Úvod > Aktuality > Český volejbal – Historie let 2010-2021
Letní sporty

Český volejbal – Historie let 2010-2021

  • Vydáno7. února 2021
V roce 2010 byl do čela svazu zvolen Zdeněk Haník, v roce 2017 jej na postu předsedy vystřídal Marek Pakosta.

Historie let 2010-2021

K významným událostem patřilo uvedení další trojice osobností českého volejbalu do světové Volleyball Hall of Fame. V roce 2011 byl do světové síně slávy uveden in memoriam František Stibitz, v roce 2014 Miloslav Ejem (oba v kategorii funkcionářů) a v roce 2017 další vynikající český volejbalista 40. - 60. let minulého století Josef Tesař. Kategorii žen nejvyšší domácí soutěže ovládly hráčky VK Prostějov se 7 tituly, v kategorii mužů byl s 5 tituly nejúspěšnější VK Jihostroj České Budějovice. Stejně jako v předchozích dvou dekádách byly úspěšné reprezentační BV páry, které pro ČR vybojovaly celkem 14 medailí (3 zlaté, 6 stříbrných a 5 bronzové), z toho 8 medailí zásluhou seniorských a 6 zásluhou mládežnických párů ve věkových kategoriích U18-U23. Závěr dekády narušila světová pandemie koronaviru.

2010

Na Mistrovství světa mužů v Itálii končí náš výběr v základní skupině na 2. místě po úvodní porážce s Francií a dvojicí výher nad Čínou a Bulharskem. Ve druhém kole zdolává USA a Kamerun a postupuje do kola třetího. Prohry s Brazílií a Německem znamenají boje o 9. - 12. místo, kde tým vrací Francouzům prohru ze skupiny. Nestačí na Argentince a  končí na 10. místě. Mistrovství světa žen hostí Japonsko a naše volejbalistky obsazují v šestičlenné skupině 3. místo po prohrách s Nizozemskem, Brazílií a výhrách nad Itálií, Portorikem a  Keňou. V dalším kole jsou soupeřky nad síly našich hráček, které po prohrách s USA a Německem, Kubou a Thajskem obsazují spolu s Peruánkami dělené 15. - 16. místo. Na Mistrovství Evropy juniorek v Srbsku obsazují naše děvčata 2. místo ve skupině po jediné prohře s domácím celkem a  po výhrách nad Slovinskem, Nizozemskem, Belgií a Ruskem. V semifinále prohrávají opakovaně se Srbskem a v boji o bronzové medaile poráží Německo. Pražská Štvanice hostí podruhé beachvolejbalový turnaj světové série (Word Tour) mužů, vítězí americký pár Dalhauser - Rogers a nejlepší náš pár P. Beneš - Kubala získává 17. místo.

2011

V tomto roce hubená léta českého volejbalu pokračovala. ME mužů pořádá Rakousko s Českou republikou. Naše reprezentace v osmifinále v Karlových Varech prohrává po vyrovnaném boji s Polskem a obsazuje konečné 10. místo. Ve finále poráží Srbsko favorizovanou Itálii. Štvanice opět přivítala WT Prague Open, kde dvojice Beneš - Kubala obsadila 7. místo.

2012

Na Olympijských hrách v Londýně reprezentují náš volejbal tři BV-páry. Pár Kolocová - Sluková obsazuje nádherné 5. místo, Háječková se Skalníkovou končí sedmnácté a P. Beneš s Kubalou třináctí. Dalším úspěchem beache se stává další turnaj WT mužů na Štvanici. Z vítězství se radují Brazilci Cunho - Ricardo a náš pár P. Beneš - Kubala obhajuje 7. místo z předchozího roku. V šestkovém volejbalu se obě naše seniorské reprezentace zapojují do Evropské ligy, muži zůstávají za branami Final Four, ženy v Evropské lize vítězí. Bez účasti nejlepší šestky evropských celků procházejí naše volejbalistky skupinou bez porážky a v závěrečných finálových zápasech vítězí na domácí půdě v Karlových Varech nad Nizozemskem a ve finále bez ztráty setu nad Bulharskem. Zastoupení máme také na ME juniorek v Turecku. Po sérii 4 proher končí děvčata ve skupině poslední a díky závěrečné výhře nad Bulharskem získávají 10. místo.

