Úvod > Aktuality > Co na sebe do přírody – Šaty dělají člověka a turistu

Co na sebe do přírody – Šaty dělají člověka a turistu

  • Vydáno1. dubna 2010
Jakmile pocítíte při chůzi po ulici touhu vraždit okolní spoluchodce, nastal nejvyšší čas udělat si výlet někam daleko od lidí, do přírody, do lesů, do hor… Takovou výpravu ale není radno dělat zbrkle. Chce to dobře se vybavit a vystrojit, aby vás v divočině nic nemohlo překvapit. S dnešními možnostmi outdoorového vybavení je to hračka (až na finance, ale s tím se musí počítat, když chcete být in a „v pohodě“).
Jakou si mám vybrat bundu?
Vždy záleží na počasí a vašem šatníku. Na náročné výšlapy se doporučují bundy s membránou nebo zátěrem, tedy nepromokavé, prodyšné a větruvzdorné. Pro půldenní výlet by měla stačit větrovka. Více než na materiál u ní dbejte na lepené švy, střih, který nebude omezovat pohyb, odvětrávání a podobné věci.
 
Co za kalhoty a prádlo?
Funkční prádlo je dnes v módě a jeden dva kousky libovolného materiálu má doma snad každý. Na túru je ideální. Kalhoty je třeba zase volit podle počasí. Máte-li peníze na větru a vodovzdorné, jste za vodou. Pokud ne, dbejte na to, aby kalhoty sledovaly váš pohyb a ne vy ten jejich.
 
Co na nohy?
Pohorky dnes alias trekkingové boty doporučuje deset z deseti turistů. Nejdůležitější je zpevněný kotník a voděvzdornost. Pokud budou navíc prodyšné, máte vyhráno a padesát jarních horských kilometrů je vašich. Hlavně dojít suchou nohou! Do bot si kupte i pořádné ponožky, to už není taková investice a nemít otlačené a zapařené nohy se také vyplatí.
 
Co ještě nezapomenout?
Vrstvení je fajn nejen v módě, ale i na výšlapu. Když budete mít mikinu, kterou můžete za tepla svléknout a v zimě zapnout, určitě neproděláte. Doporučuje se fleecový materiál, hřeje a hezky izoluje. V létě se hodí apartní klobouček proti dešti i sluníčku. Na to druhé platí sluneční brýle. Na mráz i na slunce si vezměte jelení lůj s UV filtrem, v létě do hor rozhodně i opalovací krém.
 
Do čeho s těmi drobnostmi?
Batoh s vylepšeným zádovým systémem a odvětráváním dnes také moc nestojí a oceníte jej nejen na výletě. Různé úchyty na jeho povrchu se venku také hodí. Určitě v něm bude i nějaká ta kapsa na mapu, kapesníky a toaletní papír. Rozhodně do něj přibalte energeticky hodnotné občerstvení a ovoce, nezapomeňte na pití! Lékárničkou také nic nezkazíte a obinadlo by mělo být přímo v povinné výbavě.
 
Zapomněli jsme na něco?
Miniaturizace fotoaparátů je příjemná věc, takže se do batohu vejde i foťák. Neměli byste zapomenout na peníze, doklady, klíče a s důvěrou v sítě operátorů i mobilní telefon. Pokud jdete někam na noc, tak i stan, spacák a karimatku, ale to už snad připomínat nemusíme.