ÚvodAktualityCo na sebe do přírody – Šaty dělají člověka a turistu
Tri nové hranicní prechody na Šumave

Co na sebe do přírody – Šaty dělají člověka a turistu

  • 1. dubna 2010
Jakmile pocítíte při chůzi po ulici touhu vraždit okolní spoluchodce, nastal nejvyšší čas udělat si výlet někam daleko od lidí, do přírody, do lesů, do hor… Takovou výpravu ale není radno dělat zbrkle. Chce to dobře se vybavit a vystrojit, aby vás v divočině nic nemohlo překvapit. S dnešními možnostmi outdoorového vybavení je to hračka (až na finance, ale s tím se musí počítat, když chcete být in a „v pohodě“).
Jakou si mám vybrat bundu?
Vždy záleží na počasí a vašem šatníku. Na náročné výšlapy se doporučují bundy s membránou nebo zátěrem, tedy nepromokavé, prodyšné a větruvzdorné. Pro půldenní výlet by měla stačit větrovka. Více než na materiál u ní dbejte na lepené švy, střih, který nebude omezovat pohyb, odvětrávání a podobné věci.
 
Co za kalhoty a prádlo?
Funkční prádlo je dnes v módě a jeden dva kousky libovolného materiálu má doma snad každý. Na túru je ideální. Kalhoty je třeba zase volit podle počasí. Máte-li peníze na větru a vodovzdorné, jste za vodou. Pokud ne, dbejte na to, aby kalhoty sledovaly váš pohyb a ne vy ten jejich.
 
Co na nohy?
Pohorky dnes alias trekkingové boty doporučuje deset z deseti turistů. Nejdůležitější je zpevněný kotník a voděvzdornost. Pokud budou navíc prodyšné, máte vyhráno a padesát jarních horských kilometrů je vašich. Hlavně dojít suchou nohou! Do bot si kupte i pořádné ponožky, to už není taková investice a nemít otlačené a zapařené nohy se také vyplatí.
 
Co ještě nezapomenout?
Vrstvení je fajn nejen v módě, ale i na výšlapu. Když budete mít mikinu, kterou můžete za tepla svléknout a v zimě zapnout, určitě neproděláte. Doporučuje se fleecový materiál, hřeje a hezky izoluje. V létě se hodí apartní klobouček proti dešti i sluníčku. Na to druhé platí sluneční brýle. Na mráz i na slunce si vezměte jelení lůj s UV filtrem, v létě do hor rozhodně i opalovací krém.
 
Do čeho s těmi drobnostmi?
Batoh s vylepšeným zádovým systémem a odvětráváním dnes také moc nestojí a oceníte jej nejen na výletě. Různé úchyty na jeho povrchu se venku také hodí. Určitě v něm bude i nějaká ta kapsa na mapu, kapesníky a toaletní papír. Rozhodně do něj přibalte energeticky hodnotné občerstvení a ovoce, nezapomeňte na pití! Lékárničkou také nic nezkazíte a obinadlo by mělo být přímo v povinné výbavě.
 
Zapomněli jsme na něco?
Miniaturizace fotoaparátů je příjemná věc, takže se do batohu vejde i foťák. Neměli byste zapomenout na peníze, doklady, klíče a s důvěrou v sítě operátorů i mobilní telefon. Pokud jdete někam na noc, tak i stan, spacák a karimatku, ale to už snad připomínat nemusíme.
 

Další aktuality

České značky: velký historický přehled legendárních značek

Baťa, Škoda, Kofola, Moser nebo Pilsner Urquell: to jsou nejúspěšnější české značky, které zná celý svět. Vydejte se s Kudy z nudy za příběhy tradičních českých značek po časové ose! Podíváme se hluboko do historie i do současnosti, a představíme vám ikonické a legendární firmy, které ve svých oborech představují špičku.
23. březen 2025 11:11
Zážitky

100 tipů na výlet na hrady, tvrze a zříceniny v Česku

Hrady, tvrze a hradní zříceniny jsou němými svědky naší historie, kultury, bitev i rozmachu. Kam se vydat na zajímavý výlet vám poradí náš výběr tipů pro inspiraci na cestování ve dvou, s dětmi nebo s kamarády. Mapa hradů a zámků vám usnadní cestování po Česku.
23. březen 2025 10:48
Památky

Česko z ptačího pohledu: výlety na zajímavé rozhledny ještě před hlavní turistickou sezónou

Češi prostě výhledy z rozhleden milují. Od roku 1800 bylo na území České republiky postaveno více než 650 vyhlídkových staveb a pořád přibývají další. Stavitelé novodobých rozhleden se snaží zaujmout zvláštními tvary i originálními názvy rozhleden. Než se opět otevřou sezónní vyhlídky, doporučíme vám výlet k zajímavým rozhlednám, které jsou přístupné po celý rok. K nejoriginálnějším patří například spirálovitá rozhledna v Kobylí, Salaš ve tvaru dvou sedmiček, Doubravka v Praze, Růženka na Pastevním vrchu, vyhlídková věž Rudíkov anebo třeba Dalimilova rozhledna.
23. březen 2025 6:00
Příroda

Evropským stromem roku se stal polský buk Srdce Dalkowských hor. Lukavický dub je bramborý

V anketě Evropský strom roku zvítězil již počtvrté polský strom – letos se to podařilo buku s názvem Srdce Dalkowských hor. Druhé místo obsadil portugalský Fíkus zamilovaných, třetí pak skončil španělský Pino de Juan Molinero. Český zástupce, Lukavický dub z Lukavice na Chrudimsku, skončil těsně čtvrtý, s rozdílem přibližně jednoho tisíce hlasů. Ze soutěže si tak odnáší pomyslnou bramborovou medaili.
22. březen 2025 15:00
Příroda

Zažijte kouzlo Keltského telegrafu

S příchodem jara se vydávají skupinky lidí za soumraku na významné kopce v okolí, aby v obklopení noční přírody předávaly světelný signál, který se přenese po několika trasách po celé České republice. Letos tato unikátní akce proběhne v sobotu 22. března. Keltský telegraf navazuje na naše keltské předky, kteří si takto předávali zprávy například o hrozícím nebezpečí.
22. březen 2025 10:05
Příroda

Nejkrásnější stezky podél vody: přírodou i po nábřeží, pěšky, na kole i po cestách starých vorařů

Pěší turistika je stále populárnější způsob, jak poznávat přírodu, krajinu i místní kulturu. Tentokrát s Kudy z nudy zamíříme k vodě. Čím nás právě trasy a stezky po nábřežích, náplavkách a březích řek a říček přitahují? A kde najdeme ty nejkrásnější trasy podél vody?
22. březen 2025 9:48
Příroda

Projeďte se na kole po dálkových cyklotrasách a trasách EuroVelo křížem krážem po Česku

Česká republika nabízí skvělé podmínky pro cykloturistiku. Stávající délka cyklostezek je přibližně 3 500 kilometrů, cyklotras je tu nepřeberné množství v délce zhruba 44 tisíc kilometrů a křižují se tu také čtyři mezinárodní cyklotrasy EuroVelo 4, 7, 9 a 13. Rozjet se tedy můžete všemi směry, stačí si jen vybrat podle náročnosti terénu.
22. březen 2025 9:36
Letní sporty

Připomeňte si Světový den medvědů

Světový den medvědů (World Bear Day) se slaví každý rok 23. března a připomíná ochranu všech medvědů bez ohledu na druh. Medvědi jsou globálně ohroženi úbytkem jejich životního prostředí v důsledku činnosti člověka, klimatických změn, ale také vzhledem ke své mohutnosti i přímými konflikty s lidmi. V neposlední řadě byli a někde stále ještě jsou medvědi využíváni v zábavním průmyslu a také pro asijskou medicínu (žluč či vaření polévek z medvědích tlap).
21. březen 2025 18:00
Příroda