Úvod > Aktuality > Velhartice se letos opět o posledním říjnovém víkendu slavnostně uzamknou

Velhartice se letos opět o posledním říjnovém víkendu slavnostně uzamknou

Vydáno 25. října 2019 Památky
Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně - hrát si. Letošní již 21. Zamykání hradu se uskuteční v sobotu 26. října 2019.
Hrad VelharticeRomantický šumavský hrad, hrad pana Buška z Velhartic, komořího slavného císaře Karla IV., je unikátní svým neobvyklým obranným systémem v podobě kamenného mostu mezi palácem a donjonem. Expozice hradu a zámku seznamují s hrami, zábavami a způsoby trávení volného času v časech středověku a renesance. V předhradí je možná volná prohlídka skanzenu lidové architektury.

I letos se v sobotu 26. října 2019 na hradě Velhartice uskuteční tradiční závod v přespolním běhu o hradní klíč, který symbolicky ukončí letošní sezonu. Hrad však bude otevřen i o státním svátku a podzimních prázdninách (28.-30.10.2019) od 10:00 do 15:00.

V bývalém hradním pivovaru naleznete výstavu Ve službách krále – Buškové z Velhartic v evropské diplomacii 14. století. Tematická expozice je zaměřená na život ve středověku a významné aktivity českých šlechticů Bušků z Velhartic ve službách krále a císaře Karla IV. s prezentací jednotlivých aspektů ovlivňujících středověkou diplomacii. Vstup na výstavu se uzavírá 30 minut před zavírací dobou areálu. Jedná se o celoroční hradní výstavu, posledním vystavovacím dnem je 28. 10. 2019.
Soukromé muzeum šumavských minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů ve Velharticích, zve k návštěvě všechny nadšence, kteří mají sbírání kamenů jako koníčka. V sezoně 2019 jsme expozici rozšířili o expozici zkamenělého dřeva. Dále zde můžete vidět šumavské sklo a skleněné korálky "Páteříky", které si zde můžete i sami vyrobit.

Skanzen lidové architektury ve Velharticích

Skanzen lidové architektury ve Velharticích

Soubor staveb lidové architektury se nalézá v předhradí. Je tvořen hodnotnými stavbami transferovanými z pošumavského předhůří.

Hrad Velhartice - nově i s hradním pivovarem

Hrad Velhartice - nově i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Velhartický betlém - unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Velhartický betlém - unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Betlém vysoký 1,2 m se rozprostírá na ploše 4 x 2,5 m. Je zasazen do 14. století, období, kdy byl postaven Velhartický hrad. V betlému najdete 25 velkých figur, ostatních menších je přes čtyřicet.

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Příjemná a nenáročná procházka začíná na romantickém velhartickém hradě a končící u chaty velikána české kulturní scény, Jana Wericha. Z městečka stezka uhýbá směrem k přírodní rezervaci Borek, kolem říčky Ostružné a končí u Werichovy chaty, která stojí jen kousek od silnice. Je dlouhá 4,5 km.