2013

Náš šestkový volejbal má v tomto roce zastoupení na obou seniorských ME, juniorky po 4 letech startují na MS a kadetky na ME. Mistrovství Evropy mužů se hraje v  Dánsku a Polsku, náš výběr končí ve skupině po utkáních s Bulharskem, Ruskem a Německem bez výhry na posledním místě. Mistrovství Evropy žen pořádají Německo se Švýcarskem. Ženy končí ve skupině po dvou výhrách nad Polskem a Bulharskem a hladké prohře se Srbskem na 2. místě. V  prvním utkání play-off jsou po boji vyřazeny Francií a obsazují 10. místo. Juniorky hrají MS v Brně před domácím publikem a s bilancí dvou výher a  dvou porážek obsazují 4. místo ve skupině. V osmifinále prohrávají hladce s Čínou a padají do bojů o 9. - 16. místo. V nich vítězí nad Egyptem, prohrávají s Tchaj-wanem a konečné 11. místo získávají výhrou nad Peruánkami. ME kadetek se koná v Srbsku a v Černé Hoře. Naše děvčata končí ve skupině s dvojicí výher a trojicí proher na 5. místě a celkové skóre je zařazuje na 10. příčku.

2014

Jediné úspěchy tohoto roku jsou v režii beachvolejbalu. Pražská Štvanice hostí po roční pauze další WT Prague Open, tentokrát v kategorii žen s vítězstvím našeho páru Kolocová - Sluková po finálové výhře nad německým párem Holtwick - Semler. Své kvality prokazuje tento pár také následným prvenstvím na Grand Slamu v Berlíně, kde poráží ve finále brazilský pár Antonelli - Juliana. A další vítězství na WT získává náš druhý pár Bonnerová - Hermannová v jihoafrickém Manguangu. Šestkový volejbal je na tom očividně hůř, i když 6. místa našich juniorských výběrů na ME lze očima předchozích let považovat rovněž za úspěch. ME juniorů pořádají společně Česko a Slovensko. Náš výběr chlapců s dvojicí výher a trojicí porážek končí v brněnské skupině díky lepšímu skóre na 3. místě a postupuje do bojů o konečné 5. - 8. místo. Vítězí nad Srbskem 3:1, ale závěrečná prohra 0:3 s Itálií znamená 6. místo. Podobně jsou na tom děvčata na ME v Estonsku a Finsku. S trojicí výher a dvojicí porážek obsazují horším poměrem setů 4. místo ve skupině a bojují také o 5. - 8. místo. Po výhře 3:1 nad Belgií a prohře 2:3 s Bulharskem končí na 6. příčce.

2015

Naše ženy jedou na ME do Belgie a Nizozemska. Postupují do osmifinále, ale stejně jako na předešlém ME tento klíčový zápas nezvládly a prohrály s domácí Belgií. 11. místo je zklamáním. Muži v Bulharsku „vyfasují“ skupinu smrti. Bulharsko, Nizozemsko a Německo je nad naše síly a naděje končí již ve skupině. FIVB WT na Štvanci pokračuje dalším ročníkem žen. Kiki a Maki neobhájily své loňské vítězství a končí na 9. místě. V tomto roce se u nás objevuje i nový fenomén, snow volejbal. První exhibiční turnaje přivítal Špindlerův Mlýn. Jan Hadrava a Přemysl Kubala získali bronzové medaile na Evropských hrách 2015 v Ázerbájdžánu.

2016

V tomto roce jsou na programu opět OH v Riu de Janeiro, ale v šestkovém volejbale opět bez naší účasti. V beachvolejbale nás zastupuje pouze Markéta Sluková s Barborou Hermannovou. Česká dvojice se kvalifikovala přímo díky umístění mezi prvními dvěma páry na Kontinentálním poháru FIVB 2016. Bohužel naše děvčata nepostoupila ze skupiny do vyřazovacích bojů. Od roku 2016 jsou pořádána klubová M-ČR za účasti BV klubů z celé ČR.V dosavadních pěti ročnících byli se 2 tituly nejúspěšnějšími hráči a hráčky Beach-servisu a Beachclubu Strahov. V tomto roce se do kalendáře evropských BV akcí prosadil Pelhřímov turnajem kategorie CEV Satellite s prvenstvím našich párů Perušič-Schweiner a Hermannová-Nausch Sluková. Markéta a Barbora získaly stříbrné medaile na ME 2016 ve Švýcarsku.
V tomto roce se v ČVS objevuje krize. Defraudační aféra a minimum úspěchů dostává předsedu Zdeňka Haníka pod tlak. Volejbalové hnutí si přeje změnu.

2017

Tento rok je rokem turbulentních změn v českém volejbale. Předsedou se stává Marek Pakosta a okamžitě nastoluje manažerské řízení svazu. V těchto divokých měsících se naše reprezentační družstva připravují na kvalifikace na MS a čekají nás ME. Muži mají kvalifikaci doma, v Karlových Varech. Přichází zklamání, přehrávají nás jak Španělé, tak i Finové. Trenérské židle se ujímá Michal Nekola a má jen dva měsíce k přípravě zklamaného týmu na ME. A to se mu daří. V Polsku v osmifinále poráží hráči favorizovanou Francii. Ve čtvrtfinále již nestačíme na pozdějšího finalistu Německo a obsazujeme krásné 7. místo. Změna je i u ženského národního týmu. Hlavním koučem se stává Zdeněk Pommer. Na ME mají naše ženy krásně rozehrané osmifinále proti Běloruskám, vedeme 2:0 a zdá se, že nás postup mezi nejlepší osmičku nemine. Bohužel sport je vrtkavý a Bělorusky zápas otáčí. Radost nám dělají mládežníci. Chlapci v kategorii kadetů ovládnou ME U19 v Maďarsku a zlatá medaile je odměnou za dlouhodobou, systematickou a trpělivou práci trenéra Zacha. Jirka Zach se stává i Trenérem roku v kolektivních sportech. Michala Kvapilová a Kristýna Kolocová získaly stříbrné medaile na ME 2017 v Lotyšsku v beachvolejbale.

2018

V tomto roce byly na programu MS, na které se naše reprezentace bohužel nekvalifikovaly. Radost nám dělali mládežníci. Chlapci v kategorii juniorů získali 2. místo na ME U20 v Nizozemsku a chlapci v kategorii kadetů rovněž 2. místo na ME U18 ve Zlíně. V roce 2018 získal Pelhřimov další BV turnaj nejvyšší evropské kvality – CEV Masters. V mužích zvítězil nizozemský pár Brouwer – Meeuwsen, Perušič se Schweinerem obsadili 5. příčku. Ženskou kategorii vyhrál pár Kolocová Hoidarová - Kvapilová před páry z Lotyšska a Finska. Z prvního turnaje CEV snow volleyball tour 2018 Anna Dostálová s Michaelou Knoblochovou přivezly z tureckého Erciyes bronz a z dalšího turnaje v Itálii dokonce zlato. Ondřej Perušič a David Schweiner získali stříbro na FIVB 3* v tureckém Mersinu 2018. Markéta Nausch-Sluková a Barbora Hermannová ovládly FIVB 4* Ostrava Beach Open 2018. Barbora Hermannová s Markétou Slukovou zvítězily na 5*hvězdičkovém turnaji FIVB ve Vídni a jsou světovými jedničkami. Martina Bonnerová se Šárkou Nakládalovou vybojovaly senzační druhé místo na FIVB 2* v Maroku. Markéta Nausch-Sluková s Barborou Hermannovou získaly na ME 2018 bronz v Nizozemsku. Česká dvojice ve složení Jirka Sedlák a Patrik Maňas dosáhla bronzovou medaili na mládežnickém Continental Cupu 2018 v rakouském Badenu. Na FIVB 1* turnaji v Samsunu Donovan Džavoronok s Jindřichem Weissem byli zlatí, Marcel Mysliveček s Martinem Piherou stříbrní a postarali se o vůbec první české finále na světovém okruhu FIVB. Markéta Nausch-Sluková a Barbora Hermannová zakončily sezónu na World Tour Finals v Hamburku a braly z hvězdného turnaje stříbro. Chlapci v kategorii juniorů získali 2. místo na ME U20 v Nizozemsku. Chlapci v kategorii kadetů se umístili na 2. místě na ME U18 ve Zlíně.

2019

Poprvé se konalo ME za účasti 24 družstev. Bohužel naše ženy se v tomto roce na ME nekvalifikovaly, což vedlo ke změně na postu hlavního kouče. Vedení reprezentačního družstva žen se ujal Ioannis Athanasopoulos. A že to byla změna prospěšná, ukázalo již vystoupení v GEL. Naše ženy tento ročník ovládly a postoupily do Challenger Cupu, kde jim chyběl jediný set, aby se kvalifikovaly do Nations League (dříve Světová liga). ME mužů hostila Francie, Belgie, Nizozemsko a Slovinsko. Naši muži skončili v osmifinále, kde podlehli pozdějším vítězům ze Srbska. Opět nás potěšili mládežníci. Chlapci na ME U17 skončili na 4. místě. Chlapci U19 na XV. Letním evropském olympijském festivalu mládeže v Baku (AZE) skončili na 5.  místě a na MS U19 v Tunisku obsadili konečné 10. místo. Martina Bonnerová a Martina Maixnerová na FIVB 1* v indickém Visakhapatnamu 2019 získaly zlaté medaile.

2020

Opět přichází olympijský rok. V tomto roce měly být OH v  Tokiu, ale pro virovou pandemii covidu 19 se přesouvají na rok 2021. Muži v evropské kvalifikaci neuspěli a na OH 2021 v Tokiu se nepodívají. Ženy hrály kvalifikaci na OH v Číně, ale přes kvalitní výkony také neuspěly. Týmy domácí Číny, Německa a Turecka byly nad jejich síly. Reprezentace dívek obsadila na turnaji MEVZA U17 čtvrté místo a nepostoupila přímo na ME U17. Vlivem koronaviru se nekonala 2. kvalifikace a ME U17 bylo bez našich děvčat. Chlapci v  kategorii kadetů získali 2. místo na ME U18 v Itálii. V březnu zasáhla ČR epidemie koronaviru v plné své síle. Většina sportovních akcí byla zrušena nebo přesunuta na další rok. Poprvé v historii nebyl udělen titul mistra ČR, protože obě extraligy skončily po základní části. Pro beachvolejbalisty tím pádem sezóna ani nezačala. V letních měsících se konaly pouze turnaje národních okruhů, stihlo se M-ČR a těsně před dalším lockdownem ME U20 v Brně. Bohužel zde naše dvojice, které se z důvodu nakažení některých hráčů skládaly na poslední chvíli, medaile nezískaly.

2021

Svět je prakticky již rok uzavřen, komplikovaný je přechod hranic, letecká doprava nefunguje. Většina akcí se ruší nebo odkládá. UNIQA extraliga se hraje bez diváků za přísných bezpečnostních a epidemiologických podmínek. Mezinárodní volejbalové akce (ME mužů, WT 4*, WT2*) se na našem území asi konat budou, ale nikdo neví, za jakých podmínek. V beachvolejbalu má našlápnuto k účasti na OH dvojice Markéta Nausch-Sluková a Barbora Hermannová. V březnu na prvním turnaji WT 4* v Doha, Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem překvapili celý svět a poprvé takto vysoce ceněný turnaj vyhráli.

Síň slávy

ČVS zachoval a ještě prohloubil již pravidelné aktivity věnované společenskému významu volejbalu. Kromě tradičních setkání s jubilanty v Senátu ČR i jinde se snažil přizpůsobit současným výkonnostním podmínkám prezentaci nejúspěšnějších hráčů a týmů na svazovém webu zavedením nové kategorie Síně slávy - „Nejlepší hráč - hráčka desetiletí”. V této souvislosti nelze zapomenout na úspěšné oslavy 90 let volejbalu. V návaznosti na toto jubileum i na přijetí našich mistrů světa prezidentem ČR na Hradě a pravidelné pořádání slavnostního galavečera „Volejbalista roku”.

Rekonstrukce svazu

Do druhého desetiletí nového milénia vstoupil volejbalový svaz zcela rozštěpen. Do předsednické funkce byl místo Antonína Lébla zvolen Zdeněk Haník. Po volbě nového předsedy došlo k úplné rekonstrukci svazových orgánů: k výměně celé správní rady, k postupnému nastolování demokratičtějších pracovních postupů, v nichž dostali větší a rozhodnější slovo jak nižší svazové orgány, tak komise správní rady, případně i jiné formy účasti široké svazové veřejnosti na činnosti svazových řídících orgánů, jako např. „Programová konference o mládežnickém volejbalu“. Svaz musel hned na začátku řešit několik životně důležitých ekonomických problémů.
Z postavení generálního sponzora odstoupila pojišťovna Kooperativa, ale vedení svazu se podařilo na její místo zabezpečit pojišťovnu Uniqa. Marketingovou činnost svaz převzal do svých rukou. Ukončila se činnost společnosti Volejbal, s.r.o. Místo ní byla založena nová svazová společnost „Volejbal 2011“ s.r.o. která následně zajišťovala samostatně veškeré marketingové a obchodní činnosti pro ČVS. Svaz touto vlastní činností bez prostředníka dosáhl vyšších příjmů než v předchozím období.

WT Prague Open Štvanice 2014

Po roční pauze se na Štvanici vrátila World Tour Prague Open, tentokrát v kategorii žen. V hlavní soutěži jsme měli 3 dvojice a z kvalifikace postoupil pár Nakládalová-Vorlová. Hlavní soutěž měla dvě fáze. První se hrála systémem čtyř kvalifikačních skupin. Pár Jakubšová - Zolnerčáková skončil na posledním 4. místě. Nakládalová s Vorlovou postoupily ze třetího a Bonnerová s Hermannovou z druhého místa do dalších bojů. V eliminačním “pavouku” po prohrách s Polkami resp. Finkami skončily na celkovém 17. místě. Náš elitní pár “Kiki a Maki” (Kristýna Kolocová a Markéta Sluková), vítěz své skupiny, vyhrál v dalších dvou kolech hladce 2:0 a do finále se dostal výhrou 2:1 nad rakouským párem sester Schwaigerových. Ve finále stejným poměrem setů zdolal německý pár Holtwick - Semler a získal své první vítězství na turnaji světové série.

Evropská liga 2012

Naše reprezentantky získaly zlato! Bez účasti nejlepší šestky evropských celků procházely naše volejbalistky skupinou bez porážky a v závěrečných finálových zápasech zvítězily na domácí půdě v Karlových Varech nad Nizozemskem 3:1 a ve finále beze ztráty setu nad Bulharskem.

WT Maungang 2014

Plážové volejbalistky Martina Bonnerová s Barborou Hermannovou vyhrály v jihoafrickém Mangaungu poprvé turnaj Světového okruhu. Ve finále zdolaly japonský pár Takemi Nišiboriová a Sajaka Mizoeová ve dvou setech 21:15 a 21:16.

Změny ve volejbalu mládeže

Vedení ČVS nemohly nechat v klidu fatální neúspěchy na mezinárodní scéně mládežnického volejbalu. Trvalé spory o to, jak zlepšit výchovu talentovaných hráček a hráčů byly, při zachování klubové tradice, vyřešeny posílením režimu činnosti mládežnických reprezentací ČR prostřednictvím řady opatření. Jednalo se např. o navýšení počtu dní centrální přípravy, profesionalizaci reprezentačních trenérů, celoroční péči o členy reprezentací i zavedení reprezentační věkové kategorie předcházející kadetům, tzv. „lvíčat”.
Podpora vrcholového mládežnického volejbalu v činnosti SCM a SpS byla postavena na plnění dvou základních kritérií:
• dodání hráčů do reprezentace
• dodání hráčů do systému vrcholového volejbalu, vybraných v souladu s jejich požadovanými parametry.
Od vrcholového mládežnického volejbalu byla oddělena podpora masového volejbalu mládeže, a to jednak poskytováním přímé adresné podpory vybraným klubům a jednak nepřímo prostřednictvím nejrůznější nezbytné podpory organizace akcí volejbalové mládeže.
Dlouholetý pokles členské základny mládeže byl v roce 2012 zastaven především díky projektu „Minivolejbal v barvách“, který výrazně ovlivnil postoj mladších školních dětí a jejich rodičů k volejbalu. Vedle „Minivolejbalu v barvách“ se ale svaz snaží z nejrůznějších důvodů posilovat základnu mládeže i dalšími projekty, zvláště pak ve spolupráci se školami, neboť je to právě škola, která může svou činností rozšíření volejbalové základny výrazně pomoci.

Nový fenomen - snow volejbal

Snow volejbal se zrodil v roce 2008 v horách rakouského Wagrainu s pravidly skoro totožnými s beach volejbalem. Měl jen zkrácené sety samozřejmě se hraje na sněhu.
V roce 2011 přišla první významná dobrá zpráva pro tento sport, neboť ho rakouská volejbalová asociace uznala jakožto oficiální variantu a pod záštitou firmy Amway se zrodila první národní tour. O pár let později, v roce 2015, přidala snow volejbal na svůj kalendář federace CEV a už nic nestálo v cestě spuštění tour na mezinárodní úrovni.
Hodně pozornosti pak snow volejbal dostal v roce 2018 na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu, kde byla uspořádána tzv. “Snow Volleyball Night“, na které se představili legendární hráči jak z beache, například Emanuel Rego, tak třeba i Giba z šestkového volejbalu. Ve stejném roce se odehrálo i první mistrovství Evropy ve Wagrainu.
V České republice jsme mohli poprvé vidět snow volejbal v roce 2015. Tento český turnaj ve Svatém Petru ovládli Robert Kufa s Honzou Dumkem a Eliška Gálová s Terezou Vaňkovou. V roce 2015 do Špindlerova Mlýna pod záštitou CEV poprvé zavítala také evropská tour. Díky situování kurtů přímo pod sjezdovkou se v průběhu dvou dnů přišlo na 24 mužských a 14 ženských párů podívat více než 2000 zvědavých lyžarů a turistů.
Rok 2018 se nesl ve znaku historicky prvního mistrovství republiky ve snow volejbale opět ve Svatém Petru. Vítězům byla slíbena nominace na mistrovství Evropy. Po úspěšném turnaji se na Mistrovství Evropy nominovali David Kufa a Robert Kufa a Anna Dostálová s Michaelou Knoblochovou.

Další aktuality

Užijte si výzvy pro milovníky hor a polykače kilometrů na kole i pěšky!

Závody, při nichž jde o zdolání co největšího množství vrcholů v co nejkratším čase, zvládnou jen lidé se skvělou fyzičkou a dobrým tréninkem. Na portálu Kudy z nudy ale najdete i pohodové akce, na kterých sice budete v centru dění, ale rozhodně se nemusíte uštvat. Jedná se o individuální závody, které si můžete rozvrhnout podle svých schopností, jak vám bude libo.
Letní sporty

Využijte na své cyklodovolené služeb s certifikací Cyklisté vítáni

Cykloturistická nabídka v Česku dokáže uspokojit všechny typy milovníků cyklistiky, od milovníků silniční cyklisty přes výletníky a pohodové cykloturisty až po rodinky s dětmi a seniory nebo adrenalinové bikery. Cyklisté vítáni je celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Certifikace obsahuje standardy srovnatelné se systémy, které můžete znát z jiných evropských zemí, například Bett & Bike v Německu nebo RADfreundliche Betriebe v Rakousku. Nabídku perfektního zázemí a služeb pro cykloturisty již od roku 2005 rozvíjí Nadace Partnerství.
Letní sporty

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte, kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.
Letní sporty

Kalendář 2024: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují již v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
Letní sporty

Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice

Možná patříte mezi ty lidi, kterým přijde svět nejhezčí z koňského sedla. V takovém případě jistě oceníte tipy na nejrůznější hipostezky a trasy, které vedou pěknými lesními či polními cestami. Jejich značení se chopil Klub českých turistů, který upravuje "hipoznačky" do podoby bílého jezdce na koni v modrém poli.
Letní sporty

50 tipů na skvělé koupání v lomu

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá a v parných dnech vám zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty okolo 25 – 30°C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. Stačí si jen vybrat mezi našimi tipy a hurá do vody!
Letní sporty

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty