!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne
Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne
"> "> Hrad Velhartice "> I letos se 25. ríjna na hrade Velhartice uskutecní tradicní závod v prespolním behu o hradní klíc "> Program zacíná ve 13:00, ale hrad je otevren po celý den "> Hrad bude otevren také o státním svátku 28. ríjna
Památky

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne

  • Vydáno26. října 2021
Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Letošní již 22. Zamykání hradu se uskuteční v sobotu 30. října 2021.
Hrad VelharticeRomantický šumavský hrad, hrad pana Buška z Velhartic, komořího slavného císaře Karla IV., je unikátní svým neobvyklým obranným systémem v podobě kamenného mostu mezi palácem a donjonem. Expozice hradu a zámku seznamují s hrami, zábavami a způsoby trávení volného času v časech středověku a renesance. V předhradí je možná volná prohlídka skanzenu lidové architektury.

I letos se v sobotu 30. října 2021 na hradě Velhartice uskuteční tradiční závod v přespolním běhu o hradní klíč, který symbolicky ukončí letošní sezonu. Hrad však bude otevřen i o státním svátku a podzimních prázdninách (28. a 30. – 31 10.2021) od 10:00 do 15:00 hodin.

Během dne vás navíc čekají prohlídky hradu s průvodci v kostýmech. Dále čeká na příchozí odvážlivce lukostřelba, střelba z malého děla a ražba mincí. Budete moci ochutnat staročeské trdlo v občerstvení U hradního sládka. Pro závodníky bude pohoštění zdarma.

Interaktivní výstava Krajina míru, pole války dokumentuje období třicetileté války. Zároveň ukazuje politickou situaci té doby a každodenní život běžných lidí. Celé jedno patro hradu je věnováno vojenství a technice a všemu kolem válčení.
Krajina míru, pole války – výstava na hradu Velhartice

1.5.
31.12.
Krajina míru, pole války – výstava na hradu Velhartice

Od 1. května se můžete na státním hradu Velhartice vydat na prohlídku nové interaktivní expozice pro rodiny s dětmi v bývalém hradním pivovaru, která nese název Krajina míru.

Hrad Velhartice – nově i s hradním pivovarem

Hrad Velhartice – nově i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Velhartický betlém – unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Velhartický betlém – unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Betlém vysoký 1,2 m se rozprostírá na ploše 4 x 2,5 m. Je zasazen do 14. století, období, kdy byl postaven Velhartický hrad. V betlému najdete 25 velkých figur, ostatních menších je přes čtyřicet.

Soukromé muzeum šumavských minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů ve Velharticích, zve k návštěvě všechny nadšence, kteří mají sbírání kamenů jako koníčka. Expozice je rozšířená o expozici zkamenělého dřeva. Dále zde můžete vidět šumavské sklo a skleněné korálky "páteříky", které si zde můžete i sami vyrobit.

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Příjemná a nenáročná procházka začíná na romantickém velhartickém hradě a končící u chaty velikána české kulturní scény, Jana Wericha. Z městečka stezka uhýbá směrem k přírodní rezervaci Borek, kolem říčky Ostružné a končí u Werichovy chaty, která stojí jen kousek od silnice. Je dlouhá 4,5 km.

Skanzen lidové architektury ve Velharticích

Skanzen lidové architektury ve Velharticích

Soubor staveb lidové architektury se nalézá v předhradí. Je tvořen hodnotnými stavbami transferovanými z pošumavského předhůří.