Úvod > Aktuality > Hrad Grabštejn zve na Grabštejnské Vánoce
Zážitky

Hrad Grabštejn zve na Grabštejnské Vánoce

  • Vydáno7. prosince 2023
Pokud se vám stýská po prohlídkách památek, přijďte o víkendu 9. a 10. prosince 2023 na hrad Grabštejn, kde probíhají netradiční prohlídky nazvané Grabštejnské Vánoce s adventní a vánoční výzdobou hradu i tematicky zabarveným vyprávěním.

grabštejnské vánoceV předvánočním čase si i letos na hradě Grabštejně budete moci opět prohlédnout slavnostně vyzdobené interiéry a připomenout si tradice více či méně pozapomenuté. Adventní sobota nejblíže svátku svaté Barbory (letos 9. prosince 2023) je tradičně vyhrazena oslavě Vánoc s názvem Grabštejnské Vánoce. Prohlídkou vás tentokrát nebude provázet všeznalý průvodce, ale vydáte se do hradu po stopách příprav na vánoční svátky. Čekají vás vyzdobené interiéry, které se stanou dějištěm vánočně laděných hraných prohlídek určených pro celou rodinu. Na prohlídky, které probíhají od 10:00 do 15:00 hodin velmi doporučujeme rezervaci – kapacita prohlídek je omezena a pokud jsou vstupenky v on-line předprodeji vyprodané, zbývá k prodeji na místě pouze 10 míst.

hrad GrabštejnPodle internetové on-line rezervace by mělo být ještě volno na sobotu v 11:45, 12:30, 13:30, 14:15 a v 15:00. Kdo by chtěl přijít spíše v neděli může si bez problémů zakoupit lístky na 12:30, ostatní časy jsou téměř vyprodány. Prohlídka pro dospělé stojí 200 Kč, mládež, senior, ZTP zaplatí 160 Kč, děti 6-17let 60 Kč a děti pod 6 let platit nemusí, avšak potřebují vstupenku s nulovou hodnotou.

V sobotu 9. 12. bude vánoční atmosféra umocněna vystoupením smíšeného pěveckého sboru Janáček z Jablonce nad Nisou v 16:00 hodin. Těšit se můžete na Jana Jakuba Rybu a jeho Českou mši Vánoční. Vstupné je za 320 Kč a opět doporučujeme on-line rezervaci. V neděli 10. 12. bude po celý den (10:00 – 15:30) v hradní kavárně hrát a zpívat skvělá dobová kapela Trifikus. Vstup je zdarma, kapele můžete přispět do klobouku.
 

Adventní dílničky, stezka a výstup do věže

perníčkyPo celý víkend budou probíhat adventní dílničky ve vytápěných prostorách hradu. Můžete si vyzkoušet malování perníčků, výrobu drobných ozdob a dekorací. V neděli přibude i tiskařská dílna, ve které si bude možné vyrobit originální linorytová přání. Dílničky jsou otevřeny od 10:00 do 15:30, u jednotlivých aktivit se platí drobný příspěvek na materiál.

V okolí hradu je pro děti i dospělé připravena adventní stezka, na které se dozvíte o postavách, které adventní čas provázejí. Stezka začíná u altánu a je značena sněhovými vločkami. Odměnu můžete získat na základě správně vyluštěné tajenky – hrací karta je v ceně vstupného na jakýkoli program. Kdo se necítí na prohlídku, může zajít jen do věže – samostatně bez průvodceje výstup na věž možný kdykoli během otvírací doby. Výhledy do krajiny nemůžeme zaručit, ale určitě nebude chybět možnost zazvonit si na zvon. Vstupné do věže stojí 80 Kč pro dospělého, pro děti, mládež, seniory a ZTP pak 60 Kč.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Další aktuality

