Úvod > Aktuality > Kašperk za Karla IV. aneb aneb vzdělanost a stavitelství
Zážitky

Kašperk za Karla IV. aneb aneb vzdělanost a stavitelství

  • Vydáno4. května 2018
V letošním roce připadají dvě zajímavá výročí spojená se zakladatelskou činností Karla IV. Je to právě 670 let od založení Karlovy univerzity, založení Nového Města pražského a hradu Karlštejn. Proto se prostřednictvím oživené historie představí na hradě Kašperku některé důležité aspekty středověké vzdělanosti a stavitelství. Konkrétně se progrsm zaměří na středověké písemnictví a také medicínu.
Hrad KašperkNa Kašperku se o víkendu 5. – 6. května bude slavit toto výročí ve velkém středověkém stylu. Oba dva víkendové dny bude mezi 10. a 17. hodinou probíhat středověká slavnost, kterou si připomenete dobu panování Karla IV.

K vidění budou šumavští soumaři, žonglérská a akrobatická vystoupení nebo středověcí hudebníci. Mimoto se bude konat tradiční prohlídka Život na hradě, která proběhne v časech 11:45, 12:45, 13:45. Nejen děti pobaví dvorní šašci Karla IV. šašci Jürgend a Francois.

Vzdělanost a založení pražské univerzity bude připomínána psaním na středověkém skriptoriu, seznámením se s výrobou pergamenu a s psacími pomůckami.

Výjevy ze středověkého života na nádvoří ukáží léčení ve středověku a středověkou medicínu (11:15; 13:45 a 15:45). Šašci vám předvedou své znalosti, znají nejeden spolehlivý protijed. Jsou to mistři na životosprávu, kterou zájemcům vytvoří na míru, vyznají se v mastích, umí rovnat zlomeniny a namíchat dryák, který z vašeho těla spolehlivě vyžene vše, co tam nepatří. Nebudou zde chybět ani bylinky.

Jaké byly středověké účesy se dozvíte v 11:45 a 14:15. Program budou doprovázet i prohlídky hradu a to jak prostřednictvím obou hradních okruhů (Život na hradě a Stavba hradu), tak i interaktivních prohlídek pro děti. Pochopitelně nebude chybět spousta jídla a pití. Klobásy, smažené hermelíny, výborné kašperské placky a dokonce i zlatý hřeb celé nabídky, úžasné selátko na rožni, budete moci spláchnout například výborným strakonickým pivem, nebo širokou nabídkou nealkoholických nápojů.
Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Další aktuality

Zpět do Plzně 19. století: Národopisné muzeum zve do nových expozic

Po více než třech letech se v úterý 30. dubna 2024 otevřelo Národopisné muzeum Plzeňska, pobočka Západočeského muzea v Plzni, na náměstí Republiky. A jeho návštěa stojí za to – expozice ve dvou historických domech vás doslova vtáhne do 19. století. Nahlédnete do městského života v Plzni v letech 1830 – 1900, porovnáte jej s venkovem a nejen ženy ocení unikátní sbírku lidového a městského oblečení. Nově je v muzeu otevřen o také Centrum experimentální etnologie.
Plzeňský kraj | Kultura

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Plzeňský kraj | Památky

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky