Úvod > Aktuality > GONG Vítkovice mezi 10 nejinovativnějšími projekty roku na světě
Multifunkcní centrum Plynojem
"> Multifunkcní centrum Plynojem "> Gong - multifunkcní centrum Plynojem ve Vítkovicích "> Gong - multifunkcní centrum Plynojem
Památky

GONG Vítkovice mezi 10 nejinovativnějšími projekty roku na světě

  • Vydáno6. listopadu 2013
Jako město s velkým potenciálem pro smělé investiční záměry se Ostrava v německém Mnichově prosadila ve 2. ročníku soutěže John Jacob Astor Competition. Mezi deseti nejinovativnějšími projekty roku na světě se umístila multifunkční aula Gong v Dolní oblasti Vítkovice.
Gong ve VítkovicíchVítězem soutěže se stala rekonstrukce postindustriálního areálu realizovaná v polské Lodži. Nicméně vítkovický Gong měl mezi odborníky i laiky velký ohlas. Kromě tohoto ocenění získal Gong prestižní titul Stavba roku 2013 a dokonce také cenu veřejnosti. Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se promělil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví.

Soutěž pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a titul Stavba roku je každoročně udělován pěti stavbám. Porota hodnotí kvalitu architektonického řešení a jeho zvládnutí dodavatelem stavby, kvalitu dokončených prací, spokojenost investora a uživatelů stavby, dále originálnost konstrukčního řešení, vliv stavby na ekologii a mnoho dalších aspektů.

V listopadu můžete tuto jedinečnou stavbu navštívit v rámci projektu Solo Colours Concerts. Jde o rozšířenou hudební nabídku multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava a představí sérii tří exkluzivních koncertů milovníkům hudby a náročným posluchačům.
Na dole Hlubina se opět rozjíždí provoz na tři směny

Na dole Hlubina se opět rozjíždí provoz na tři směny

Na ranní, odpolední a noční směnu sem však namísto horníků přicházejí básníci, tanečníci nebo filmaři.

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Další aktuality