Úvod > Aktuality > Chaloupka Maxe Švabinského se otevře znovu po roční rekonstrukci
Chaloupka Maxe Švabinského se otevře znovu po roční rekonstrukci
"> "> ">
Kultura

Chaloupka Maxe Švabinského se otevře znovu po roční rekonstrukci

  • Vydáno24. dubna 2021
Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově u České Třebové se na konci května 2021 otevře po roční rekonstrukci. V expozici se objeví dosud nevystavený porcelán, sošky či keramika. Malíř chaloupku poprvé navštívil roku 1895, kdy sem přijal pozvání svého budoucího tchána Rudolfa Vejrycha.
chaloupka maxe švabinskéhoChaloupka Maxe Švabinského leží na okraji vesnice Kozlov pod vrcholkem Kozlovského kopce. Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé malíře inspirovali k vytvoření jeho známých děl, jako je Chudý kraj, U stavu, Dvě matky anebo Bílá kamélie.
 
Od roku 2020 probíhala v chaloupce rekonstrukce, bylo třeba si poradit s odvlhčením objektu a odstranit dřevomorku v roubené části stavby. Dále Městské muzeum Česká Třebová, které je správcem objektu, vyměnilo podlahy a obvodové trámy roubené budovy. Nainstalovaná byla též nová vzduchotechnika.
 
V expozici muzeum obměnilo jen některé drobnější předměty, návštěvníci uvidí například dosud nevystavený porcelán, sošky či keramické předměty. Chaloupka přivítá první návštěvníky na konci května 2021.
Rozhledna na Kozlovském kopci

Rozhledna na Kozlovském kopci

Rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 33 metrů nabízí panoramatické pohledy na zalesněné pohoří Českomoravského pomezí.

Z Litomyšle na Kozlovský kopec

Z Litomyšle na Kozlovský kopec

Celodenní pěší výlet Českomoravským pomezím vás z historického města Litomyšle zavede až na Kozlovský kopec, kde můžete navštívit chalupu rodiny Vejrychovy, jejíž štít zdobí malby Maxe Švabinského, nebo vystoupat na rozhlednu poskytující nádherný výhled do okolní krajiny.

Chata Maxe Švabinského v Kozlově

Chata Maxe Švabinského v Kozlově

Slavnostní otevření chaty na Kozlovském kopci, tehdy ovšem ještě pouze přízemní, umístěné v blízkosti rozhledny, se konalo na Kozlovském kopci 9. července 1933 za velké účasti občanů a různých činovníků. Dnes chata nabízí dobré jídlo, pití a útulné rodinné ubytování.

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově – expozice Muzea Česká Třebová

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově – expozice Muzea Česká Třebová

Chaloupka Maxe Švabinského leží na okraji vesnice Kozlov pod vrcholkem Kozlovského kopce. Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé malíře inspirovali k celé řadě prací, např. Chudý kraj, U stavu, Dvě matky nebo Bílá kamélie.

Stopou Maxe Švabinského

Stopou Maxe Švabinského

Středně náročný okruh zavede nejen milovníky přírody do okolí Kozlova, jehož malebné scenérie byly mimo jiné i inspirací pro Maxe Švabinského, významného českého malíře 20. století.