Úvod > Aktuality > Do Frýdlantu na Valdštejnské slavnosti, bitvu a prohlídku dvou věží
Do Frýdlantu na Valdštejnské slavnosti, bitvu a prohlídku dvou věží
"> "> ">

Do Frýdlantu na Valdštejnské slavnosti, bitvu a prohlídku dvou věží

Vydáno 13. května 2019 Památky
Ve dnech 17. - 19. května si naplánujte výlet na hrad a zámek Frýdlant – konají se tu oblíbené Valdštejnské slavnosti, které letos slaví čtvrtstoletí obnovení své tradice. Kromě toho ale v roce 2019 slaví výročí spojené se slavnostmi i představitel ústřední postavy, Albrechta z Valdštejna. Už 20 let mu tvář i výraz dává nejen ve Frýdlantu herec Miroslav Kněbort ze Sdružení Bohém. V roli vévody Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna, vévody frýdlantského, meklenburského, zaháňského, hlohovského, knížete védského, hraběte schwerinského, generalissima císařských armád a viceadmirála baltské a severní flotily bude ostatně vystupovat i letos.
Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu budou opravdu velkolepé. Tři dny, od pátku 19. do neděle 21. května, se na náměstí, v parcích a dalších městských zákoutích budou střídat taneční, hudební a divadelní vystoupení s historickými bitvami a rozmanitými zábavnými programy. Slavnosti se konají v celém městě, které se v tyto dny promění v historické město z doby Albrechta z Valdštejna. Historické tržiště na náměstí nabídne řemeslné výrobky, vojáci se utkají na bojišti a po celý víkend je připraveno mnoho programů.
 

Slavnosti s Valdštejnem

Program Valdštejnských slavností se skládá ze tří víceméně samostatných částí. Kulturní program proběhne vesměs na náměstí T. G. Masaryka  přímo před městskou radnicí. Jedinou výjimkou z hlediska místa konání bude sobotní večerní představení, které se, jako už tradičně, uskuteční na nádvoří frýdlantského zámku. Program pro děti pak najdete na nádvoří radnice. Mezinárodní historická bitva proběhne, také již tradičně, v prostoru za motelem Daniela nedaleko silnice, která směřuje z Frýdlantu na hraniční přechod do Polské republiky v Habarticích. Doprovodné programy budou probíhat v městském parku a v kostele Nalezení sv. Kříže. Dospělým i dětem se bude jistě líbit i výstava dětských prací, která bude od pátku 17. května v městském muzeu Špitálek.
 

Historická bitva

Těšíte se hlavně na historickou bitvu? Proběhne rovnou dvakrát - v sobotu od 16.00 a v neděli od 14.00 hodin na tradičním místě, na louce za motelem Daniela. 

V historické bitvě se vévoda Albrecht z Valdštejna se svým vojskem pravidelně utkává se Švédy. V bitvě figurují kanóny, střílí se z mušket, arkebuz nebo pistolí. Scénář bitvy je pro každé slavnosti jiný a pochopitelně je do poslední chvíle tajný.
 

Slavnosti a to okolo

V rámci Valdštejnských slavností zve na prohlídky celá řada zajímavých míst. Můžete se vydat na komentované prohlídky děkanského chrámu Nalezení sv. Kříže, prohlédnout si výstavu dětských prací ve Špitálku nebo mechanický betlém v jedné z nejstarších frýdlantských chalup.

Komentované prohlídky připravila i radnice; provedou vás přes interiéry až nahoru na 48 metrů vysokou věž.

Do programu se zapojil také Zámecký pivovar, otevřený od roku 2014. Není to jen technická památka, kde můžete ochutnat frýdlantské pivo, ale prohlédnete si i výstavu archeologických nálezů z okolí.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani hrad a zámek coby hlavní turistický magnet města. V době Valdštejnských slavností si tu užijete kostýmované prohlídky.
Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu 2021

14.5.
Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu 2021

Rok 2021 bude opět ve znamení Valdštejnských slavností.

Zámecký pivovar Frýdlant

Zámecký pivovar Frýdlant

Filozofií Zámeckého pivovaru Frýdlant je vařit dobrá a poctivá piva dle zavedených stylových kategorií, zároveň se zde však nebojí experimentovat a přinášet vlastní nápady. Při vaření se dodržují klasické výrobní postupy, avšak doplněné o vlastní know how, za užití moderních technologií.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Hrad a zámek Frýdlant - nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant - nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Další aktuality

6.7.
2020
Jedna z největších sbírek fuchsií v Česku je opět k vidění v Liberci

Jedna z největších sbírek fuchsií v Česku je opět k vidění v Liberci

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
22.6.
2020
Projeďte se parním vlakem - v Kořenově se bude slavit Den zubačky

Projeďte se parním vlakem - v Kořenově se bude slavit Den zubačky

Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
20.6.
2020
Co dnes ze skla a bižuterie „letí“? To ukáže výstava v Jablonci

Co dnes ze skla a bižuterie „letí“? To ukáže výstava v Jablonci

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura