Úvod > Aktuality > Botanická zahrada UK na Slupi zve na exotické papoušky
Výstava ptáků, Praha, Kudy z nudy
"> Výstava ptáků, Praha, Kudy z nudy "> "> "> "> ">
Příroda

Botanická zahrada UK na Slupi zve na exotické papoušky

  • Vydáno13. srpna 2022
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Klub Přátel exotického ptactva, společně pořádají od 12. 8. do 28. 8. 2022 již 83. výstavu exotického ptactva. Hlavním klenotem letošní výstavy jsou pestrobarevní Papoušci mniší, letošní výstava totiž nese podtitul "Království mníšků". Mimo ně však uvidíte také kakadu, ary, papoušky žako, andulky a další exotické opeřence.
Papoušek araPoklidná botanická zahrada v centru Prahy se v těchto dnech proměnila v živý a hlučný ráj exotických papoušků. Pestrobarevní ptáci jsou slyšet již zdaleka. Velkými křiklouny jsou papoušci ara, jejichž nepřeslechnutelné hlasy se v těchto dnech z botanické zahrady ozývají nejčastěji. Papoušci ara představují největší papoušky na světě. V letošním roce jim pořadatelé připravili tak velkou voliéru, že v ní mohou létat!

Nejvíce se návštěvníkům předvádějí kakadu bílí - houpou se na laně, štípou větve, mezi sebou se perou, vřískají, běhají po zemi, dovádí s florbalovým míčkem, hulákají na lidi, ale nechají se i podrbat.

mníšekLetošním tahákem výstavy se stali pestrobarevní mníšci, kteří jsou díky své přátelské a hravé povaze jedni z nejvíce oblíbených papoušků mezi chovateli. Do zelena nebo modra zbarvený ptáček o velikosti cca 29 cm se přirozeně vyskytuje v Jižní Americe, v oblastech od střední Bolívie po jižní Brazílii a střední Argentinu. Jde o velmi inteligentní a sociálně zdatné ptáky. Dokáží se naučit mluvit a předvádět nejrůznější zvuky. Poslední dobou dokonce v domácích chovech vytlačují z žebříčku popularity korely, které se oproti nim učí hůře. Se svým člověkem zůstávají mníšci velmi dlouhou dobu, jako domácí mazlíčci se snadno dožívají více než 30 let.

Výstava exotického ptactva se ve sklenících Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK Na Slupi koná do 28. srpna. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin. Poslední den konání pouze do 16 hodin. Pro návštěvníky je zajištěno občerstvení a pro děti různé soutěžní hry, kvízy a ptačí dílničky. Vstupné stojí pro dospělé 100 korun a děti či senioři zaplatí polovinu.
Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.