Úvod > Aktuality > Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!
Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

  • Vydáno22. března 2022
Festival světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik se 25. a 26. března 2022 vrací v plné velikosti do centra města Plzně! Šestý ročník v tradičním formátu nabídne na trase dlouhé 2,5 km celkem 15 zastavení s tím nejlepším ze současné digitální tvorby od umělců nejen z Čech, ale také Slovenska, Maďarska, Francie a dokonce dalekého Japonska, a to v podobě lasermappingu, iluzivního videopmappingu, obřích projekcí nebo světelných instalací. Nejzásadnější uměleckou instalací letošního ročníku se stane jedna z největších středoevropských videomappingových projekcí nazvaná Nebeská symfonie v čerstvě zrekonstruované katedrále sv. Bartoloměje.
MěsícFestival světla Blik Blik má svoji tradici již od roku 2015 a hned od svého vzniku se stal oblíbenou kulturně společenskou akcí nejen Plzeňanů, ale i návštěvníků z celé republiky. Po posledních dvou ročnících, které výrazně poznamenala epidemie coronaviru, v roce 2020 festival nemohl proběhnout vůbec a v roce 2021 se uskutečnila jen jeho zmenšená podoba, se letos konečně vrátí do ulic města ve své původní podobě.

blik blik katedrálaHlavním místem letošního ročníku se stane katedrála sv. Bartoloměje, která prošla v minulých letech náročnou rekonstrukcí. Opravený gotický interiér se stane dějištěm jedné z největších videomappingových a světelných show ve střední Evropě s názvem Nebeská symfonie. Návštěvník zahlédne na stropě i oltáři vesmír, planety, ale i plzeňské reálie včetně známého andělíčka. Umělecký obsah vytvořila mezinárodně oceňovaná francouzská umělecká skupina AV Extended. Projekce v katedrále bude jednou ze dvou interiérových instalací festivalu. Tou druhou se ve světové premiéře stane unikátní hudební nástroj Laserum. Tento instrument budou moci návštěvníci ovládat pomocí laserových paprsků a rozeznít jím jak tóny a zvuky, tak prvky interiéru Korandova sboru, v němž bude umístěn.
 

Svítící instalace zdarma: Prometheus 4.0, Stromořadí nebo Výboj s neony

Festival světla PlzeňKromě dvou výše zmíněných placených instalací v interiéru, na které je potřeba zakoupit si vstupenky, čeká návštěvníky na festivalové trase dalších 13 světelných uměleckých projektů přístupných zdarma. Ještě na náměstí si tak mohou zájemci vychutnat zvukový a hlavně světelný zážitek u instalace Beam reach. Na místě, kde by již za pár let měla stát nová budova Západočeské galerie, ožijí stromy hrou světel a laserů v rámci instalace Stromořadí. Západočeské muzeum, dům v Proluce, Papírnu a další stavby rozzáří obří statické projekce Fasády jako malované, které mimo jiné vzpomenou i na plzeňské velikány Jiřího Trnku a Josefa Skupu, kteří by v roce 2022 oslavili svá jubilea.

blik blikDigitální ohniště Prometheus 4.0 vzplane na zemníku v parku U Ježíška a na fasádě domu na Denisovo nábřeží rozehraje světelnou show unikátní lasermapping s názvem Patra. Z instalací, které budou čekat návštěvníky v cílové stanici, tedy v DEPO2015, určitě stojí za zmínku dechberoucí audiovizuální show Second Litany, kterou na 9 metrů vysokých kresbách Zuzany Sabové inspirovaných tradičními křesťanskými uměleckými díly a předměty rozhýbal slovenský umělec Boris Vitázek, nebo křehká, ale sugestivní umělecká instalace Analemma japonského výtvarníka Yasuhiro Chidy, která z kilometrů vypnutých provazů vytváří za pomoci projektorů měnící se trojrozměrnou iluzi noční oblohy plné hvězd. Výstavní prostory Truhlárna a Rampa pak zabydlí výtvarník Michal Cimala uměleckou instalací Výboj složenou ze světelných objektů a obrazů kombinovaných s neony. Reprízu z listopadového BLIK BLIK MINI bude mít instalace Aj Vana Be, která rozbliká skulpturu sochaře Benedikta Tolara složenou z vysloužilých van.


Doprovodný program s během pro Světlušku a DJ’s party

blik blikV rámci doprovodného programu si zájemci mohou 24. března zasportovat pro dobrou věc a vyzkoušet si zdolat trasu kolem řeky Radbuzy v rámci charitativního běhu pro Světlušku Nadačního fondu Českého rozhlasu. Výtěžek z této akce je věnován na podporu zrakově postižených. Kdo si rád sportovní výkon okoření neotřelým kulturním zážitkem, nesmí si nechat ujít premiéru zbrusu nového představení Camera Obscura plzeňské umělecké skupiny Žongléros Ansámbl, které snoubí prvky akrobacie, nového cirkusu a světelného umění a které během festivalu promění ve 4 reprízách Autobusovou halu v DEPO2015 v jeden velký světelný zážitek. K doprovodnému programu pak přispěje také plzeňská Papírna páteční Blik Blik DJ’s party. Elektronickou hudební performance pro diváky připraví DJ Sqare a Dílna Rekords.

blik blik plzeňPři procházce festivalové trasy si mohou návštěvníci také oddechnout a občerstvit se. Jedním ze zastávkových míst se stane kavárna Šálek a špunt nad Náplavkou na Radbuze, druhým plzeňská Papírna a posledním nově zrekonstruovaná kavárna a bistro v DEPO2015. Ta bude mít na festivalu svoji premiéru pod novým názvem Ústředna DEPO a nabídne hostům nejen zrekonstruované prostory, ale také nový sortiment občerstvení.

Festival Blik Blik se uskuteční 25. a 26. března 2022 vždy od 19 do 24 hodin. Vstupenky na interiérové instalace i doprovodný program lze zakoupit předem v síti Plzeňská vstupenka.
Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.