Úvod > Aktuality > Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!
Zážitky

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

  • Vydáno20. března 2024
Osmý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 22. a 23. března 2024, vždy od 19 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na dvanáct venkovních instalací, dvě interiérové, dva doprovodné programy a unikátní výstavu japonské hvězdy světelného umění Yasuhira Chida. Festival nese v letošním roce podtitul "Prameny", který odkazuje jak na plzeňské řeky, tak také na naše předky a historii.
MěsícFestival světla Blik Blik má svoji tradici již od roku 2015 a hned od svého vzniku se stal oblíbenou kulturně společenskou akcí nejen Plzeňanů, ale i návštěvníků z celé republiky. Letošní ročník bude dosud tím nejrozsáhlejším plzeňským festivalem světla a umění ve veřejném prostoru. Letošní téma "prameny" jsou v doslovné rovině reprezentovány vodou a plzeňskými řekami, v přeneseném významu pak odkazují na naše předky: Ladislava Sutnara, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu a další velikány. S ohledem na zvolené téma povede trasa festivalu z velké části podél plzeňských řek Mže a Radbuzy a v iluzorní vodní hladinu se promění i prostor v centru města.

Trasa festivalu v letošním roce povede od náplavky na Mži na Roudné do DEPO2015 nebo opačným směrem. Oživením bude zóna festivalu v OC Olympia, která slaví 20 let a bude 3 instalace včetně videomappingu. K vidění zde bude projekce Čtyři sezóny, kterou tvůrkyně Elizaveta Gamzatova a Anastasia Naianova oblečou do světelného hávu průčelí Olympie. Kromě toho zde vyroste i obří Magická fazole od dua Filthy Lucker a Pablo Estrellas, a také zábavný Les světel od Blik Blik Crew. Do této zóny černickému obchodnímu centru bude zřízena kyvadlová doprava.
 

Vodní stěna, laser show Symfonie24 nebo japonské mini instalace

blik blikNa řece Mži se vzedme obří vodní stěna, na které francouzské duo umělců Jérémie Bellot a Ena Eno rozehraje světelnou optickou iluzi s názvem Seat of Illusions. Šafaříkovy sady se za se promění v imaginární vodní hladinu. Videomapping Městské štěstí na sebe vezme podobu velkého červeného tlačítka, které po stisknutí náhodně přehraje jednu z několika promítacích sekvencí. Jeho autorem je španělský umělec Amador Artiga. V Plzni se představí také statické světelné objekty. Sousoší Pod tlakem slovenského tvůrce Pavola Trubena je vtipnou narážkou na kompenzaci stresu cvičením. Polská umělkyně Olga Grybowicz nechá u Mlýnské strouhy vyrašit stonky díla s názvem Stem. Nad valem U Ježíška, potažmo vodní hladinou Radbuzy vytvoří magické vztahy Měsíc a Slunce v instalaci nePLANETY.

blik blikMinout byste neměli ani výstavu, která je umístěná v Muzeu církevního umění v Plzni. Premiérově ji lze vidět právě na festivalu Blik Blik. Výstava Light Scapes japonského umělce Yasuhira Chida je souborem působivých minimalistických světelných instalací. Autor nechává prostor pro vlastní fantazii, v každém člověku jednotlivé expozice vzbuzují jiné pocity, jiné dojmy. Jedná se o vskutku zajímavou hru světel a prostoru. Expozice bude pokračovat i po skončení festivalu až do 21. dubna.

Protože je rok 2024 na počest skladatelů Smetany, Dvořáka, Janáčka a dalších vyhlášen Rokem české hudby, připravil u této příležitosti specialista na laserové projekce Richard Mach světelnou a laserovou show Symfonie24. Tato instalace je jednou ze dvou, na kterou je možné zakoupit vstupenku do DEPO2015. Tou druhou je interaktivní stěna Exposure_03 od rakouského umělce Davida Reumüllera, díky níž se mohou návštěvníci stát částicemi nové galaxie, ponořit se do ní a celou ji procestovat. V areálu bude probíhat workshop pro rodiny s dětmi, kde bude možnost vyrobit si svítící festivalové vážky.
Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Klidná řeka s množstvím starých jezů, které nejsou udržovány. Většinou se začíná sjíždění řeky v Horšovském Týnu a končí v Plzni. Nejhorší je poslední jez v Plzni, který se musí přenášet v délce 1 km. Řeka je vhodná pro vodáky začátečníky.

Řeka Mže – zdrojový tok Berounky

Řeka Mže – zdrojový tok Berounky

Název řeky je v latinské podobě Mse doložen v Kosmově kronice. Pramení na území Německa v Griesbašském lese. Na krátkém úseku tvoří státní hranici a vstupuje zcela na území České republiky.

Sadový okruh v centru Plzně

Sadový okruh v centru Plzně

Plzeňské historické centrum je ze tří čtvrtin obklopeno pásem sadů, které se v posledních letech staly oblíbeným turistickým cílem. Svým návštěvníkům nabízejí možnost odpočinku a vychutnání si atmosféry města.

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura