Úvod > Aktuality > České korunovační klenoty si prohlédnete na zámku Kozel
České korunovační klenoty si prohlédnete na zámku Kozel
"> "> "> ">
Památky

České korunovační klenoty si prohlédnete na zámku Kozel

  • Vydáno17. dubna 2019
Od 18. 4. do 23. 6. 2019 se v reprezentativním výstavním sále bývalé jízdárny zámku Kozel uskuteční výstava České korunovační klenoty na dosah: Život a dílo Karla IV. Výstava připomene nejen pestrý a zajímavý život našeho nejvýznamnějšího panovníka – Otce vlasti, ale především fenomén Českých korunovačních klenotů ve formě mistrovské repliky nejhodnotnějšího českého pokladu.
Korunovační klenotyHlavní exponáty, korunovační klenoty, ve speciální vitríně umístěné v jízdárně zámku Kozel doplní zajímavosti a perličky z jejich mnohasetleté historie opředené různými legendami. Rozšířený koncept výstavy se zaměří na jednu z nejdůležitějších postav české i evropské historie – krále a císaře Karla IV. Stranou nezůstane ani panovníkova zakladatelská činnost nebo rodinné vztahy. Kromě samotných mistrovských replik klenotů se na výstavě představí i mnoho dalších tematických exponátů připomínajících období středověku – např. kopie zbraní, volné repliky oděvů a obuvi, mince, miniatury nebo 3D modely. Expozici doplňuje tajuplný interaktivní prvek pro malé i velké návštěvníky.

Korunovační klenotyAutorem mistrovských replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři, Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské pro hrad Karlštejn. Na mnohasethodinové realizaci poctivé zlatnické práce (královské i císařské koruny, potažmo dalších klenotů) se podíleli také špičkoví slovenští šperkařimanželé Cepkovi.

Výstava bude k vidění až do do 23. června včetně, a to denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin. Na Velikonoční pondělí je otevřeno. Vstupné přijde na 100 Kč dospělé, 75 Kč studenti a senioři, 60 Kč zaplatí děti od 6 do 15 let.
Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.