Zámek Svijany zve o víkendu na zimní prohlídku

Hrady a zámky zahajují zámeckou sezónu a otevírají své brány návštěvníkům většinou na začátku dubna. Na zámku Svijany se však rozhodli toto pravidlo porušit a zámek pro návštěvníky otevřít i přesto, že ještě stále vládne astronomická zima. Nečekejte na zámeckou sezónu a vydejte se na prohlídku zámku už teď! Zámek Svijany pro vás otvírá své brány dvakrát do měsíce, a ve dnech 24. a 25. února 2024 tu bude otevřeno.
Liberecký kraj | Památky

Pašeráci a lyžníci v Rokytnici nad Jizerou vás zavedou do časů minulých

Rozhraní Jizerek a Krkonoš se v pátek 16. února vrátí v čase, na začátek minulého století. Rokytnici nad Jizerou ovládnou pašeráci, kteří sem přinesou originální zábavu na sněhu. Návštěvníky tu čeká nevšední podívaná v rámci tradiční akce Sjezd pašeráků. Na svazích se budou prohánět lyžníci v dobových kostýmech a maskách. Akce se koná v areálu Studenov, kde budou připraveny hry a soutěže, sjezd pašeráků z vrcholu Studenova a ohňová show.
Liberecký kraj | Zážitky

Skiareál Ještěd pro vás má limitovanou nabídku zvýhodněných skipasů

Spolu s jarními prázdninami připravil Skiareál Ještěd časově omezenou nabídkou akčních skipasů. Návštěvníci si nyní mohou zakoupit skipasy na denní i večerní lyžování za zvýhodněné ceny, a to v případě nákupu online prostřednictvím programu Gopass.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.
Liberecký kraj | Příroda

Rozhlednou roku je Hamštejn u obce Koberovy

Tradiční anketa Klubu přátel rozhleden opět vybírala mezi nově postavenými vyhlídkami roku 2023. Ve veřejném hlasování zvítězila rozhledna Hamštejn u obce Koberovy v Českém ráji. Na stříbrné pozici se umístila rozhledna Na Pasece u Trhového Štěpánova a bronzová příčka patří vyhlídce Janeček u Semil.
Liberecký kraj | Příroda

Jizerská 50 letos nebude: rozhodlo deštivé počasí a výrazná obleva

Aktuální obleva a déšť v Jizerských horách komplikují sněhové podmínky na tratích Jizerské 50. 57. ročník Jizerské 50 museli pořadatelé pošesté v historii kvůli nepříznivé předpovědi počasí zrušit. Doprovodný program bude zachován. Uskuteční se koncerty ČEZ Energy Fest v Jablonci nad Nisou a Liberci. Zájemci z řad závodníků i veřejnosti mohou přijít zdarma na kapelu Poletíme?, Pokáče nebo Ewu Farnou. Stejně tak uctění památky horolezců z expedice Peru 1970, které se přesune na neděli 11. února v 10:00 na stadion v Bedřichově.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Mokřady, tůně, rybníky a ptačí pozorovatelny lákají k zimním procházkám

Mělké rybníky a jezera s pozvolnými břehy, lužní lesy, říční nivy i slepá ramena, tůně, vlhké louky, bažiny, močály, slatě a dokonce i vrchoviště, tedy rašeliniště s nepropustným podložím, zásobená srážkami: to všechno jsou mokřady. Vzácné ekosystémy připomíná první únorový pátek Světový den mokřadů.
Liberecký kraj | Příroda

Objevte národní kulturní památky Libereckého kraje

Krásu uplynulých staletí i obyčejný venkovský život ilustrují národní kulturní památky v Libereckém kraji. Vydejte se po stopách minulosti a poznejte skvosty, které stojí za to ochraňovat. Liberecký kraj je spojován především s množstvím dochované lidové architektury a také průmyslových objektů souvisejících s rozvojem textilního a sklářského průmyslu. V kraji naleznete také množství hradů a zámků, stejně jako církevních památek.
Liberecký kraj | Památky