!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic
Památky

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Příjemná a nenáročná procházka začíná na romantickém velhartickém hradě a končící u chaty velikána české kulturní scény, Jana Wericha. Z městečka stezka uhýbá směrem k přírodní rezervaci Borek, kolem říčky Ostružné a končí u Werichovy chaty, která stojí jen kousek od silnice. Je dlouhá 4,5 km.
Naučná stezka začíná na parkovišti u hradu, vede skrze centrum Velhartic do údolí říčky Ostružné, kde se naskýtá několik krásných pohledů na romantický hrad a končí u chaty známého českého herce a komika Jana Wericha, který svou chatu nechal navrhnout podle chaloupky Karafiátových Broučků.

Spisovatel, nezapomenutelný herec, všestranný umělec i filozof života Jan Werich si „dobíjel baterky“ v „Údolí štěstí“, jak říkával krajině nedaleko Velhartic na Klatovsku v západních Čechách. Už v roce 1938 si tam nechal postavit chatu. A protože byl mimo jiné vášnivým rybářem, jistě nikoho nepřekvapí, že pozemek jeho chaty z obou stran obklopuje říčka Ostružná, kdysi plná pstruhů. 

Chata stojí dodnes – obrostlá stromy, které stejně jako okolní příroda pamatují odpočívajícího Jana Wericha. Jen v říčce Ostružné už dnes pstruzi nejsou. Zděné chatě dominuje kamenný komín a zdobí ji zelené dřevěné okenice. Podél jedné strany pozemku vede silnice do Velhartic. Na druhé straně u Ostružné začíná klidná lesní cesta, která je dnes součástí naučné stezky Velhartice. 

Werichovu chatu budete mít při procházce údolím stále na očích. Můžete si představovat, jak kolem ní herec chodil, jak v plné zbroji rybařil, kde třeba seděl na verandě a psal nebo četl. Jako byste ho i dnes u chaty viděli. Jeho charakteristický dobrotivý úsměv s přimhouřenýma očima. Naproti chatě se nachází usedlost s pilou. Právě od jejích majitelů si Jan Werich před válkou koupil zdejší pozemek. Na protější stráni stojí hájovna. A údajně prý jen s obyvateli těchto dvou stavení a s velhartickým farářem se Werich občas dal do řeči. Jinak si užíval šumavského klidu, ticha a poetické přírody.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Bramboromat ve Velharticích

Bramboromat ve Velharticích

Velhartice, Šumava
Velhartická chalupa

Velhartická chalupa

Velhartice, Šumava
Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích

Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích

Petrovice u Sušice, Šumava
Hotel Gabreta Sušice

Hotel Gabreta Sušice

Sušice, Šumava