Úvod > Aktuality > Adventní prohlídky na hradě Grabštejně začínají již tuto sobotu
Adventní prohlídky na hradě Grabštejně začínají již tuto sobotu
"> "> ">

Adventní prohlídky na hradě Grabštejně začínají již tuto sobotu

Vydáno 28. listopadu 2019 Zážitky
Pokud se vám bude v zimě stýskat po prohlídkách památek, můžete přijít na hrad Grabštejn, kde probíhají netradiční prohlídky "Advent u Clam-Gallasů na Grabštejně" s adventní a vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním. Výjimečnou akcí jsou pak Clam-gallasovské Vánoce na Grabštejně, které letos připadají na 7. prosince a konají se tradičně v adventní sobotu nejblíže svátku svaté Barbory. Adventní prohlídky hrad navíc nabíde po čtyři víkendy, do 30. listopadu do 22. prosince 2019.

hrad GrabštejnV předvánočním čase si i letos na hradě Grabštejně budete moci opět prohlédnout slavnostně vyzdobené interiéry a připomenout si tradice více či méně pozapomenuté. Letošní adventní prohlídky vás zavedou především do časů posledních majitelů, hrabat Gallasů a Clam-Gallasů, kteří na grabštejnském panství působili od počátku 18. století do roku 1945.

Během adventních prohlídek zavítáte nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem, ale budete moci načerpat i vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury. Během prohlídky uvidíte: malé nádvoří, apartmá vrchního nadlesního (kuchyně, spižírna, toaleta, ložnice, salon, předpokoj), vstupní renesanční síň, kapli sv. Barbory, vrchnostenskou kancelář, deputátní úřednický byt, tzv. zámecký pokoj a sál předků. Součástí prohlídky je i možnost vstupu na věž s výhledem do oblasti trojzemí. Prohlídky vycházejí každou celou hodinu a trvají 50 až 60 minut, proto prosíme dorazte teple oblečeni! Adventní prohlídky se konají 30. 11. - 1. 12.; 8. 12., 14. - 15. 12. a 21. - 22. 12. 2019 od 10:00 do 14:00 hodin. Vstupenka stojí 120 Kč.
 

Vánoce na Grabštejně s Barborkou

Grabštejnské VánoceAdventní sobota (letos 7. prosince 2019) nejblíže svátku svaté Barbory bude tradičně vyhrazena oslavě Vánoc. Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru.

Zážitek z prohlídky pak na nádvoří umocní adventní melodie (skupina Subulcus), rozveselí vás kejkle (kejklíř Martin) či vánoční představení. Vánoční atmosféru podpoří i stánky s vánoční krmí i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry. Při slavnosti budete také moci ochutnat speciality připravené přímo na ohni v Kuchyni U Ryby! Po celý den budou probíhat adventní dílničky, kde si můžete vyrobit např. vánoční ozdobu, adventní věnec, svíčku a ozdobit oblíbený domácí perníček. Součástí programu bude i odpolední provedení České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání pěveckého sboru Janáček.

Během víkendové akce jsou přístupné pouze prostory části I. okruhu (1. patro hradu) a kaple. Děkujeme za pochopení. Po celou otvírací dobu (tj. od 9 do 16 hodin) je otevřena také hradní krčma.

Vánoce na Grabštejně

5.12.
Vánoce na Grabštejně

Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru.

Adventní prohlídky na Grabštejně

28.11.
29.11.
Adventní prohlídky na Grabštejně

V předvánočním čase si i letos budete moci opět prohlédnout slavnostně vyzdobené interiéry a připomenout si tradice více či méně pozapomenuté.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění ve své celé kráse.

Další aktuality