Úvod > Aktuality > Frýdlant zve na Valdštejnské slavnosti: dobové městečko, bitvy i koncerty
Zdroj foto: Město Frýdlant (FB Valdstejnské Slavnosti)
Památky

Frýdlant zve na Valdštejnské slavnosti: dobové městečko, bitvy i koncerty

  • Vydáno15. května 2023
Ve dnech 19. až 21. května 2023 si udělejte výlet do Frýdlantu – po dlouhých čtyřech letech se ve městečku pod Jizerskými horami uskuteční tradičně třetí květnový víkend oblíbené a skvělé Valdštejnské slavnosti. Akce, která je pořádána vždy každý lichý rok, musela být v roce 2021 kvůli opatřením proti koronaviru zrušena. O to větší důvod tuhle tradiční třídenní akci plnou historie, dobrého jídla a pití, divadla, tance, vojsk, bitev nebo třeba koncertů letos zařadit do svého programu! Těšte se na tradiční třídenní akci plnou historie, dobrého jídla a pití, divadla, tance i historických vojsk a bitev.
Valdštejnské slavnosti frýdlantValdštejnské slavnosti ve Frýdlantu budou opravdu velkolepé. Tři dny, od pátku 19. do neděle 21. května, se na náměstí, v parcích a dalších městských zákoutích budou střídat taneční, hudební a divadelní vystoupení s historickými bitvami a rozmanitými zábavnými programy. Slavnosti se konají v celém městě, které se v tyto dny promění v historické město z doby Albrechta z Valdštejna. Historické tržiště na náměstí nabídne řemeslné výrobky, vojáci se utkají na bojišti a po celý víkend je připraveno mnoho programů. Od odpoledních hodin se v pátek 19. května na náměstí T. G. Masaryka budou střídat místní kapely, děti z mateřských a základních škol, děti ze školy umělecké s umělci zvučných jmen. Hlavní hvězdou pátečního programu bude slovenská kapela No Name.

Valdštejnské slavnosti frýdlantVíkend pak proběhne už v ryze historickém duchu. Frýdlant se převlékne do hávu, v jakém lidi a trhovce viděl ve své době Albrecht z Valdštejna. Na náměstí bude na návštěvníky čekat dobový trh s řemeslníky, dobovými výrobky a řadou skvělých dobrot a také bohatý kulturní program. V městském parku najdou lidé vojenské ležení s tolik obdivovanými lazaretem a lazebnou, které byly poprvé k vidění před čtyřmi lety. Lazaret i lazebna je propracovaná do posledních detailů a návštěvníkům některé z procedur lazebnice nabízejí i zažít na vlastní kůži!

Letos poprvé bude program i v zahradě Špitálku, která se promění v alchymistickou dílnu a dílnu řemeslníků, kde si budou moci pokusy i řemesla vyzkoušet malí i velcí. Alchymistická dílna bude spolu s řemeslnými otevřena ve Špitálku v sobotu od 14:00 do 20:00 hodin a v neděli od 9.00 do 18.00 hodin


Rekonstrukce bitvy, ohňový průvod a vyhlídka z věže radnice

Velkým lákadlem bude tradičně rekonstrukce historické bitvy, která se uskuteční na louce za restaurací Na Rozcestí v sobotu i v neděli odpoledne. Sobota dále nabídne třeba divadlo na nádvoří hradu a zámku Frýdlant, a po setmění prozáří nádherný ohňový průvod, který se vydá z hradu a zámku na náměstí T. G. Masaryka a následovat ho bude velkolepý ohňostroj.

Do programu slavností se pak zapojí i kostel Nalezení sv. Kříže u parku, který nabídne v sobotu i neděli komentované prohlídky, hudební vystoupení a v neděli slavností mši a před kostelem vznikne zóna pro děti s historickým kolotočem, kuličkovou dráhou a dětskou střelnicí. Zájemci budou moci pohlédnout na město z radniční věže. Vstupenky na věž však nebudou součástí vstupného na slavnosti, musíte si je zakoupit zvlášť.
 

Dětská zóna, artisté ve vzduchu a Valdštejn s družinou

valdštejnské slavnostiJak je již zvykem, na nádvoří radnice bude pro děti přichystána dětská a klidová zóna. Děti se zde v sobotu a neděli budou moci vyfotit několikrát denně s vévodkyní, užít si divadélka nebo se zapojit do vyrábění v historických dílničkách ve výstavní síni, kde bude vybudován i improvizovaný kojící koutek pro maminky s nejmenšími návštěvníky. Na náměstí organizátoři přpravili na sobotu ještě jednu novinku. Nad hlavami návštěvníků proběhne tzv. slack-high show. A co to je, přeloženo do češtiny? Nad návštěvníky projdou po natažené pásce ve vzduchu artisté, a to z budovy radnice až k jednomu domu v polovině náměstí! Hlavní hvězdou sobotního hudebního programu bude kapela Nightwish revival, která začne hrát ve 21:00 hodin

valdštejnské slavnostiPo celý víkend budete v ulicích Frýdlantu potkávat vojáky v dobových kostýmech, mužné pány, krásné dámy a samozřejmě vojevůdce Albrechta z Valdštejna s jeho chotí a družinou. V neděli nebude chybět tradiční velkolepá mše v kostele Nalezení sv. Kříže. V neděli byste si neměli nechat ujít koncert kapely Barock od 14:00 hodin. O vaše pohodlí, co se týče jídla, pití a stánkového prodeje, se postarají desítky trhovců nejen na náměstí T. G. Masaryka, ale i v přilehlých ulicích a v městském parku. Město Frýdlant připraví pro všechny, kteří na slavnosti dorazí auty, dostatek parkovacích míst v okrajových částech Frýdlantu.
Městské muzeum Špitálek

Městské muzeum Špitálek

V muzeu jsou umístěny tématické expozice věnované archeologii, řemeslům a historii města. Unikátním exponátem je nález základů chlebové pece, jejíž replika je umístěna na nádvoří muzea. V současné době probíhá modernizace muzea o nové atraktivní prvky, která bude dokončena na jaře 2018.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Kostel Nalezení sv. Kříže ve Frýdlantu

Kostel Nalezení sv. Kříže ve Frýdlantu

Děkanský kostel je po hradu nejvýznamnější historickou památkou ve Frýdlantu, je svědkem celých jeho dějin.

Novorenesanční radnice Frýdlant

Novorenesanční radnice Frýdlant

Dominantou Frýdlantu je neorenesanční radnice, která byla vybudována v letech 1893-1896 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna, tvůrce radnice v Liberci.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Liberecký kraj | Památky

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky