou letos těšit na noční prohlídky s nevšední atmosférou a připraveny jsou i speciální prohlídky pro mateřské školy.
Zámek Janovice u Rýmařova

Zámek Janovice u Rýmařova

Renesanční zámek Janovice se nachází v Rýmařově – místní části Janovice. Zatím převážně prázdné interiéry zdobí nevšední dřevěné stropy, ale také třeba zcela unikátní vestavěné dřevěné záchody.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Velikonoce na raduňském zámku

28.3.
1.4.
Velikonoce na raduňském zámku

Tradiční akce s jarně a velikonočně vyzdobenými interiéry.

Zámek Raduň – perla novogotického romantismu

Zámek Raduň – perla novogotického romantismu

Původně zemanská tvrz přestavěná v 16. století za Tvorkovských z Kravař na renesanční zámek o třech arkádových křídlech, doprovázený hospodářským dvorem, pivovarem a rozlehlým smíšeným lesoparkem se čtyřmi rybníky – to je zámek Raduň.

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století.

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Nejvýše vypínající se stavbu zámeckého areálu postavil kníže Karel Maria Lichnovský ji v roce 1887.

Další aktuality

Užijte si jarní prázdniny v Zoo Zlín

Pro všechny návštěvníky, kteří během jarních prázdnin zavítají do zlínské zoologické zahrady, nabízí zoo speciální prázdninový program. Děti i dospělí se tak mohou těšit na komentované krmení u vybraných expozic zvířat a milovníky přírody jistě potěší i právě kvetoucí první jarní květinky.
Zlínský kraj | Příroda

Poznejte národní kulturní památky Zlínského kraje

Poznejte unikátní památky Zlínského kraje, které jsou zapsány na seznamu národních kulturních památek. Kromě zámků a církevních památek je na něm i Valašské muzeum v přírodě a několik fojtství. V každé roční době jsou krásné Pustevny, za návštěvu ale stojí i nedávno zrekonstruovaný Památník Ploština nebo barokní hřbitov ve Střílkách.
Zlínský kraj | Památky

Užijte si rodinnou zábavu za jakéhokoli počasí v Dětském světě na výstavišti v Kroměříži

Nebaví vás jen sedět doma a chcete mít zážitky, na které jen tak nezapomenete? Vyrazte do Dětského světa v Kroměříži plného atrakcí. Bavit se zde budou malí i velcí. Vychutnejte si návštěvu unikátního zábavního parku, který vám nabízí zábavu pro celou rodinu, a to za jakéhokoliv počasí.
Zlínský kraj | Zážitky

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 10. února 2024.
Zlínský kraj | Památky

Jarní prázdniny 2024: tipy pro týden 19. – 25. února

Třetí týden jarních prázdnin v období od 19. až 25. února 2024 začne pro děti z Kroměříže, Uherského Hradiště, Vsetína, Zlína, ale také budou mít volno žáci a studenti z okresů Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín. Užít si prázdninové dny mohou děti například v aquaparcích, Zoo Zlín, na pražském letišti a v nejrůznějších zábavních expozicích.
Zlínský kraj | Zážitky

Masopust ve skanzenu v Rožnově propukne v sobotu

V sobotu 3. 2. 2024 se od 9:00 do 16:00 uskuteční v prostorách Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě tradiční masopustní program. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční masopustní obchůzky z obce Francova Lhota a folklorního souboru Beskyd ze Zubří. Rožnovský soubor Javořina představí Hru o svaté Dorotě. Po celý den bude hrát dechová hudba Galička a v Billově domě hospodyně nasmaží „boží milosti“. Na závěr programu vystoupí sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty s pásmem pochovávání basy
Zlínský kraj | Zážitky

Skleníky Květné zahrady v Kroměříži opět rozkvetly kaméliemi, přijďte se podívat!

Ve sklenících v Květné zahradě, která figuruje na seznamu památek UNESCO, opět po roce vykvetly vzácné kamélie. Od soboty 3. února 2024 bude probíhat tradiční výstava kamélií, letos s podtitulem „Belle Élégance Le Parfum“. Půvabné rostlinky se staly součástí expozic ve Velkém a Palmovém skleníku. V Kroměříži zkušení zahradníci pěstují na čtyři desítky exemplářů, které jsou staré více než sto let.
Zlínský kraj | Památky

Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Masopusty a fašanky nemusí být jen záležitostí menších měst, vesnic či skanzenů. Svou tradiční slavnost má i Zlín, kde se masopust tradičně koná v ulici Lešetín, známé svou takřka starosvětskou atmosférou. Letošní fašank se koná už tuto sobotu, 3. února 2024. Akce se koná na ulicích Lešetín I, Lešetín II a Kvítková.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika