Úvod > Aktuality > Hrad Loket otevírá nové prostory hradního paláce a vystavuje předměty cenné Loketské sbírky
Hrad Loket vystaví predmety cenné Loketské sbírky
"> Hrad Loket vystaví predmety cenné Loketské sbírky "> Mesto Loket - V. Renner "> Cennosti pocházejí vetšinou ze 2. poloviny 19. a pocátku 20. století
Památky

Hrad Loket otevírá nové prostory hradního paláce a vystavuje předměty cenné Loketské sbírky

  • Vydáno25. července 2015
Hrad Loket otevřel opravené prostory severního paláce poblíž rotundy, které patří k nejstarším částem hradu a kde kdysi měli Šlikové obytné místnosti. Letos hrad rozšířil také expozici útrpného práva, otevřel vyhlídku na jižní baště a pokračuje také stěhování a popisování takzvaných loketských sbírek. Návštěvníci hradu Loket se tak mohou v letošní sezoně těšit na tisíce exponátů z takzvané Loketské sbírky. Téměř devět tisíc předmětů postupně vyplňuje upravenou expozici.
LoketLoketská sbírka byla původním majetkem města, který stát ale v 90. letech Lokti zabavil. Památkáři ji odvezli z loketského hradu v roce 1992 těsně před tím, než stát vrátil hrad městu. Od té doby se vlekly spory o vlastnictví. Cennosti pocházejí většinou ze 2. poloviny 19. a počátku 20. století a celý seznam má přes  8 800 položek.

Nedávno se však našel důkaz, že předměty patří městu. Jde o německy psaný seznam z roku 1940, který byl už považován za ztracený. Tisíce vzácných předmětů se tak vrátily zpět do Lokte až v roce 2013. Sbírka je velmi široká, jsou v ní obrazy, betlémy, nábytek, velká sbírka porcelánu, kamenů a loveckých i vojenských zbraní.

Větší část exponátů by měla být umístěna v prostorách prohlídkové trasy na Lokti. Doplněna bude sbírka porcelánu, objeví se ale i spousta dalších předmětů, jako jsou sochy, plastiky či střelecké terče.

Hrad Loket má otevřeno celoročně, v letní sezoně nově od 9:00 do 18:30.
Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Burgenstrasse je jednou z nejslavnějších evropských historických tras. Nachází se na ní několik desítek půvabných historických hradů, zámků i měst, především ve středním Německu, ale i poblíž našich hranic. Celá trasa měří 1200 km a vede z Mannheimu až do Prahy.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.